Finlord Sněmovna financí

Euforie investorů dosahuje rekordy

10.1.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
party

Vlna investiční euforie je momentálně obrovská. Individuální i institucionální investoři chtějí nakupovat dynamická aktiva, nebojí se riskovat a podceňují rizika. Jak dlouho může euforické období trvat? Historie ukazuje, že euforické období nikdy neskončilo dobře. Máme se tedy obávat kolapsu akciových trhů?

 

Určitě se přihlaste do našeho newsletteru. Myslíme si, že rok 2018 bude velmi zajímavý. Odběratelé newsletteru dostanou podrobnější rozbory a analýzy. Pokud používáte Twitter, tak nás můžete sledovat zde.

 

Následující graf ukazuje býčí sentiment mezi drobnými investory v USA. Hodnota indikátoru vyskočila na nejvyšší úroveň d roku 2010.

 

euforie investorů

 

Velmi pozitivní nálada ukazuje i extrémně nízký short interest (objem spekulací na pokles) u ETF na SPDR S&P 500 a iShares MSCI Emerging Markets.

 

short interest

 

Stav euforie není překvapující. Stačí se podívat na stabilní růst cena akcií. Index S&P 500 už 384 obchodných dní v řadě nezaznamenal korekci o více než 5 %. Už za dva týdny se můžeme dočkat dosažení nového rekordu.

 

délka růstu akcií bez korekce

 

Asi nemusíme připomínat, že i ekonomický rozmach vyspělých zemí je obrovský, což koneckonců vidíme všude kolem sebe. Konkrétně v USA se už reálný HDP dostal na potenciální HDP. Jak ukazuje následující graf, tak v minulosti nastala recese vždy do několika let (cca 2 roky) po této události.

 

USA produkční mezera

 

Skončí euforie krachem?

 

Akciová euforie v historii vždy dospěla do významnějšího poklesu cen akcií o více než 15 %. To je bohužel holý fakt, na který nesmíme jako investoři zapomínat. Také ale nesmíme zapomínat na to, že někdy trvalo ještě řadu let, než akcie začaly padat. Konec 90. let je skvělým příkladem. Už v roce 1998 byla euforie na podobné úrovni, jako je teď, ale dynamická aktiva přinesly investorům v následujících dvou letech další pozoruhodné zhodnocení.

 

Globální ekonomický výhled pro rok 2018 je velmi pozitivní, tržby a zisky firem zatím velmi pravděpodobně porostou. Masivní vlna bankrotů se tedy zatím nečeká. A i kdyby přišlo zpomalení, tak nejdříve se do problémů dostanou společnosti s velkým zadlužením a nestabilní finanční situací. Jak jsme ukázali v tomto článku, tak growth akcie v posledních letech významně překonávaly value akcie. Tento trend se může brzy změnit, jelikož právě v sektoru growth akcií se nachází řada nestabilních firem.

 

Mnoho čtenářů našeho webu investuje na P2P sítích. Pokud přijde ekonomické zpomalení, tak logicky se zhorší i platební morálka dlužníků. Zatím nesledujeme v Evropě žádné náznaky problémů, nicméně naše portfolio už postupně připravujeme na možné zhoršení situace (to může nastat v horizontu 1-2 let). Zejména investujeme do krátkodobějších půjček a do půjček, kde je garance vystoupení. U nemovitostní projektů ještě přísněji posuzujeme LTV.

 

Stažení portfolia do hotovosti a do velmi konzervativních aktiv neplánujeme. Náš investiční horizont je dlouhodobý, což znamená, že musíme držet zejména dynamická aktiva. Portfolio upravujeme do kratší durace a likvidnějších aktiv jenom proto, abychom mohli v případě propadu na finančních trzích rychle zareagovat na nové příležitosti, které obecně při „výplachu“ a panice vznikají.

10.1.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

9% DLUHOPIS KR REAL NA VYBUDOVÁNÍ ZÁZEMÍ POTRAVINÁŘSKÉ VÝROBY