Finlord Sněmovna financí

Ekonomická recese, investice a hotovost

29.11.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord investice

Vyplatí se dlouhodobě investovat do dynamických aktiv? Jaký objem peněz je dobré mít v ultra konzervativní hotovosti?

 

Uběhlo už prakticky 10 let, co vypukla globální finanční krize, jejíž rozměry se podobaly velké depresi z roku 1929. Díky globalizaci a tedy vzájemné propojenosti ekonomik zasáhla ekonomická recese s určitým zpožděním i Českou republiku. Recese se projevila v ČR nejvíce v první polovině roku 2009. Ta měla pak následně dopad i na zaměstnanost, kdy ke konci roku 2009 firmy začaly propouštět nejprve agenturní zaměstnance, což jsou typicky cizinci. Nicméně později došlo i na zaměstnance, kteří pro firmy pracovali třeba řadu let. V rámci investování se čeští investoři nejvíce obávají toho, že když dojde k ekonomické recesi, tak že jejich portfolio zaznamená ztrátu. A k tomu se ještě může stát, že přijdou o práci. Jaký objem peněz je tedy dobré mít v hotovosti?!

 

Chcete další informace, jak dlouhodobě úspěšně investovat? Přihlaste se do našeho newsletteru a zdarma získáte tříměsíční seriál s našimi poznatky, návody a analýzami.

 

Pokud se podíváme na akciový index Wilshire US Large-cap Index se započtení dividend, tak můžeme vidět, že index začal klesat ke konci roku 2007, přičemž nejprudší propad nastal ve druhém pololetí roku 2008. V lednu 2009 index propadl až na své dno a následně se začal zotavovat. V době, kdy index vytvořil dno, tak nezaměstnanost v ČR byla stále ještě na velmi nízké úrovni 4,3 %. Postupně v ČR docházelo k růstu nezaměstnanosti, přičemž začátkem roku 2010 dosáhla míra nezaměstnanosti úrovně 7,9 %. Pakliže se podíváme na index, tedy konkrétně na dobu, kdy v ČR panovala výrazná nezaměstnanost, tak index už zkorigoval předchozí ztráty (březen 2010). Podobný vývoj můžeme pozorovat i v předchozích recesích.

 

Graf: míra nezaměstnanosti v ČR v %, akciový index Wilshire US Large-cap Index v bodech (zdroj: czso, Federal Reserve Bank of St. Louis, finlord.cz)

 

Eva Mahdalová Finlord investice

 

Investice vs. hotovost

 

Co se tedy stalo v letech 2008 až 2010 z pohledu běžného Čecha – zaměstnance a zároveň investora? Na každých 100 zaměstnaných lidí byli ve firmách propuštěni přibližně 4 zaměstnanci, kteří nenašli uplatnění někde jinde (samozřejmě si někteří propuštění našli novou práci). Pravděpodobnost propuštění a ztráty příjmu tedy byla 4 %. S největší pravděpodobností jste tedy o příjem z práce nepřišli. Nicméně pokud jste se do těchto 4 % dostali a o práci jste bez náhrady přišli, tak se vaše portfolio amerických akcií (pokud jste investovali na vrcholu v roce 2007) nacházelo počátkem roku 2010 téměř na hodnotě počáteční investice. Předpokládejme, že jste byli propuštěni v polovině roku 2009, zaměstnavatel byl vychytralý a ani vám nedal odstupné. Tím pádem jste se v následujících 9 měsících do zmíněného března 2010 museli uživit z úspor a z podpory v nezaměstnanosti Úřadu práce. Podpora byla tehdy v prvních dvou měsících nezaměstnanosti ve výši 65 % průměrného výdělku, v dalších dvou byla ve výši 50 % a v pátém měsíci byla 45 %. V šestém měsíci už nebyl nárok na podporu.

 

 

Z uvedených 9 měsíců bylo tedy 5 měsíců částečně pokrytých. Zbytek výdajů už musel propuštěný člověk pokrýt z úspor. Jelikož předpokládáme, že až do března 2010 se nevyplatilo prodávat akcie kvůli jejich ztrátě, tak bylo dobré mít před propuštěním finanční rezervu minimálně na 4 měsíce. Opatrnější lidé mohli mít rezervu i na 6 měsíců. Rezerva mohla být zejména v podobě velmi konzervativních nástrojů, jako jsou hotovost, vklady v bankách a peněžních fondech.
Příklad, který jsme v předešlých odstavcích popsali, je ale skutečně výjimečný a je založen na hospodářském extrému. Pokud budeme uvažovat běžný ekonomický vývoj, kdy nepropadávají akcie tak výrazně a zároveň neroste nezaměstnanost v ČR tak značně, dospějeme k výsledku, že finanční rezerva ve výši třech měsíčních platů je dostatečná. Zbytek peněz můžeme investovat dle našeho investičního horizontu a finančního plánu. Pokud by pak přišla ztráta zaměstnání, tak toto zainvestované portfolio můžeme odprodat a peníze vybrat pro pokrytí životních výdajů. Tento odprodej výjimečně nastane, když jsou akcie dole, ale spíše je pravděpodobnější, že odprodej nastane, když máme naakumulovaný zisk.

 

 

Akcie a akciové investiční fondy mají velmi vysokou likviditu. K prostředkům se u nich investoři dostanou v průběhu několika dní až týdnů. Dlouhodobě je tedy škoda přicházet o výnosy tím, že držíme hotovost, kterou s velmi vysokou pravděpodobností ani nebudeme potřebovat.

 

Celé naše portfolio můžete sledovat pomocí služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených balíčků Investičních strategiích.

29.11.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

8 % DLUHOPIS MIDEA PRO FINANCOVÁNÍ ZISKOVÉHO E-SHOPU BEJBYNET