Finlord Sněmovna financí

SROVNÁVÁME: IB, LYNX, DEGIRO, FIO, PATRIA

13.12.2016

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Investování na burze přes české obchodníky s cennými papíry není levné. My sami jsme si před počátkem obchodování prošli ceníky a našli pro nás nejvýhodnější variantu – americkou platformu Interactive Brokers (IB), což je jeden z nejlevnějších brokerů na světě. Ale pozor, co je vhodné pro nás, nemusí být vhodné pro jiné investory. IB může být pro určitou skupinu investorů dokonce velmi drahý broker. Taktéž plně chápeme námitku investorů, že platforma a podpora u IB nejsou v češtině. Pokud by byl nějaký problém, tak se člověk bez jazykových znalostí moc nedomluví. Jaké jsou tedy alternativy? My se v tomto přehledu podíváme na Lynx, Degiro jako zástupce zahraničních platforem z českou podporou a FIO, Patrii jako zástupce oblíbených českých platforem.

 

Aktualizace srovnání 18/1/2022 ZDE.

 

Pokud investujete v zahraničí, tak nezapomeňte na měnové zajištění. Jak efektivně udělat měnové zajištění s ohledem na portfolio a náklady najdete ZDE.

 

Rozsáhlý přehled poplatků dalších brokerů najdete v e-booku k investičním strategiím. Určitě se na něj před zahájením investování podívejte.

 

Společnost Lynx využívá platformu Interactive Brokers (dělá pro něj introducing brokera), což pro investora znamená, že získá úplně stejný rozsah produktů a služeb, jenom má k tomu podporu v češtině. Lynx si samozřejmě za svou službu bere další poplatek.

 

Pro nové investory má společnost Lynx připravený atraktivní uvítací bonus. Pokud se zaregistrujete pomocí tohoto odkazu nebo při registraci použijete kupón Finlord (v registračním formuláři musí být v kolonce kupón vyplněno „Finlord“), tak získáte transakční kredit ve výši až 50 USD. Díky tomu si můžete otevřít dlouhodobé pozice zcela bez poplatků. Transakční kredit je platný po dobu 3 měsíců od provedení prvního vkladu.

 

Degiro je nizozemská investiční společnost s extrémně nízkými poplatky, které jsou u řady instrumentů nižší i oproti Interactive Brokers. Platforma Degiro je velmi jednoduchá. Pro pasivního investora, který občas potřebuje českou podporu, to bohatě stačí. Problémem může být trochu divná struktura společnosti, kvůli které má investor trochu více práce při zdaňování dividend českých firem. Ale není to nepřekonatelný problém.

 

FIO a Patrii asi není nutné moc představovat. Na českém trhu jsou to dva největší retailoví brokeři s dlouhodobou historií. Z technologického hlediska je FIO zastaralejší, ale na druhé straně má příjemnější poplatky.

 

Nejlepší varianta pro malé a neaktivní investory

 

U Interactive Brokers je nepříjemné, že účet lze založit až od ekvivalentu 10 000 USD (cca 250 000 CZK). Také je nemilé, že společnost každý měsíc požaduje minimální zaplacenou komisi 10 USD (250 Kč), což je ročně přibližně 3000 Kč. Pokud investor v daný měsíc zobchoduje instrumenty jenom za 2 USD, tak mu je na konci měsíce doúčtovaných 8 USD. Pokud v průběhu měsíce zaplatí na komisi 15 USD, tak se mu už nic nedoúčtuje.

 

U Lynx lze účet založit od 2000 USD (50 000 CZK) a žádný minimální poplatek na platformě není. U Degiro pak žádný minimální vklad není a ani není požadavek na měsíční poplatek. U FIO a Patrie také není minimální měsíční poplatek. Tady Interactive Brokers na plné čáře jako broker prohrává.

 

V následující tabulce je typický malý účet pasivního investora. Takovýto investor s kapitálem 250 000 Kč občas koupí burzovně obchodované ETF a pak se několik měsíců anebo let o portfolio vůbec nestará. Tento přístup je rozhodně dobrý, protože se minimalizují náklady a tím pádem může být výkonnost portfolia velmi slušná.

