Finlord Sněmovna financí

Strategie: nakupujete akcie na maximech?

29.10.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
https://finlord.cz/2019/07/se-vyviji-zisky-americkych-spolecnosti/

Většina investorů si myslí, že nakupovat akcie na maximech je nesmysl. Historické statistiky ale ukazují trochu jiný příběh. Kdy mohou být nákupy na nových rekordech velmi ziskové?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Akcie na maximech a investiční zisk

 

Následující graf od Econompic ukazuje vývoj indexu světových akcií, portfolia 60/40 (60 % akcie, 40 % dluhopisy) a modelového portfolia. Modelové portfolio je sestavené tak, že pokud jsou na konci měsíce akcie na novém maximu, tak se nakoupí. Pokud na novém maximu nejsou, tak se akcie prodají a naopak se nakoupí a drží státní dluhopisy.

 

Strategie akcie na maximech

 

Uvedené modelové portfolio nabídlo od roku 1970 nejvyšší zhodnocení (dvojnásobek oproti portfoliu 60/40). Krizové roky 2000-2002 či 2008-2009 pak modelové portfolio překonalo úplně bez problémů.

 

Co znamená uvedená statistika pro běžné investory? I když jsou akcie na maximech, tak to ještě neznamená, že nastane ihned výprodej. Historická data ukazují, že v roce následujícím po dosažení nového akciového maxima akciové indexy zhodnotí v průměru o 8 %, přičemž kladný výsledek nastal v 73 % případů. Dosažení nových maxim je většinou následované dosažením dalších rekordů. Propady cen na burzách pravidelně přichází, ale po určité době jsou opět dosažena nová maxima. Proč? Protože zisky firem a HDP také dlouhodobě rostou.

 

Aktivnějším burzovním investorům naznačuje uvedený graf i možnou strategii pravidelné rotace portfolia mezi akciemi a dluhopisy. Vyrovnaný historický vývoj hodnoty modelového portfolia vytváří prostor pro další výzkum, jelikož strategie může mít smysl jak ve své čisté indexové podobě, tak v mírně napákované podobě.

29.10.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Roman napsal:

  Ja tomu grafu neverim. Pokud ma fungovat tak, ze zmena v portfoliu se dela na konci mesice a kriterium pro drzeni akcii (SPX) je ze v tu dobu musi byt jejich cena all-time-high. Tak to z mych udaju bylo nejdele dvakrat za sebou. Tzn. vetsinu casu to neplatilo a kdyz to jeden mesic platilo, tak pristi uz ne. Vyjma jednoho pripadu, kdy to tedy platilo dva mesice za sebou. Asi nejaky bullshit. Dokud nevysvetli presne jak k tomu dosel. To by bylo moc jednoduche a takhle by investoval kazdy. 🙂

  admin napsal:

  Dobrý den, máte Váš test správně? Teď jsme v rychlosti vytvořili test od roku 1971 a vyšo nám, že těch období, kdy je rekordní měsíc následován dalším rekordním měsícem či více měsíci je více. A nesmí se zapomínat ani na dluhopisy, které tomu modelovému portfoliu hodně pomohly v obdobích propadu, kdy udržely či zvýšily hodnotu portfolia. Nicméně tady je popis na blogu econompicdata: http://econompicdata.blogspot.com/2016/02/avoiding-bear-markets-to-improve-risk.html

  Roman napsal:

  Třeba něco dělám špatně. V první řadě mám kratší interval 2002 až 2019. Ale to je 17 let a za tu dobu by se to již mělo projevit nebo ne? Jako stock jsem použil SPY ETF a místo dluhopisů jsem použil TLT (iShares Barclays 20+ Yr Treas.Bond) nevím zda je to vhodná alternativa. Nicméně v tomhle intervalu se stalo pouze v jednom případě, že SPY dvakrát za sebou na konci měsíce byl all-time-high. Pokud tam nemám nějakou zásadní chybu, tak prostě moc častokrát SPY není all-time-high na konci měsíce a tedy většinu času se stejně drží bonds (ať už jakékoliv) a pak se domnívám, že ten graf je nesmysl. Chtěl jsem to řešit přímo s autorem na twitteru, ale než jsem to dopsal, tak Twitter vyhodil dialog pro zadání mého telefonu „pro ověření“ a to já odmítám zadávat. Takže se to k němu nedostane. Další ukázka toho, jak jsou mainstreamové platformy nesvobodné.

  admin napsal:

  Ano, za posledních 17 let bylo signálů méně. Nicméně někde asi bude ve Vašem výpočtu chybka. Koukněte na období od 31.7. 2017 do 31.1.2018, kdy SPY rostlo pořád na nová maxima. Ve Vašem výpočtu se ale alternuje držba SPY s TLT. Podobnou nesrovnalost vidíme v zaslaném výpočtu i v období 28.2.2014 až 30.6.2014. Nicméně jak je vidět i na tom dlouhodobém grafu, tak v uvedeném období 2002-2019 se křivka MSCI AXWI Indexu přiblížila křivce té modelové strategie, tedy, že světové akcie dosáhly za posledních 17 let vyšší výnos než model. Zároveň bylo v posledních 17 letech celkem dlouhé období krizí, kdy to modelové portfolio bylo alokované v dluhopisech.

  Roman napsal:

  Zapomněl jsem poslat odkaz na můj výstup – tady https://uloz.to/file/lYFKbpcmW6r4/strategie-ods

  Roman napsal:

  Ano, all-time-high jsem analyzoval pro close ceny každého dne. Takže mezi některými měsíci došlo k all-time-high a pak poslední den měsíce už all-time-high kritérium někdy splněno nebylo. Když to upravím dle vaší úvahy – že se sledují ceny pouze v posledních dnech měsíců, tak už budu stock držet vícero měsíců za sebou, ale s výhosem to dopadne vizuálně podobně, jen číselně o trochu hůř – https://uloz.to/file/iENNwQcWi8gd/strategie2-ods Třeba opravdu dělám něco špatně, ale už jen intuicí mi to příjde „too good to be true“.

  Tomas napsal:

  jaké je průměrné roční zhodnocení této strategie? vychází mi to na 2-3% cca. 128% za 50 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?