Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v říjnu 2019: +0,2 %

5.11.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio vývoj 201910

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v říjnu zvýšení hodnoty o 0,2 %. Ceny akcií ve světě pokořují v posledních týdnech nová maxima. Důvod? Výrazný nárůst objemu levných peněz v oběhu a nadšení ohledně možného ukončení obchodních válek. Když se ale podíváme na mikroekonomické výsledky, tak vývoj financí společností až tak růžový není. Zisky v průměru klesají. Asi nemusíme zdůrazňovat, že když klesají zisky a rostou ceny akcií, tak se rychle zvyšuje ohodnocení. V USA už stačí další nárůst cen o pouhých 10 % a P/E poměr dle očekávaných zisků se může vyšplhat nad maximum z roku 2017. Takto vysoké ohodnocení akcií je v pozdní fázi ekonomického cyklu celkem nebezpečné. Prudké krátkodobé korekce cen akcií se proto nedají vyloučit, i když dlouhodobě lze očekávat další postupné zvyšování hodnoty akcií. Tomuto scénáři jsme přizpůsobili i naše portfolio.

 

Kumulativně od počátku roku 2016, kdy jsme začali publikovat výsledky, jsme zaznamenali zhodnocení o 37,7 %. Na milion korun investice se tedy vygenerovalo téměř 380 tisíc korun zisku. Ze 46 měsíců jsme měli jenom 5 mírně ztrátových měsíců. Ani v jednom ze čtrnácti čtvrtletí nezaznamenalo naše portfolio pokles hodnoty.

 

Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.

 

Finlord investice: jak dopadl říjen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují od -1 % do 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK.

 

Finlord portfolio 201910

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2018:

 

201812 Finlord portfolio

 

A tabulka výnosů v roce 2017:

 

201712 Finlord portfolio

 

A tabulka výnosů v roce 2016:

 

201612 Finlord portfolio

 

Riziko našeho portfolia je řízené dle přísného risk managementu, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Ze 46 měsíců bylo jenom 5 mírně ztrátových.

 

Finlord portfolio vývoj 201910

 

Centrální banky opět otevřely své kohoutky

 

Následující obrázek od agentury Bloomberg ukazuje nabídku peněz ve světě a vývoj cen akcií v USA. Od konce srpna centrální banky opět ve velkém pumpují nové peníze do systému, což se mimo jiné projevuje v růstu cen dynamických aktiv (akcie, nemovitosti, firemní dluhopisy, atd).

 

americké akcie a objem peněz

 

Velkým překvapením byly zejména masivní repo operace americké centrální banky, v rámci kterých nakupovala dluhopisy. Tím dodává do finančních institucí nový kapitál. Od konce srpna se tak bilance Fedu zvedla z méně než 3,8 bilionu dolarů na více než 4 biliony. Fed zároveň snižuje úrokové sazby, jelikož se obává negativního dopadu obchodních válek na americkou ekonomiku.

 

FED rozvaha

 

Americkým firmám klesají zisky a akcie jsou předražené

 

Dle údajů agentury Factset už v USA vydalo 71 % společností z indexu S&P 500 výsledky za uplynulé čtvrtletí. Zisky u nich agregovaně poklesly meziročně o 2,7 %. Zároveň ale nastává snižování odhadů zisků na další kvartály. Kupříkladu v posledním čtvrtletí roku se očekává pokles zisků o 0,5 %, přitom ještě počátkem září se očekával růst o 3 %.

 

P/E poměr dle očekávaných zisků se vyšplhal nad 17násobek. Pokud by akcie stouply o 10 % při nezměněném odhadu zisků, tak by byl poměr 18,7, což by bylo nad maximem z roku 2017, viz následující obrázek. Rozhodně nejsou americké akcie levné a spíš už začínají být předražené. V Evropě je situace obdobná a i zde začínají být akcie předražené.

 

americké akcie ohodnocení 20191031

 

Jak budeme investovat v nejbližších měsících?

 

I když jsou akcie spíše drahé, tak pořád existuje možnost, že jejich ceny ještě stoupnou. Přeci jen je nadšení z připravované obchodní dohody USA a Číny velmi vysoké. Taktéž nemůžeme zapomínat na pokračující uvolněnou monetární politiku centrálních bank, díky které se ekonomiky doslova topí v levných penězích. Ekonomický rozmach ve světě pokračuje, i když je celkem pomalý.

 

Na druhé straně musíme být připravení na krátkodobé panické výprodeje. Stačí nečekaný Trumpův výrok na adresu Číny a může nastat výrazný pokles.

 

Pro dlouhodobé investory s horizontem 10 a více let se tedy nic nemění a pořád jsou pro ně akcie nejatraktivnějším instrumentem. Na druhé straně investoři, kteří budou potřebovat peníze v nejbližších měsících, by se měli zamyslet nad zkonzervativněním akciových portfolií, či jejich zajištěním proti propadům. Výhodou rekordů cen akcií a postupného ukončování výsledkové sezóny je propad implikované volatility. To jinými slovy znamená, že zajišťovací instrumenty proti propadům cen jsou relativně levné. My v našem soukromém portfoliu, ale i ve fondu v současnosti také využíváme větší bezpečnostní polštáře. Ty nám totiž zajistí stabilní vývoj hodnoty portfolia i při propadech cen dynamických aktiv na trzích. Připomeňme si poslední kvartál 2018, kdy propadly akcie ve světě o 15 až 20 %. Tehdy vykázalo Finlord portfolio i portfolio fondu Slavic Capital mírný růst hodnoty.

 

Přihlaste se do newsletteru a kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

5.11.2019

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Petr napsal:

    Dobrý den,
    co říkáte na poslední vývoj na Mintosu?
    Neplánujete udělat shrnutí spokojenosti s p2p platformama, na kterých máte své investice? Respektive na kterých seriózně investujete a které pouze sledujete.

    Díky Petr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

PRŮZKUM: JE NÁKUP AKCIÍ DOBRÝ NÁPAD ANEBO NE?