 

Vybrali jsme tři ETF, pomocí kterých dosáhne investor globálně diverzifikované portfolio. ETF – Exchange traded fund je burzovně obchodovaný podílový fond. Nákup ETF je tedy alternativa k investici do podílových fondů, které se nabízejí na českém trhu. Výhoda ETF je v nízkých manažerských poplatcích (uvedené ETF mají manažerský poplatek pod 0,2 % p.a.) a nulových vstupních poplatcích, kromě komisí, které jsou uvedené v následující tabulce.

 

Poplatky jsou na základě aktuálně (k 13. 12. 2016) platných ceníků. Brokeři mohou mít speciální marketingové akce, které ještě více zlevňují obchodování (akci na obchodování ETF má teď Degiro):

 

1612srovnani_IB_LYNX_DEGIRO_FIO_PATRIA1

 

Tabulka ukazuje, že Lynx, Degiro i FIO jsou výhodnou volbou. Patria je akceptovatelná a Interactive Brokers je pro takovéhoto investora absolutně nevhodný broker.

 

Nejlepší varianta pro malé a aktivní investory

 

V následující tabulce je typický malý účet aktivnějšího investora. Takovýto investor obchoduje jednou za 4 měsíce a má kapitál 250 000 Kč. Vidíme poměrně výrazný nárůst poplatkové náročnosti. Patria je už hodně drahá. Fio i IB jsou drahé. Lynx je už jenom akceptovatelný. Velmi nízké náklady si pořád udržuje Degiro. S malým účtem se holt nevyplatí moc obchodovat. To je zlaté pravidlo, které je dlouhodobě platné.

 

1612srovnani_IB_LYNX_DEGIRO_FIO_PATRIA2

 

Nejlepší varianta pro středně velké a neaktivní investory

 

V následující tabulce je investor s účtem 750 000 Kč a pasivním přístupem – obchoduje jednou za 2 roky. Nejlevnější je Degiro, ale i Lynx, Fio a Patria jsou velmi levné. IB je akceptovatelný broker.

 

1612srovnani_IB_LYNX_DEGIRO_FIO_PATRIA3

 

Nejlepší varianta pro středně velké a aktivnější investory

 

Poplatky investora s kapitálem 750 000 Kč a zájmem obchodovat akcie jednou za 4 měsíce vypadají následovně. Patria je téměř drahá. Fio, IB, Lynx jsou akceptovatelné. Degiro je nadále velmi levné.

 

1612srovnani_IB_LYNX_DEGIRO_FIO_PATRIA4

 

Nejlepší varianta pro středně velké a aktivní investory

 

Poplatky investora s kapitálem 750 000 Kč a zájmem obchodovat akcie jednou za 2 měsíce vypadají následovně. Patria a Fio jsou drahé. Lynx poplatky jsou ještě akceptovatelné, ale už začínají být vysoké. Poplatky v IB jsou pořád nízké. Degiro je nadále nejlevnější.

 

1612srovnani_IB_LYNX_DEGIRO_FIO_PATRIA4

 

Nejlepší varianta pro velké a aktivní investory

 

Nakonec jsme ještě připravili tabulku poplatků investora s kapitálem 1 500 000 Kč a zájmem obchodovat akcie jednou za 2 měsíce. Patria je drahá, Fio je akceptovatelné. Degiro je stále nejlevnější, ale IB se už postupně přibližuje. Lynx lze stále považovat za levného brokera.

 

1612srovnani_IB_LYNX_DEGIRO_FIO_PATRIA6

 

Jakého brokera si vybrat?

 

Pokud investor plánuje jenom nakoupit ETF nebo akcie a pak je držet několik let, tak může klidně obchodovat v Lynx, Degiro, FIO i Patrii. U všech jsou poplatky relativně nízké. Všichni brokeři mají českou podporu. Pokud by nastal problém, tak se investor určitě domluví. Interactive Brokers není pro pasivního investora vhodný broker kvůli požadavku odvést měsíčně na poplatku minimálně 10 USD.

