Finlord Sněmovna financí

Malé investice aneb korunka ke korunce

25.3.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Malé investice pro běžné lidi

Máme se zajímat o malé investice řádově v tisících korunách? Co se stane, když necháme deset tisíc korun na účtu v bance? Kdo na tom nejvíce vydělá?

 

Řada lidí má na účtech několik tisíc až desítek tisíc korun volného kapitálu. I když ho nepotřebují a ani nehrozí, že by ho mohli v nejbližších měsících potřebovat, tak nemají chuť se takovýmito malými částkami zabývat. A je to pochopitelné, pokud zainvestujete 10 000 Kč a máte výnosnost 6 % p.a., tak na výnosech získáte 600 Kč. Řekněme, že na spořicím účtu je 0,5 % p.a., tedy 50 Kč ročně. Dodatečný příjem je tedy 550 Kč ročně. Řada lidí si pak řekne: „co to je, takováto malá investice se ani neoplatí, jen strávím čas zařizováním“. Pohled drobného investora je tedy celkem jasný.

 

Jaký je ale pohled banky, která má takovýchto človíčků miliony? Banka dobře ví, že každý měsíc přijdou na účty výplaty a také dobře ví, že človíčci malé investice moc neřeší. Každá ze čtyř největších bank v ČR má více než 1 milion klientů. Největší Česká spořitelna pak má 4,7 milionu klientů.
Použijme pro další výpočty předpoklad, že se najde 1 milion lidí s volným investičním kapitálem 10 000 Kč. Jak jsme uvedli, tak pro jednotlivce má takováto malá investice celkem malý význam. Ale v celém souboru lidí to dělá 1 000 000 x 10 000 = 10 miliard Kč. Představme si, že tento celý kapitál nezainvestujeme za 0,5 %, ale za 6 % p.a., což banky s nadšením dělají. Celkový výnos stoupne z 50 milionů na nádherných 600 milionů Kč ročně. Nu a tady je celý zázrak bankovnictví. Nashromáždit od drobných investorů malý kapitál, ten vložit do výdělečných projektů, vydělat ranec peněz a pak v Karibiku sosat brčkem Cuba Libre s dvojitou dávkou rumu.

 

Objem kapitálu na vkladových účtech v bankách dle údajů ČNB v milionech Kč:

 

ČNB objem vkladů v bankách a malé investice

 

Abychom si dokreslili situaci v ČR, tak dle údajů ČNB jsou vklady domácností na účtech v bankách na úrovni 2,6 bilionu korun (z toho 2 biliony jsou na neterminovaných vkladech). V podílových fondech je dle AKAT kolem 500 miliard, z toho v akciových fondech je 100 miliard Kč. Představme si situaci, že by se 10 % bankovních vkladů, tedy 260 miliard Kč přesunulo do akcií, kde je očekávaná dlouhodobá výnosnost minimálně o 5 p.b. vyšší. Ročně by si Češi tímto jednoduchým přesunem polepšili o 13 miliard Kč. Asi už nemusíme podrobně rozebírat, proč měly banky loni rekordní čistý zisk přesahující 82 miliard Kč. Holt v demokracii je naše občanské postavení stejné, ale někdo je ve fackování zkušenější:

 

 

Jak řídit malé investice

 

Malé investice musíme řešit automatizovaně, aby byly administrativní náklady co nejnižší. Naštěstí pokrok ve financích to umožňuje. Pokud investujete třeba v robo-advisory Portu nebo máte svůj investiční účet u nějakého brokera nebo máte přímo nakoupené investiční fondy nebo investujete na P2P sítích, tak si snadno můžete nastavit trvalý příkaz ve vaší bance. A když vám přijde výplata, tak se ty nižší tisíce korun automaticky přepošlou na investiční účet. Pak víte, že vaše peníze budou pracovat pro vás, ne pro někoho jiného.

 

Co se týče strategií, tak u malého investičního kapitálu je vhodné držet se tradičních a odzkoušených investičních instrumentů, které vyhovují vašemu investičnímu horizontu. Pak je samozřejmě vhodné přesunout se kvůli diverzifikaci i do alternativnějších investic.

 

Pokud chcete dlouhodobě vytvářet kvalitní investiční portfolio, tak se přihlaste do našeho newsletteru a sledujte náš Facebook či Twitter. Nezapomeňte informace sdílet i s kamarády. Určitě to ocení.

25.3.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    milan napsal:

    Jdete nějak tak proti proudu, kde většina finančních „odborníků“, doporučuje mít na bankovním účtě cca 2-3 měsíční výplaty. Nedokážu si moc představit fakt, že budu mít na účtě doslovně „pár korun“ a porouchá se mi pračka, skolabuje auto a bude potřeba výdaj, jen třeba v řádek tisíců korun. Než bych to složitě převáděl z P2P, prodával akcie, apod. mi přijde lepší mít těch 10000kč na účtě a neřešit to. Ale máte pravdu v tom, že české domácnosti nemají na účtě jen pár tisíc, ale třeba veškeré úspory z prodeje pozemku, prodeje auta a tam s Vámi souhlasím, že by ty peníze mohli vydělat jinde víc než na spořáku.

    admin napsal:

    Hezký den, ano, nějakou rezervu je určitě dobré držet (případně je dobré mít zdarma vyřízenou nějakou záložní kreditní kartu s bezúročným obdobím). My jsme v článku měli na mysli ty nadbytečné prostředky, které lidé drží na vkladových účtech, i když je pravděpdobně nebudou potřebovat ani při nějaké nečekané události. Tématu jsme se věnovali v této analýze: https://finlord.cz/2018/11/ekonomicka-recese-investice-hotovost/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

DLUHOPISY RENOMOVANÉHO E-SHOPU ALTISPORT S VÝNOSNOSTÍ 8 % P.A.