Finlord Sněmovna financí

P2P Mintos, Twino, EstateGuru: zisk 1,7 miliardy Kč

15.7.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Mintos Twino Estateguru zisk

Na P2P Mintos, Twino a EstateGuru investujeme téměř od jejich počátku. Díky tomu sledujeme postupný vývoj, kterým si platformy prošly. Významné zprávy můžete sledovat i v sekci novinek. Kolik vydělali na úrocích investoři na těchto třech platformách? Veřejné statistiky ukazují, že v případě platformy Mintos je dosavadní výdělek 50,5 milionů EUR, u Twina se vydělalo 8,5 milionu a na EstateGuru si investoři přišli už na 8,1 milionu EUR. Celkem se na nich vydělalo na úrocích přes 67 milionů EUR, což je 1,7 miliardy korun. Jenom na těchto třech platformách se tedy vydělalo na úrocích více než u malých a některých středně velikých bank v ČR. Svět P2P investic rozhodně velmi rychle expanduje a k uvedeným třem platformám se přidávají další, viz náš přehled.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte další analýzy. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující graf ukazuje, jaké kumulativní výnosy jsme dosáhli na P2P Mintos, Twino a EstateGuru od počátku prezentace výsledků (Mintos a Twino v lednu 2016, EstateGuru v srpnu 2016). Za přibližně 3 až 3,5 roku to bylo na Mintos před zdaněním 55 %, na Twino 45 % a na EstateGuru 23 %.

 

201907 Finlord Mintos Twino Estateguru zisk

 

P2P Mintos je gigant

 

Platforma Mintos v kontinentální Evropě jednoduše udává trend. Se svými 160 tisíci investory a téměř 3 miliardy EUR v proinvestovaném kapitálu se z ní stal P2P gigant, který už má zavedené pokročilé interní procesy. Nabídka půjček k investici na této platformě se pohybuje v několika set tisících kusů a je zřejmé, že se bude nadále zvyšovat. Všechny naše analýzy k platformě najdete ZDE.

 

Některé statistiky k platformě Mintos (více lze najít ZDE):

 

20190715 Mintos statistiky

Twino nedokázalo optimálně zvládnout expanzi

 

Když jsme v roce 2016 začali investovat na platformách Mintos a Twino, tak byly co do objemu investic celkem podobné. I technická stránka byla podobná. Teď má ale Twino 17 300 investorů a kumulativní profinancovaný objem 530 milionů EUR. To není špatné, ale mohlo to být mnohem lepší. Management platformy si zaostávání uvědomil pozdě. Nicméně pořád se jedná o jednu z největších P2P platforem v Evropě.

 

Kumulativní úroky vyplacené investorům na platformě Twino:

 

20190715 Twino vyplacený úrok

 

EstateGuru si od počátku úspěšně razí svou nemovitostní cestu

 

Z uvedených tří platforem je jenom EstateGuru zaměřená výlučně na nemovitostní financování a rozhodně se dá říct, že tato specializace se ji vyplácí. Přes 26 000 investorů už zafinancovalo 850 projektů v hodnotě téměř 130 milionů EUR. A to bez jediného případu ztráty investičního kapitálu, což je pozoruhodný výsledek.

 

20190715 EstateGuru statistiky

 

Kam směřují menší P2P platformy?

 

P2P Mintos, Twino a EstateGuru se staly jakýmsi benchmarkem pro vznik dalších menších platforem. Z těch můžeme zmínit Viventor a Swaper. Na obou už investoři získali na úrocích přes 1 milion EUR. Také Viainvest a Robocash celkem rychle expandují a hranici 1 milionu EUR ve výnosech pro investory brzy pokoří. Grupeer a Lenndy jsou zatím malé platformy, u kterých ale sledujeme výraznou snahu přilákat na tržitě nejenom investory, ale i spolupracující poskytovatele půjček. Vývoj na malých P2P platformách se hodně mění. V nejbližších týdnech se v našich analýzách podíváme na jejich nejnovější vývoj. A nesmíme zapomenout ani na český Bondster, kde investoři získali zatím na úrocích kolem 17,3 milionu Kč (680 tisíc EUR).

 

Připomeňme si, že v roce 2016 byla platforma Mintos také malá. Stačily ale 3 roky velmi usilovné práce a rozrostla se do obrovských rozměrů. Lze tedy očekávat, že některá z malých platforem vyroste v nejbližších třech letech také do rozsáhlé velikosti. Pozici pro nadprůměrný nárůst si dle našeho názoru připravují Viventor a Grupeer. Jen jim momentálně chybí trochu lepší kapitálové zázemí, aby mohly investovat do technologie a marketingu.

15.7.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