 

My patříme mezi aktivní investory, přičemž obchodujeme řadu instrumentů, nejenom akcie. Pokud bychom aktivně obchodovali jenom akcie, tak určitě zvolíme Degiro. Je to nejlevnější broker. Degiro však nemá některé instrumenty, které při investicích aktivně využíváme. Proto jsme si zvolili Interactive Brokers. Broker Lynx má pro aktivní investory trochu vyšší poplatky, ale pro řadu investorů to je pořád velmi dobrý broker.

 

Připomínáme, že pro nové investory má společnost Lynx připravený atraktivní uvítací bonus. Pokud se zaregistrujete pomocí tohoto odkazu nebo při registraci použijete kupón Finlord (v registračním formuláři musí být v kolonce kupón vyplněno „Finlord“), tak získáte transakční kredit ve výši 500 USD (cca 10 500 Kč). Díky tomu si můžete otevřít dlouhodobé pozice zcela bez poplatků. Transakční kredit je platný po dobu 3 měsíců od provedení prvního vkladu.

 

FIO a Patria nejsou pro aktivní investory dobrá volba. U větších částek a vyšší frekvenci u nich investor zaplatí až o desítky tisíc korun více než u IB, Lynx nebo Degiro. Jejich problém je v tom, že mají vysoký fixní poplatek za obchod.

 

Ani nejnižší poplatky na světě však investora nezachrání, pokud nemá dobrou investiční strategii. V rámci naši výukové služby Portfolio Manažer ukazujeme naše portfolio, které dosahuje letos výnos kolem 10 % a má výrazně nižší volatilitu oproti akciovým i dluhopisovým indexům.

 

Update 14/12/2016: požadavek z komentářů na hodně aktivního investora/tradera

 

Jak by vypadala poplatková náročnost při kapitálu cca 1,25 mil Kč a velmi aktivním obchodování v rozsahu 30 obchodů měsíčně? Na obchodování u Patrie a Fia rovnou zapomeňte. U nich byste na poplatcích nechali 16 % (téměř 200 tisíc korun), respektive 6 % (70 tisíc korun). Nejlevněji vychází Interactive Brokers, což není překvapující, jelikož na této platformě je cena 0,005 USD za 1 kus akcie. Degiro, které vycházelo nejlevněji v předchozích tabulkách, má poplatek 0,5 EUR+0,004 USD za jednu akcii. Problém dělá ten fixní poplatek 0,5 EUR. Aby bylo Degiro opět nejvýhodnější, tak by trader musel zobchodovat na jeden pokyn minimálně 540 kusů (to by šlo dosáhnout nákupem akcií/ETF s nízkou cenou nebo vyšším investovaným kapitálem).

 

1612srovnani_IB_LYNX_DEGIRO_FIO_PATRIA7

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.

13.12.2016

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Lukáš napsal:

  Za tohle moc díky, aktuálně řeším a určitě se k tomuto článku ještě vrátím.

  Robo napsal:

  IB ma pri vkladoch vyssich ako 100k$ waiver na mesacny poplatok a vo finale je to 0. Opravte si prosim tabulky.

  admin napsal:

  Ano, přesně tak, jak píšete. Nicméně my jsme došli v tabulkách jenom do vkladu 1,5 mil. Kč, cca 60 tisíc USD. Pro investory s kapitálem nad 100 tisíc USD je IB velmi levný broker.

  Robo napsal:

  Aha, ospravedlnujem sa, som zvyknuty na eura a som si to neuvedomil 🙂

  Petr napsal:

  To Vám závidím, taky bych byl rád zvyklý na Eura. Momentálně Degiro přestává příjmat koruny a všichni investoři z ČR budou nuceni platit konverzní poplatky. Lídé v ČR netuší, kolik je ta naše koruna stojí a o kolik by ušetřili, pokud by jsme přešli na Eura. Zato banky se jistě radují. Je spousta skrytých nákladů na vlastní měnu, které snižují konkurenceschopnost ČR.

  admin napsal:

