Finlord Sněmovna financí

Půjčky v USA na rekordu: kdo na tom vydělá?

31.7.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
půjčky

Spotřebitelské půjčky v USA se v prvním čtvrtletí 2019 dostaly na nový rekord 4 biliony USD. Kdo nejvíce vydělá na půjčkách?

 

Přihlaste se do newsletteru a kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Amerika je úplně jiný svět než Evropa a to platí zejména v oblasti půjček a spotřeby. Američané začínají velice brzy s půjčkami. Společnost The Ascent udělala výzkum na přibližně tisíci amerických mladých uživatelích kreditních karet a zjišťovala od nich první zkušenosti s kreditními kartami. Z průzkumu vyšlo najevo, že ženy mají své první kreditní karty o něco dříve než muži. V průměru ženy mají svou první kreditní kartu ve věku 20 let a muži ve 21 letech. V průměru Američané začínají s kreditními kartami ve věku 20 let. Konkrétně 54,3 % Američanů má první zkušenost s kreditní kartou ve věku 18-20 let. 29,8 % má pak první zkušenost s kreditní kartou ve věku 21-24 let. 11,8 % má první kreditní kartu od 25 let plus a 4,2 % je pak pod 18 let. 47,5 % Američanů bylo na vysoké škole, když žádali o první kreditní kartu. 24 % mělo magisterské vzdělání při žádosti o první kreditní kartu. 18,8 % mělo středoškolské vzdělání a 9,8 % bylo ještě na střední škole při žádosti o první kreditní kartu.

 

Na grafu níže je mediánový roční příjem podle věku při žádosti o první kreditní kartu.

 

půjčka podle příjmu

 

 

Objem dluhu na kreditních kartách a dalších revolvingových úvěrech, jako kupříkladu osobní úvěrové linky v prvním čtvrtletí 2019 vzrostly o 3,4 % v porovnání s loňským prvním čtvrtletí na 1 bilion USD. Velikost dluhu na kreditních kartách v USA je v současnosti na stejné úrovni jako ve čtvrtém čtvrtletí 2008 navzdory 10 rokům populačního a ekonomického růstu.
Ve stejném období se nominální HDP zvýšilo o 5,1 %. Relativně k velikosti HDP se objem dluhu na kreditních kartách snížil.

 

Kreditní karty

 

 

Ještě se podíváme na autopůjčky. Autopůjčky na nové a ojeté automobily v prvním čtvrtletí 2019 vzrostly o 44,5 miliard USD na 1,16 bilionu USD a to i navzdory tomu, že prodeje nových automobilů v prvním kvartále poklesly, byť se více prodávaly ojeté automobily. Nárůst objemu úvěrů byl způsoben zejména vyššími cenami nových a ojetých automobilů.

 

 

autopůjčky

 

 

Studentské půjčky v prvním čtvrtletí 2019 meziročně vzrostly o 4,9 % na nový rekord 1,6 bilionu USD. Od počátku roku 2010 se dluh zdvojnásobil. Ovšem podle údajů National Center for Education Statistics se počet zapsaných studentů na vysokou školu snížil mezi roky 2010 a 2016 o 7 %. Jinými slovy studentů je méně, avšak více si půjčují, jelikož studentům rostou náklady a také jsou významně ovlivněni spotřebou.

 

 

studentská půjčka

 

 

Pokud bychom vzali tyhle všechny tři formy spotřebitelských úvěrů, tak ty meziročně vzrostly v prvním čtvrtletí 2019 o 191 miliard USD na 4 biliony USD.

 

 

úvěrový trh v USA Eva Mahdalová Finlord

 

Byť zadlužení roste, tak je nepochybně dobrou zprávou, že podíl půjček ve zpoždění v USA i v Evropě klesá.

 

půjčky USA Eva Mahdalová Finlord

 

Uvedený nárůst spotřebitelského dluhu byl přetaven samozřejmě do spotřeby a tedy do růstu HDP. V průběhu 12 měsíců přidal tento dluh ve výši 191 miliard USD do HDP téměř 1 %. Čili spotřebitelé musí více utrácet a to i peníze, které nemají, aby se roztáčelo ekonomické kolo. Na druhou stranu tito lidé dluží nyní 4 biliony USD a musí platit úroky a samozřejmě posléze i jistinu. Pokud by vzrostla inflace, tak by vzrostly i úrokové sazby, čímž by se jim úvěr prodražil. Nicméně výhled pro nejbližší období je takový, že úrokové sazby budou v USA klesat, takže je velmi pravděpodobné, že se dluh bude ještě zvyšovat.

 

Samozřejmě nejvíce si mnou ruky banky. Úvěry jsou totiž klíčovým příjmem bankovního sektoru. Průměrná úroková sazba na kreditkách v USA je 16,9 %. To znamená, že americké banky získávají kolem 170 miliard USD jenom z úroků na kreditních kartách.

 

Spotřebitelé si chtějí dopřávat okamžité nákupy, za což jsou ochotní platit i vyšší úroky. Také podnikatelé jsou při hledání provozního financování ochotní platit dvojciferné úroky. Stejnou myšlenku sledujeme na P2P platformách, kde nebankovní úvěrové společnosti nabízí investorům možnost podílet se na výnosech úvěrového trhu. Kreditní modely bank i nebankovních institucí jsou velmi podobné. Základem je schopnost dlužníka splácet své závazky a pak dostatečné kapitálové zázemí úvěrových institucí.

31.7.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