Finlord Sněmovna financí

Měnové zajištění EUR/CZK s jistým ziskem

15.8.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
měnové zajištění EURCZK a USDCZK

Měnové zajištění je při investování na zahraničních trzích důležitá technika, která značně snižuje nejistotu ohledně budoucí hodnoty portfolia. Pravidelně ukazujeme, jaké máme na různých platformách výnosy v EUR. Nedávno jsme si také ukázali, jak lze pomocí aplikace Revolut zdarma konvertovat různé měny. Ještě chybí rozbor nákladů na měnové zajištění.

 

Pro investory máme k dispozici školení měnového zajištění v ceně 3500 Kč. V rámci něj ukazujeme přesné postupy, které aplikujeme jak u soukromého portfolia, tak i u našeho hedgeového fondu Slavic Capital. Měnové zajištění se vyplatí u portfolií o velikosti 10 000 EUR a více. Pokud chcete více informací, tak zanechte kontakt.

 


Vaše jméno (*povinné pole)

Váš email (*povinné pole)

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

U EUR/CZK generuje měnové zajištění zisk

 

V minulosti jsme se už problematice měnového zajištění věnovali ZDE a ZDE. Za poslední rok se ale situace na měnový trzích významně změnila.

 

V následující tabulce jsou uvedené mezibankovní zisk/náklady a náklady ušlé příležitosti dle doby zajištění u měnového páru EUR/CZK. Náklady ušlé příležitosti počítáme jako nutnost zablokovat 5 % hotovosti jako kolaterál pro hedging s tím, že jinak by nám tato hotovost mohla generovat 10 % ročně.

 

měnové zajištění EURCZK

 

Momentálně jsou forwardové body kladné, což znamená, že při měnovém zajištění si zafixujeme o uvedené procento vyšší cenu oproti současnému kurzu EUR/CZK. V době psaní této analýzy byl kurz 25,86 Kč za 1 EUR. Šestiměsíční forward lze tedy na mezibankovním trhu otevřít za cca 26,08, což je o 0,87 % nad současnou cenou. I když započteme náklady ušlé příležitosti, tak je hranice na úrovni 26,02. Měnové zajištění nám tedy u šestiměsíčního forwardu přináší dalších 15 haléřů zisku na každé zainvestované euro.

 

V tabulce můžeme vidět, že u jednoletého forwardu vychází zisk při zajištění i po odpočtu nákladů měnového zajištění na cca 1,3 %. Pokud tedy investujeme třeba na P2P platformách s výnosností 12 % p.a. a zároveň naše portfolio plně zajišťujeme, tak můžeme počítat s celkovým ziskem 12+1,3% = 13,3 % p.a.. A to může koruna posílit klidně na 10 Kč za 1 EUR. Výnosnost našeho portfolia bude pořád těch 13,3 %.

 

Při jakém vývoji by bylo měnovém zajištění zbytečné? Pokud by v nejbližších měsících koruna vůči eura dál oslabovala. Nezajištěné portfolio při oslabování koruny logicky vydělává více. 1000 EUR se dá při kurzu 26 Kč za 1 EUR zkonvertovat na 26 000 Kč, při kurzu 27 Kč za 1 EUR se ale dá zkonvertovat na 27 000 Kč. Rizikem nezajištěného portfolia je analogický pokles hodnoty při posílení koruny.

 

Vývoj forwardových bodů u EUR/CZK

 

Od roku 2017, kdy jsme začali analýzy měnového zajištění publikovat, se křivka forwardových bodů EUR/CZK značně změnila. A to ve prospěch českých investorů, kteří se zajímají o investování peněz v zahraničí. Jak je vidět na následujícím obrázku, tak momentálně je v plusovém teritoriu. Kupříkladu v říjnu 2017 byly forwardové body záporné a měnové zajištění nebylo ani zdaleka tak výhodné jako teď.

 

měnové zajištění EURCZK forwardy

 

Měnové zajištění USD/CZK je už také výhodnější

 

Vzestup forwardové křivky nastal i u zajištění dolaru, viz následující obrázek.

 

měnové zajištění USDCZK forwardy

 

Jednoletý hedging USD/CZK stojí se započtením nákladů ušlé příležitosti 1,2 % (před rokem stál 3 %). Zároveň značně posílil americký dolar, což otevírá prostor pro jeho oslabení vůči všem měnám. Měnové zajištění tady není už tak drahé, takže rozhodně stojí za zamyšlení, jestli si kurz USD/CZK do budoucnosti nezafixovat.

 

měnové zajištění USDCZK

 

Spojením beznákladové konverze na Revolutu a efektivního měnového zajištění lze ušetřit nemalé prostředky. Další podrobnosti jsme pro vás připravili ve školení.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

15.8.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Václav napsal:

  Dobrý den,
  když nenakoupím za danou spotovou cenu eura v den pořízení fwd, jak je pak možné za 6 měsíců vypořádat fwd vždy se
  ziskem? Pokud složím pouze kolaterál, pak musím fwd uzavřít protiobchodem a tam záleží na aktuální ceně(fwd, či spotu). Bo sem z toho zmatený :-).

  admin napsal:

  Dobrý den, nejdříve musíte mít nějakou pozici v zahraničí, abyste ji mohl měnově zajistit. Třeba můžete mít 10 000 EUR na P2P portálech. Při přepočtu do korun je pak výsledek v Kč různý. Pokud je kurz 26 Kč, tak máte 260 tisíc Kč. pokud je kurz 24 Kč za 1 EUR, tak máte 240 tisíc Kč. Vstupem do forwardu si zafixujete cenu – třeba 25,5. Pak ve splatnosti je úplně jedno, jaký je kurz. Pokud by byl 26, tak na spotu máte zisk, ale na forwardu to samé ztrácíte. Pokud by byl kurz 24, tak na spotu vyděláváte, ale na forwardu ztrácíte to samé. Nicméně teď je možné zafixovat si kurz forwardu třeba o 20 haléřů nad spotový kurz. Logicky pak i ve splatnosti budete mít k dobru těch 20 haléřů. Proto píšeme, že se jedná o bezrizikový zisk. Kurz může být klidně 24 nebo 27 a pořád vyděláte těch 20 haléřů.

  milan napsal:

  Super článek, rovněž zajišťuji právě kvůli P2P investicím v EUR. Možná ještě postrádám informaci o tom, proč aktuálně zajištění nic nestojí, a naopak se na tom nějaké drobné dokonce dají vydělat…Je to kvůli rozdílným sazbam ČNB vs. ECB, případně ČNB/FED (v případě USD). Detaily moc neznám…otázkou je, kdy se CZK dostane na proklamovanou hladinu ČNB, oněch 24,5Kč.

  admin napsal:

  Hezký den, ano, je to z důvodu různách úrokových sazeb. Sazby v ČR jsou vyšší než v eurozóně, proto je forwardová cena EURCZK nad spotovou cenou. Ale sazby v ČR jsou naopak nižší než v USA, proto je forwardová cena u USD/CZK pod spotovou cenou. Tento vztah platí dlouhodobě. Forward se vypočte jako spotová cena krát podíl úrokových sazeb. Každopádně úrokové sazby se mění. Klidně se může stát, že za několik let budou sazby v ČR pod oběma zmíněnými, což by znamenalo, že u obou forwardů by byla forwardová cena pod spotovou.

  Petr napsal:

  Dobrý den,
  kde se prosím měnově zajišťujete?

  Děkuji
  Petr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?