  Jasně, v pohodě 🙂

  Majkl napsal:

  Ještě chybí info, ze u degira běží akce na 700 ETF bez poplatku, v případě, že je jen jeden nákup do měsíce. Na budování portfolia je to nyní, dle mého, nejlepší volba na trhu 🙂

  admin napsal:

  Děkujeme za doplnění, v článečku jsme to okrajově zmínili. V tabulce jsme schválně použili ceny ze základního ceníku. Akce na nákup ETF bez poplatku je určitě velmi zajímavá pro investory, kteří si budují dlouhodobé portfolio. Nicméně i Degiro potřebuje na něčem vydělat, takže tato marketingová akce může být kdykoliv zrušena.

  Robo napsal:

  Ahojte,
  este ako alternativu mozete povazovat Exante.eu.

  Nevyhody:
  – Min 10k vklad
  – Vyssie poplatky ako IB (pri vacsich mnozstvach akcii)
  – Drahe menove konverzie
  Vyhody:
  – Nieje inactivity fee,
  – nie su minimalne poplatky za trade (vhodne pre malo objemove nakupy),
  – k dispozicii realtime data for free
  – FIX API protokol for free

  admin napsal:

  Děkujeme za doplnění. Tohoto brokera neznáme. Živé data zdarma se mohou hodit zejména hodně aktivním investorům.

  Deadly Capitalist napsal:

  Ještě bych doplnil informace o případných měnových konverzích u jednotlivých brokerů, u IB prostřednictvím FXCONV naprosto bezproblémová operace za $2 přímo na měnovém trhu přes LMT příkaz, ekvivalent umožňuje i jejich český zprostředkovatel LYNX, předpokládám, že podobný nástroj u Degira, Fio banky a Patrie chybí, neznám jejich platformy, ale předpokládám, že budou v podobném stavu jako Pražská burza, tedy vždy „sto let za opicemi“.

  A ještě další důležitá informace, kterou oceníte zvlášť při každoročním podávání daňového přiznání – IB, respektive LYNX umožňují přímé generování W8-BEN formuláře, včetně pro finanční správou klíčových informací o obdržených dividendách pro zamezení dvojího zdanění, finanční správa ČR jej akceptuje bez výhrad. Jak jsou na tuto situaci připraveni zbylí tři čeští zprostředkovatelé?

  Osobně volím pro futures a opční strategie IB a pro akcie/dluhopisy/ETF kreditní účet u LYNX.

  Jinak pěkné a užitečné shrnutí a srovnání pohledu na brokery z českého vidlákova.

  admin napsal:

  Hezký večer, u Degira je dle ceníku poplatek 0,1 % ze spotové mezibankovní ceny, tedy u portfolia 10 000 USD je měnový poplatek 10 USD. U Patrie by měla být konverze zdarma. U Fia jsme info nenašli. Měnové náklady jsou určitě důležité, nicméně všichni zmínění brokeři je mají v přiměřené výši. Investor, samozřejmě, nesmí šolichat měnové zůstatky sem a tam. Pasivní investoři měnu smění na počátku a pak další měnové konverze neřeší.
  Samozřejmě u všech brokerů by se investoři měli podívat na kompletní ceník. Zejména u speciálních operací bývají ceny vysoké. My jsme vybrali nezbytně nutné poplatky, které se platí prakticky vždy.
  U daňového přiznání jsou FIO a Patria bezproblémové. U Degira nedokážeme tuto problematiku úplně přesně posoudit, ale v otázkách a odpovědích píšou, že W8-BEN také mají.
  Kombinace IB+LYNX nám nejde trochu do hlavy. Proč platit vyšší poplatky v Lynx, když už aktivně obchodujete v IB? Kvůli optimalizaci nákladů na obchodování bychom bychom pochopili IB + Degiro.

  Tonda napsal:

  Měnové konverze u Patrie rozhodně nejsou bez poplatku. Dřívě tvrdili na svých stránkách, že „Konverze jsou vždy prováděny vůči aktuálnímu kurzu na mezibankovním devizovém trhu“, což byla jasná lež a podal jsem na ně kvůli tomu podnět k ČNB 😉 Dnes už tam mají popravdě „Konverze jsou prováděny za směnný KURZ ODVOZENÝ od aktuálního kurzu na mezibankovním devizovém trhu“. Právě teď je ten jejich odvozený kurz při konverzi 150 tis. CZK na EUR krásných 26,859, což dělá 5 584,71 EUR. Zatímco např. Roklen nabízí 150 tis. CZK => 5 658,71
  EUR, kurz 26,5078. Takže Patriovské „bez poplatku“ znamená 1,3 %, neber to! Jediná použitelná varianta je převést jinde a poslat přes svůj EUR účet u ČSOB, převod z jiné banky Patrie opět řádně vosolí. Takže Patrii NEBRAT.

  Premek napsal:

  Poznámka k měnovým konverzím. Já mám Fio, a tam jsou měnové konverze velmi drahé! Je to totální deal-breaker. E-broker mění peníze s marží přes 2 % na každé straně. (Průměrně asi 2,2 %). Tzn. i když budu pasivní investor a budu tam držet portfolio třeba 5 let, tak kurzové ztráty budou větší než veškeré poplatky (cca 4,5 % tj. téměř procento ročně). Pokud měníte velký objem, přes $10000 (cca 250 000 Kč), tak dostanete lepší kurz, ale ten je stále velmi nevýhodný s marží kolem 1 %. Dá se to obejít tak, že peníze měníte u někoho jiného a posíláte je tam už v dolarech. Třeba Citfin má účty u Fio. Ale to už je nejspíš jednodušší změnit brokera.

  admin napsal:

  Dobrý den, děkujeme za doplnění. 2 % per side marže při měnových konverzích je skutečně hodně.

  Deadly Capitalist napsal:

  Díky za informace, je velmi odvážné mít důvěru v malé české brokery, jsem překvapen, že co se týče poplatků a služeb nevycházejí zase tak špatně, ovšem v jejich zajištění v porovnání s velikostí a historií IB důvěru rozhodně nemám. Viz existenční problémy, bankroty a insolvence forexových brokerů v lednu 2015 po ukončení intervencí CHF. Osobně mám velkou nedůvěru ve finanční produtky a služby z východní evropy, zvlášť nabízí-li se ekvivalent blíž zdroje.

  Co se týče kombinace LYNX + IB, u LYNX používám výhradně kreditní účet a soustředím se pouze na dlouhodobé investice překračující tříletou lhůtu pro osvobození od zdanění kapitálových příjmů, přikupuji/prodávám v průměru jednou měsíčně, ale uznávám, v případě, že bych zvýšil investiční aktivitu, vychází už lépe jednoznačně IB, orientačně plánuji i s LYNX účtem přejít do několika let k IB, ale jsem přesvědčen, že brzy dojde ke snížení komisních poplatků, přece jenom v tuto chvíli u akcií mají přírážku 400% oproti IB za komise, což vzhledem k tomu, že IB vlastně fyzicky provádí transakce a LYNX pouze zajišťuje zprostředkování založení účtů u IB a překlad do češtiny, je poměrně dost výnosný business.

  U IB používám marginový účet, roční objem obchodů se pohybuje okolo 100, obchoduji pouze futures a opce, výhody jsou zřejmé.

  Mathias Possel napsal:

  Pane „Deadly Capitalist“,

  mohl bych Vas ci kohokoliv jineho s uctem u LYNX pozadat o doporuceni, abychom Vy i ja mohli ziskat bonus 50$? (https://www.lynxbroker.cz/doporuceni/)

  Predem Vam dekuji za ochotu. Muj e-mail je .

  S pozdravem,
  MP

  jako napsal:

  Zaujimave, mne v Lynx povedali, ze ak si u nich otvorim ucet, tak si uz nemozem otvorit ucet v IB a to dokonca ani 6 mes. od zrusenia Lynx uctu. Z tohto dovodu som radsej Lynx ucet ani neotvoril, aby som v pripade, ze by som chcel zacat obchodovat aktivnejsie mal moznost vyuzit IB. Vy mate oba ucty registrovane na rovnaku osobu ?

  Robo napsal:

  Ahoj,

  Mozes mat otvorene oba ucty naraz. Jedine co kontroluju je emailova adresa. Overene v praxi

  Petr Zajíc napsal:

  Vynikající článek. Ještě bych se přimlouval o doplnění situace, kdy investor je aktivním taderem a udělá 15 nákupů a prodejů akcií měsíčně s kapitálem řekněme 50000 USD (já to tak nějak podobně třeba mám). Ale už od pohledu tohle musí vyhrát IB.

  admin napsal:

  Dobrý den, přidali jsme to do článku – tabulku najdete na konci. IB vychází nejlevněji.

  Vojta napsal:

  Bylo by možné vytvořit třeba i podobný srovnávač pro obchodování na Forexu?

  Díky

  admin napsal:

  Dobrý den. Dáme si to do úkolů. Snad přes Vánoce se k tomu dostaneme.

  John napsal:

  osobne pouzivam degiro jsem spokojeny, ale cetl jsem ze nekdo mnel problem s vyberem penez z degira ze to trvalo dlouhou, mate nekdo zkusenosti ? ja jeste nevybiral.

  Břetislav napsal:

  Díky za přehledné zpracování. Jsem investor se 150.000,- na BCP a obchoduji přes Fio. Investuji hlavně do dividendových titulů O2, Pegas, Moneta, ČEZ, na dlouho. Přes Degiro by to bylo poplatkově výhodnější, ale mají tam nizozemskou sazbu na zdanění dividend 35%. Tak, že se to nevyplatí. Fio má, ale opravdu mizernou zastaralou aplikaci. a Patria podle mne poměrně vysoké poplatky. Poradili byste mi něco lepšího? Nechci investovat do zbraní a tabáku a asi ne do farmak.

  admin napsal:

  Pokud obchodujete jenom málo (první tabulka v článku), tak klidně u FIO zůstaňte. Pro pasivní dlouhodobé investory je tento broker v pohodě. Problémem IB a LYNX je, že nenabízí přímý přístup na BCP, jenom obchodování přes Xetru, kde řada českých akcií je. S uvedeným kapitálem ani velký trading nedělejte, protože Vás poplatky a daně sežerou. Osvobození od kapitálových daní je, až když držíte akcie minimálně 3 roky (nebo je objem prodeje menší než 100 000 Kč ročně). Prostě stačí jednou za rok vzít nashromážděné peníze a zainvestovat. Za 30-40 let si je pak v důchodu vytáhnete zpátky.

  JJ napsal:

  Dobrý den. Může se DEGIRU vzhledem k jeho zvláštní struktuře a nepojištěním vkladů vůbec věřit a brát ho jako dlouhodobého partnera?

  admin napsal:

  Dobrý den, to ukáže až nejbližší finanční krize. Zatím je Degiro bez problémů. Každopádně, my raději používáme Interactive Brokers, i když je Degiro levnější u některých instrumentů.

  Vojtech napsal:

  Já si teprve účet u Degira uspěšně založil a teď budu teprve zkusmo něco investovat, Založil jsem účet CUSTOD, protože si nepřeji aby s těmi obchodovanými instrumenty Degiro mohl jakkoliv manilupovat – půjčovat je dál, apod… Jsou tam u nějakých těch instrumentů vyšší poplatky, nejsou myslím povolené shorty, atd. Ale jako začátečník mám Degiro hlavně na ETF, jelikož ta šílená dividendová daň 35% mě odradila nakupovat i české dividendové tituly(ty mám u FIO a asi u ní i zůstanu.)
  Jakou zvláštní strukturu máte i DEGIRA na mysli? Já myslel že všichni obchodníci s cenými papíry jsou pojištění pod Garančním fondem a vklady jsou tedy pojištěny. Děkuji za osvětu.

  admin napsal:

