Finlord investice v říjnu 2019: +0,2 %
5.11.2019
7 min.
Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v říjnu zvýšení hodnoty o 0,2 %. Ceny akcií ve světě pokořují v posledních týdnech nová maxima. Důvod? Výrazný nárůst objemu levných peněz v oběhu a nadšení ohledně možného ukončení obchodních válek. Když se ale podíváme na mikroekonomické výsledky, tak vývoj financí společností až tak růžový není. Zisky v průměru klesají. Asi nemusíme zdůrazňovat, že když klesají zisky a rostou ceny akcií, tak se rychle zvyšuje ohodnocení. V USA už stačí další nárůst cen o pouhých 10 % a P/E poměr dle očekávaných zisků se může vyšplhat nad maximum z roku 2017. Takto vysoké ohodnocení akcií je v pozdní fázi ekonomického cyklu celkem nebezpečné. Prudké krátkodobé korekce cen akcií se proto nedají vyloučit, i když dlouhodobě lze očekávat další postupné zvyšování hodnoty akcií. Tomuto scénáři jsme přizpůsobili i naše portfolio.
Kumulativně od počátku roku 2016, kdy jsme začali publikovat výsledky, jsme zaznamenali zhodnocení o 37,7 %. Na milion korun investice se tedy vygenerovalo téměř 380 tisíc korun zisku. Ze 46 měsíců jsme měli jenom 5 mírně ztrátových měsíců. Ani v jednom ze čtrnácti čtvrtletí nezaznamenalo naše portfolio pokles hodnoty.
Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.
Finlord investice: jak dopadl říjen?
V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují od -1 % do 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK.
Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2018:
A tabulka výnosů v roce 2017:
A tabulka výnosů v roce 2016:
Riziko našeho portfolia je řízené dle přísného risk managementu, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Ze 46 měsíců bylo jenom 5 mírně ztrátových.
Centrální banky opět otevřely své kohoutky
Následující obrázek od agentury Bloomberg ukazuje nabídku peněz ve světě a vývoj cen akcií v USA. Od konce srpna centrální banky opět ve velkém pumpují nové peníze do systému, což se mimo jiné projevuje v růstu cen dynamických aktiv (akcie, nemovitosti, firemní dluhopisy, atd).
Velkým překvapením byly zejména masivní repo operace americké centrální banky, v rámci kterých nakupovala dluhopisy. Tím dodává do finančních institucí nový kapitál. Od konce srpna se tak bilance Fedu zvedla z méně než 3,8 bilionu dolarů na více než 4 biliony. Fed zároveň snižuje úrokové sazby, jelikož se obává negativního dopadu obchodních válek na americkou ekonomiku.
Americkým firmám klesají zisky a akcie jsou předražené
Dle údajů agentury Factset už v USA vydalo 71 % společností z indexu S&P 500 výsledky za uplynulé čtvrtletí. Zisky u nich agregovaně poklesly meziročně o 2,7 %. Zároveň ale nastává snižování odhadů zisků na další kvartály. Kupříkladu v posledním čtvrtletí roku se očekává pokles zisků o 0,5 %, přitom ještě počátkem září se očekával růst o 3 %.
P/E poměr dle očekávaných zisků se vyšplhal nad 17násobek. Pokud by akcie stouply o 10 % při nezměněném odhadu zisků, tak by byl poměr 18,7, což by bylo nad maximem z roku 2017, viz následující obrázek. Rozhodně nejsou americké akcie levné a spíš už začínají být předražené. V Evropě je situace obdobná a i zde začínají být akcie předražené.
Jak budeme investovat v nejbližších měsících?
I když jsou akcie spíše drahé, tak pořád existuje možnost, že jejich ceny ještě stoupnou. Přeci jen je nadšení z připravované obchodní dohody USA a Číny velmi vysoké. Taktéž nemůžeme zapomínat na pokračující uvolněnou monetární politiku centrálních bank, díky které se ekonomiky doslova topí v levných penězích. Ekonomický rozmach ve světě pokračuje, i když je celkem pomalý.
Na druhé straně musíme být připravení na krátkodobé panické výprodeje. Stačí nečekaný Trumpův výrok na adresu Číny a může nastat výrazný pokles.
Pro dlouhodobé investory s horizontem 10 a více let se tedy nic nemění a pořád jsou pro ně akcie nejatraktivnějším instrumentem. Na druhé straně investoři, kteří budou potřebovat peníze v nejbližších měsících, by se měli zamyslet nad zkonzervativněním akciových portfolií, či jejich zajištěním proti propadům. Výhodou rekordů cen akcií a postupného ukončování výsledkové sezóny je propad implikované volatility. To jinými slovy znamená, že zajišťovací instrumenty proti propadům cen jsou relativně levné. My v našem soukromém portfoliu, ale i ve fondu v současnosti také využíváme větší bezpečnostní polštáře. Ty nám totiž zajistí stabilní vývoj hodnoty portfolia i při propadech cen dynamických aktiv na trzích. Připomeňme si poslední kvartál 2018, kdy propadly akcie ve světě o 15 až 20 %. Tehdy vykázalo Finlord portfolio i portfolio fondu Slavic Capital mírný růst hodnoty.
Přihlaste se do newsletteru a kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
5.11.2019
7 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Dobrý den,
co říkáte na poslední vývoj na Mintosu?
Neplánujete udělat shrnutí spokojenosti s p2p platformama, na kterých máte své investice? Respektive na kterých seriózně investujete a které pouze sledujete.
Díky Petr