Srovnání P2P sítí s bankami
1.11.2017
3 min.
Jaké je srovnání P2P sítí s bankami z hlediska úvěrového portfolia? Jedná se stále o nepatrnou část finančních trhů anebo se P2P dostávají do pozice velkých hráčů? Podívali jsme se na několik významných P2P sítí.
Pokud chcete získat tříměsíční seriál s našimi investičními postupy, přihlaste se do newsletteru.
Srovnání P2P dle velikosti úvěrového portfolia
Pro srovnání použijeme údaje o velikosti úvěrového portfolia. Do následující tabulky jsme dali Českou spořitelnu jako největší banku z hlediska počtu klientů v ČR a také EquaBank jako zástupce zdejších malých bank. Taktéž jsme dali do tabulky dva zástupce družstevních záložen (MPU je největší v ČR). V tabulce jsou pak významné evropské P2P sítě, na kterých mohou investovat i čeští a slovenští investoři. Nejedná se tedy o největší evropské platformy, kde se však čeští investoři nedostanou. U české Zonky, která je na zdejším trhu největší P2P platformou, jsme nenašli údaje o velikosti úvěrového portfolia, nicméně odhadujeme, že bude na úrovni nižších stovek milionů korun. Data v tabulce jsou v případě bank a záložen ke konci pololetí, u P2P sítí jsou data ke konci října nebo ke konci září.
Z platforem, na kterých investujeme, je největší britská Lendy (bývalý SavingStream) s úvěrovým portfoliem více než 5,3 miliardy korun. To je už téměř velikost, kterou dosahuje největší česká záložna. Rychle se na ní dotahuje platforma Mintos s portfoliem více než 3 miliardy korun. Na Mintosu se teď měsíčně profinancují úvěry za téměř 800 milionů korun. Řada z nich má jenom jednoměsíční splatnost, nicméně i tak je patrné, že úvěrové portfolio by zde už příští rok mohlo pokořit hranici 5 miliard korun.
Do velikosti malých bank mají ještě uvedené P2P platformy daleko a pro velké banky nepředstavuji žádnou hrozbu. Na druhé straně při současném tempu by se mohly rychle expandující P2P platformy (kupříkladu Mintos) přiblížit malým bankám přibližně za 5 až 7 let.
Srovnání P2P platforem z hlediska potenciálu pro investory jsme se věnovali ZDE.
1.11.2017
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Německý akciový index DAX: informace, graf a jak investovat

Podívejte se na německý akciový index DAX, který zahrnuje 40 největších veřejně obchodovaných ...
Více informací10.7.2025
5 min.
Technologické akcie si připsaly zhodnocení 687 571 %

Technologické akcie v USA si od roku 1950 připsaly zhodnocení 687 571 %. Investice 1000 USD do ...
Více informací9.7.2025
4 min.
Dolar od začátku roku oslabuje o více než 10 %

Americký dolar bývá obecně považován za bezpečné a bezrizikové aktivum, nicméně letos je v USA velmi ...
Více informací8.7.2025
3 min.
Na fb se přihlašte do skupiny Invetsor na Zonky, tam jednou za čas lidé ze Zonky napíší čísla jak si vedou 🙂 A myslím, že se to dá vycucat i ze zotify.cz. Zonky má otevřené Api.
Na konci 8_2017 meli Zonky rozpujcovano (prekroceno objem) 1 mld Kč.
Měsíční originace se dají na Zotify najít. Průměrná ziskovost portfolií byla 7-11% u starých poplatků, u nových to bude odhadem spíše 5-7% p.a.
Dobrý den, právěže měsíční objemy nejsou to, co zkoumáme. Zajímame se o velikost úvěrového portfolia. Když máte třeba portfolio 100 mil. se splatnosti za jeden měsíc a plánem reinvestovat peníze pak do dalších jednoměsíčních úvěrů, tak po dvou měsících budete mít objem 200 mil., ale pořád budete mít portfolio jenom 100 mil. Musíme počítat s tím, že řada minulých úvěrů byla splacena v plné nebo alespoň částečné výši.
na Zonky nejsou úvěry kratší 6M a delší 84M (celých 31 % úvěrů má délku 84 M!)… https://zotify.cz/stats
Ano, splatnost je delší, ale princip je stejný. Nezapomínjete na zpúsob splácení. Jsou to měsíční splátky, kde se splácí úrok i úmor jistiny. Po dvou letech máte z 84M úvěru splacenou značnou část, kterou můžete jako investor reinvestovat. Objem úvěrového portfolia určitě na Zonky roste, ale jak píšeme velikost aktivního úvěrového portfolia bude odhadem v nižších stovkách milionů korun. Každopádně můžete se zkusit zeptat v Zonky, ať poskytnou přesné číslo a my to rádi uveřejníme.