  Dobrý den, Degiro není obchodník s cennými papíry, ale investiční společnost. Dle licence může přijímat a předávat dál pokyny klientů a nabízet marginové úvěry. Je to takový pokročilý investiční zprostředkovatel. Z toho také vyplývá, že se na něj nevztahuje Fond ochrany vkladů, tak jako se vztahuje na IB, FIO, Patrii nebo jakéhokoliv jiného OCP. Tímto aspektem se Degiro moc nechlubí. Každopádně aktiva klientů jsou odděleny od majetku společnosti a jsou drženy na účtech u různých brokerů a bank. Takže není nutné mít strach, že by DeGiro peníze ukradlo. Dle našeho názoru se jedná o věrohodnou společnost. Dá se říct, že Degiro dává drobný kapitál od klientů na jednu velkou kopu. S tímto velkým balíkem pak jde k velkoobchodním brokerům, u kterých si dokáže vyřídit dobré podmínky pro obchodování. Jinak, pokud se podíváte do výroční zprávy za rok 2015 (stačí zadat annual report Degiro do Googlu), tak zjistíte, že firma se rozjela pořádně až v roce 2015 a že je pořád ve ztrátě. Nějaké další informace jsou i na stránkách českého Degiro v sekci FAQ. Degiro funguje podle nizozemských zákonů, které jsou jiné od zákonů v ČR, takže z takovou strukturou, jakou používá Degiro, se tady v ČR nesetkáte.

  Petr Novák napsal:

  Dobrý den,
  lze u Degira vést také účet v USD či EUR jako u Fia?
  Aby mi to nekonvertovali svým nevýhodným kurzem.
  A dost mě tam odrazují ty pravidelné poplatky za investování na zahraničních burzách.

  Vojtech napsal:

  Já investuji v EUR, ale musel jsem si účet založit v Irsku, tzn. irská mutace Degira. Šlo by i německá mutace, ale neumím německy.
  Na české burze to vždy zkonvertují, mě bylo řečeno, podle jejich FX automické konverz. Pokud si tam člověk pošle svoje EUR,a konvertuje nějak manuálně, je tam zase poplatek za to.

  Jaké myslíte pravidelné poplatky za investování, mě strhává jen 2.5€ degiro ročně za přístup na cizí burzy(obchodoval jsem na Xetře). Jinak jsem nakoupil pár akcií právě na Xetře a poplatek byl 4€, s porovnáním s FIO, kde je poplatek 10€, a jinde snad i vyšíí.

  Mathias Possel napsal:

  Dobry den,
  LYNX nabizi 50$ bonus za doporuceni a pro doporucene, a proto jsem chtel poprosit ty z Vas, kteri maji ucet na LYNX, jestli by me prosim nemohli doporucit pres nasledujici link: https://www.lynxbroker.cz/doporuceni/
  Ohledne dalsich informaci mi prosim napiste na muj e-mail:

  Dekuji,

  MP

  Lynx zájemce napsal:

  Zdravím,
  rovněž mám zájem o doporučení do Lynxbrokeru.
  Kdo mě může doporučit, prosím o kontakt na: medvedbrtnikk ( zavináč ) seznam.cz
  Dík.

  Jiří K. napsal:

  Dobrý den, super článek! Bylo by také skvěle vidět srovnání ještě pro obchodováná na Forexu 🙂

  admin napsal:

  Hezký den, obchodování na forexu se nevěnujeme, takže ani nemáme u jednotlivých brokerů otevřené účty. Tím pádem nedokážeme v této oblasti udělat srovnání.

  Roman Málek napsal:

  Šlo by jen lehce nastínit, o které instrumenty, které to Degiro nemá, ve vaší investiční strategii jde? Mám na mysli, když jste nahoře psali : My patříme mezi aktivní investory, přičemž obchodujeme řadu instrumentů, nejenom akcie. Pokud bychom aktivně obchodovali jenom akcie, tak určitě zvolíme Degiro. Je to nejlevnější broker. Degiro však nemá některé instrumenty, které při investicích aktivně využíváme. Proto jsme si zvolili Interactive Brokers.
  Díky

  CZinvest1 napsal:

  Velmi užitečné srovnání. Stále více se zajímám o investování do ETF a takový článek mi velmi pomohl. Díky.

