Finlord Sněmovna financí

Drobní investoři se zbláznili do akcií a opcí

17.2.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Rekordní zájem o obchodování akcií

Ceny akcií na nových maximech rozhodně povzbuzují nadšení všech investorů – institucionálních i drobných. V nedávné analýze jsme ukázali trend z posledních měsíců, kdy prakticky všichni významní američtí brokeři pro drobné investory přešly na model obchodování „zdarma“. Položme si jednoduchou otázku: co se stane, když smícháme rekordní ceny akcií, mnoho levných peněz ve finančním systému a marketing propagující obchodování zdarma? Odpověď je prostá: raketový nárůst objemů obchodování.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Brokeři hlásí rekordní objemy obchodů s akciemi a deriváty

 

Broker E-Trade zaznamenal v lednu nárůst průměrného objemu obchodů klientů na 463 739 denně. Před rokem to bylo 276 503 obchodů denně a v letech 2011 až 2017 byl průměr kolem 150 tisíc obchodů denně, viz. následující obrázek.

 

investice do akcií v USA

 

Konkurenční společnost TD Ameritrade hlásí za leden nárůst průměrného denního objemů obchodů o 40 % na přibližně 1,4 milionu obchodů. U Interactive Brokers nastal meziroční nárůst o 20 % na 1,02 milionu obchodů denně.

Podívejte se na srovnání poplatků brokerů v ČR.

 

Investice do akcií jsou pro strašpytlíky, teprve opce pořádně opepří portfolia

 

Možná ještě pozoruhodnější je boom v obchodování derivátů (zejména opce a futures). U E-Trade tvoří deriváty 33 % objemu a meziročně nastal u nich nárůst z 93 tisíc kontraktů na 155 tisíc kontraktů denně. U Interactive Brokers se za celý leden zobchodovalo 38,7 milionu opčních kontraktů, což je o 42 % více oproti stejnému měsíci minulého roku. Objem obchodů s futures narostl o 7 % na 11,9 milionu obchodů.

 

Následující graf od Goldman Sachs ukazuje podíl objemu zobchodovaných akciových opcí vůči objemu zobchodovaných akcií v USA. Podíl 91 % je jednoznačný rekord.

 

opce nárůst obchodování

 

U kterých společností se momentálně nejvíce obchoduje s opcemi? Vedou opce na akcie společnosti Tesla. U této společnosti byl na počátku února průměrný denní objem opčních obchodů více než 1 milion kontraktů, což bylo o 829 % více oproti 12měsíčnímu průměru. Následují biliónové společnosti Amazon, Apple, Alphabet a Microsoft.

 

nejaktivnější opce

 

Akciová eufórie je obrovská

 

Akciové trhy už nejsou levně ohodnocené, ale také ještě nejsou extrémně drahé. Následující obrázek od Yardeni ukazuje P/E dle očekávaných zisků pro Index S&P 500. Akcie se už obchodují téměř na 19násobku očekávaných zisků, což dává ziskovou výnosnost 1/19 = 5,2 %. Chybí málo a akcie se budou obchodovat na euforických úrovních z let 1998 až 2001.

 

americké akcie PE poměr

 

Investoři ale srovnávají výnosy akcií s výnosy, které jim nabízí jiná aktiva, a to zejména vklady v bankách, dluhopisy a nemovitosti. Především výnosy u bankovních instrumentů a u státních dluhopisů jsou mizivé. Investoři proto hledají jiné možnosti, jak vydělat. Akcie s rekordními cenami a zhodnocením o desítky či stovky procent v uplynulých letech jsou pak logickým cílem.

 

Současná akciová eufórie tedy může ještě chvíli potrvat a klidně se může ohodnocení akcií vyšplhat ještě výš. Levného kapitálu je v systému dostatek. Na druhé straně v historii vždy skončila bezbřehá euforie a spekulativní aktivita pláčem a proklínáním celého systému.

 

Investovat do akcií se dá i při současném zvýšeném ohodnocení, jen je nutné mít nastavený investiční plán, který se dodržuje v dobrém i špatném období. Obáváme se, že řada investorů, kteří teď díky „zdarma“ investování obchodují akcie a opce sem a tam, vůbec nemá vytvořený plán a scénáře možného vývoje v budoucnosti. Z rekordního tradingu drobných investorů pak budou mít největší prospěch makléřské společnosti a vysokofrekvenční market makeři.

17.2.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE