Finlord Sněmovna financí

Téměř bezplatné měnové zajištění EUR/CZK

13.11.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
20171113 měnové zajištění

Náklady na měnové zajištění u EUR/CZK v posledních týdnech výrazně poklesly v důsledku rozhodnutí ČNB zvednout úrokové sazby. Investorům se tak otevírá možnost zajistit si eura s minimálními náklady. Podívejte se na srovnání s údaji, které jsme analyzovaly v srpnu v tomto článku.

 

V následující tabulce jsou uvedené mezibankovní náklady a náklady ušlé příležitosti dle doby zajištění u měnového páru EUR/CZK. Náklady ušlé příležitosti počítáme jako nutnost zablokovat 10 % hotovosti jako kolaterál pro hedging s tím, že jinak by nám tato hotovost mohla generovat 10 % ročně.

 

20171113 měnové zajištění

 

Pokud bychom si chtěli otevřít jednoletý měnový forward, tak si dokonce dokážeme zajistit vyšší forwardovou cenu než je současná cena na spotu. Konkrétně 25,62 vs. současný spot 25,55.

 

Pokud započteme i náklady ušlé příležitosti, tak bude pro nás hedging přínosný tehdy, pokud za rok (10/11/2018) bude kurz EUR/CZK pod úrovní 25,37 Kč. To nejsou vůbec špatné podmínky a dokonce se mohou ještě zlepšit, pokud budou úrokové sazby v ČR stoupat výrazně rychleji než úrokové sazby v eurozóně (což je v nejbližších 3 měsících velmi pravděpodobné). Řada burzovních a P2P investorů dokáže generovat v zahraničí eurové výnosy kolem 11 až 12 %. Po započtení nákladů hedgingu tak mohou tyto investice generovat korunové výnosy i více než 10 % ročně.

 

Abychom si dokázali představit pohyb forwardové křivky EUR/CZK v posledních měsících, tak jsme do následujícího grafu dali forwardové body dle splatnosti podle dat z 9/8 a 10/11. Jak můžeme vidět, zejména v delších horizontech nastala výrazná změna. Kupříkladu 12měsíční forward se posunul z -114 na +71 bodů, tedy o 185 bodů, což je 18,5 haléře.

 

20171113 forwardové body

 

Také u měnového páru USD/CZK se situace mírně zlepšila, i když zajištění do korun je u tohoto páru pořád velmi drahé.

 

Jednoletý hedging stojí se započtením nákladů ušlé příležitosti 3 % (v srpnu stál 3,5 %). Aby se vyplatil, tak by kurz USD/CZK musel v následujících 12 měsících poklesnout ze současných 21,91 na 21,24 a níže.

 

20171113 měnové zajištění USDCZK

 

V uplynulých měsících už americký dolar celkem výrazně oslabil. Proto se otvírá otázka, jestli není vhodné podstoupit určité riziko a měnové zajištění u páru USD/CZK nedělat v plné výši. Nezapomínejme také na scénář, že dolar vůči koruně může v nejbližším roce zhodnotit. To by u nezajištěného portfolia vyvolalo nadprůměrný zisk.

 

Náklady na měnové zajištění a výnosy

 

Proč jsou náklady na měnové zajištění tak nízké? Když centrální banka zvedá úrokové sazby, tak se logicky zvedají i požadované výnosnosti v ekonomice. To znamená, že postupně porostou nejenom úroky na spořících a termínovaných účtech, ale i nabízené výnosy českých dluhopisů a půjček. To zvedá relativní atraktivitu domácích investic s pevným výnosem oproti obdobným zahraničním investicím. Pohyby forwardových kurzů u měnového zajištění tak můžeme vnímat jako určitý kompenzační faktor. Ten při vysokých domácích úrocích napomáhá zahraničním investicím a naopak při nízkých domácích úrocích napomáhá domácím investicím.

 

Měnové zajištění podrobně rozebíráme v našem školení, které jsme připravili na základě vysoké poptávky ze strany investorů. Ve školení přesně uvádíme, jak se hedging dá nastavit a které finanční instituce mají nejvýhodnější podmínky. Rovněž Vám ukážeme náš prověřený postup měnového zajištění.

13.11.2017

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Petr napsal:

  Dobrý den, u jaké společnosti se dá tento hedging sjednat?

  admin napsal:

  Dobrý den, měnový hedging se dá vytvořit u řady bank i nebankovních subjektů. Pro investory jsme připravili školení, kde ukazujeme postupy, nástroje, vhodné protistrany: https://finlord.cz/skoleni-na-menove-zajisteni/

  Milan napsal:

  Dobrý den,
  A jaký postup byste doporučil, pokud mám zainvestováno v EUR a chci se měnově zajistit, ale né s nutností prodeje EUR ke dni vypořádání.

  Chápu to tak, že váš výše popsaný postup funguje tak, např. že se na 1rok zajistím FWD např. pro 10000€, ale v reálu musím opravdu potom za ten rok těch 10000€ té bance poslat? Tzn. musím prodat svoje investiční pozice.

  Nelze nějak se zajistit, ve stylu opce, že koupil nějakou opci a po roce bych ji buďto uplatnil, pokud by šel kurz EUR dolů, nebo bych jen holt zaplatil daný poplatek za držení té opce, ale reálně bych žádné EUR neměnil?
  Díky

  admin napsal:

  Hezký den, forwardy lze vypořádat jenom v rámci zisku/ztráta, takže byste neposílal 10 000 EUR, ale třeba jenom 300 EUR (coz by se vzalo z kolaterálu, který instituci dáváte). Opačne, tedy pokud byste na forwardu vydělával, to funguje obdobně. Instituce také preferuje variantu udělat netting (je to lepší z hlediska řízení likvidity) a poslat Vám jenom váš zisk, ne celý objem forwardu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ VÝUKOVÝ BALÍČEK A INVESTIČNÍ STRATEGIE