  Hannes napsal:

  Bohuzel tabulky jsou zcela nepresne, protoze nezahrnuji ostatni poplatky platforem, zvlaste pro malo aktivni investory (tedy nejspise vetsinu). Napriklad u LYNX je to $1 mesicne inactivity fee, u Degiro zase poplatek €2,50 rocne za kazdou burzu kde obchodujete…

  admin napsal:

  Dobrý den, u Degiro to aktualizujeme – v roce 2016, ze kterého je analýza, ten poplatek nebyl. U Lynx nikoliv. Poplatek za neaktivitu, který zmiňujete, se aplikuje jenom na účet o velikosti méně než 1000 USD, viz text na webu Lynx: „Pokud je hodnota Vašeho účtu (cenné papíry + hotovost) nižší než $1 000 nebo ekvivalent v jiné měně a pokud během kalendářního měsíce nezaplatíte na poplatcích alespoň $1 nebo ekvivalent v jiné měně, pak Vám bude zaúčtován následující poplatek za neaktivitu:Poplatek za neaktivitu = $1 – Hodnota zaplacených poplatků za kalendářní měsíc.“
  Samozřejmě se všichni brokeři snaží natahovat poplatky, kde to jen jde, takže tabulky je nutné brát orientačně. U jednotlivých investorů mohou být náklady v závislosti na konkrétních podmínkách odlišné.

  Indy napsal:

  Jak je to s vkladanim penez u IB? Mohu si vlozit v CZK? Je tam nejaky poplatek nebo autokonverze?

  admin napsal:

  Dobrý den, ano, peníze lze vkládat v CZK (IB má účet v ČR, takže převod je hotov do druhého dne) a dalších významných měnách. Autokonverze nejsou. Poplatky za depozit peněz také nejsou. Měnová konverze je pak za mezibankovní kurz + poplatek cca 40-50 Kč za každou směnu.

  Martin napsal:

  V rámci upřesnění bych doplnil, že u výhodnější (relatině) u obchodování většího počtu akcií než 540 na obchod je u DeGira pouze v určitém početním okně. O něco více akcií a je IB opět výhodnější a uvelkých počtů akcií je DeGiro velmi, velmi drahé. Viz známý případ nákupu kanadských akcií malým obchodníkem, který ve výsledku zaplatil na poplatcích cca 26% z celé transakce. Důvodem je, že IB má na poplatky strop. DeGiro strop nemá. Takže pozor u MicroCap akcií!

  Honza napsal:

  Tak nevim, ale pokud spravne pocitam, tak nakup velkeho investora, ktery koupi 20 000 akcii vyjde u IB na 100 USD (nyni jsem to v demo i vyzkousel). Zlate Fio s poplatkem 10 USD…

  Richard napsal:

  20 000 akcií? Pokud stojí akcie 10 EUR, pak Fio poplatek by byl 300 EUR (0,15 % z hodnoty transakce).

  Karel napsal:

  Zdravim, neni pravda , ja sam koupim i FIA 5000 ks aciki za 28 USD a polplatek je za nakup 10 USD, nasledny prodej tusim za 8 usd, 300euro je nesmysl.

  Karel napsal:

  Zdravim, neni pravda , ja sam koupim u FIA 5000 ks akcii za 28 USD a polplatek je za nakup 10 USD, nasledny prodej tusim za 8 usd, 300euro je nesmysl.

  Richard napsal:

  Je rozdil americka burza NYSE nebo XETRA, podivejte se do Fio ceniku. NYSE – poplatek 7,95 USD, max. 9,95 USD, ale XETRA vzdy 0,15% objemu (min. 9,95 EUR). To je rozdil…

  Martin napsal:

  Clanek je z 2016, dnez uz je pomalu 2022

  Ondrej napsal:

  V soucasne dobe je IB jasna volba, zrusili mesicni poplatek za necinnost a Degiro naopak zvedlo svuj zlodejsky poplatek 0,1% za konverzi meny na 0,25%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?