Které nemovitostní fondy překonaly krizi bez újmy?
16.6.2020
4 min.
Nemovitostní fondy umožňují investorům umísťovat kapitál do rezidenčních, průmyslových, komerčních a dalších projektů. Současná krize měla negativní dopad na všechny. Nicméně některé nemovitostní fondy utrpěly více, jiné mnohem méně.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Nemovitostní fondy zaměřené na hotely a maloobchody trpí nejvíce
Následující obrázek od Factset ukazuje vývoj cen burzovně obchodovaných nemovitostních fondů (REIT) v USA dle zaměření. Krize postihla nejvíce fondy, které investují do ubytovacích zařízení (lodging), maloobchodních prodejen (retail), zdravotních center (healthcare). Naopak z krize se rychle dostaly fondy zaměřené na datová centra (data centers) a průmyslové objekty (industrial). Skladovací (self storage), rezidenční (residential) a kancelářské (office) nemovitostní fondy jsou sice stále ve ztrátě, ale už u nich také sledujeme rychlý návrat nahoru.
Uvedený výkonnostní rozdíl není až tak překvapující. Karantény a omezení cestování mají extrémně negativní dopad na ubytovací zařízení a na maloobchodní centra. Obsazenost hotelů v USA byla k počátku června stále poloviční oproti minulému roku.
Co možná investory překvapilo, tak to byla relativně vysoká odolnost průmyslových nemovitostí. Následující obrázek ukazuje propad průmyslové produkce oproti předchozímu maximu. Je patrné, že propad výroby je už téměř tak vysoký, jako v předchozí recesi.
Jak je tedy možné, že ceny průmyslových nemovitostních fondů atakují letošní maxima? Důvodem jsou logistická a distribuční centra, která do tohoto segmentu také patří. V USA tvoří 90 % portfolia průmyslových nemovitostních fondů. Výroba je jenom v 10 % průmyslových nemovitostí vlastněných fondy. Jelikož význam e-commerce významně stoupl, tak se prudce zvedla i poptávka po těchto nemovitostech. Dá se říct, že průmyslové nemovitostní fondy vzaly významnou část zisků retailovým nemovitostním fondům.
Do burzovně obchodovaných fondů lze snadno investovat. Pro investory máme v rámci zpoplatněného manuálu připravený podrobný přehled nástrojů, instrumentů a způsobů, jak lze toto aktivum daňově efektivně nakupovat. Pokud Vás zajímá více informací, tak zanechte na sebe kontakt.
16.6.2020
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Zdravím,
myslíte si, že jsme „z nejhoršího venku“ s ohledem na koronavir a vše, co to ovlivňuje? Přemýšlím nad investicí do nemovitostních fondů (investika), ale trošku mě koronavir znepokouje, když vidím, jak se vše zhoršilo. Je možné, že tyto fondy budou postihnuty později a nevím, zda zbytečně nevyhazuji peníze.
Díky,
R
Vývoj cen nemovitostí v ČR jsme nastínili v analýze na Ronda zde: https://finlord.cz/2020/09/ronda-invest-investice-zajistena-nemovitostmi/
Otázkou tedy je, jak dlouhý máte investiční horizont. Je to spíše 1 rok nebo 10 let? Pokud 10 let, tak je pravděpodobnost nevydělání peněz u nemovitostních fondů velmi malá (v historii se to v ČR navzdory různým krizím ještě nestalo).