Finlord Sněmovna financí

NAŠE INVESTICE: V 02/2017 ZISK 0,7 %

2.3.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
1702 Finlord portfolio

Naše investice vygenerovaly v únoru aktivy vážený průměrný výnos 0,7 %. Kladný výsledek není vzhledem k růstu cen akcií na finančních trzích překvapující. Investiční euforie zachvátila zejména Spojené státy, ale pozitivní náladu můžeme sledovat i v Evropě, případně v Asii.

 

Celé naše portfolio můžete sledovat v rámci služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků. Díky kvalitním a dlouhodobě prověřeným strategiím jsme přesvědčení, že v dlouhém období dokážeme překonat většinu dynamických fondů.

 

Jak dopadl únor?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 2 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme USD/CZK. Naopak EUR/CZK a GBP/CZK zajištěné prozatím nemáme.

 

1702 Finlord portfolio

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2016:

201612 Finlord portfolio

Poznámka k EstateGuru: úroky jsou připsány až při splatnosti úvěru.

 

V únoru jsme pokračovali v odprodeji úvěrů na platformě Bondora. Prakticky nám na účtu zůstaly už jenom nesplácené půjčky, které se nedaří umístit na sekundárním trhu. Těžkosti zaznamenáváme spolu s dalšími investory u platformy Viventor. Na platformě nadále panuje nedostatek nových investičních příležitostí. Ostatní P2P sítě si vedou výborně. Mezi zajímavé novinky patří oficiální překlad platformy Mintos do češtiny, což určitě usnadní přístup některým investorům. Založili jsme účty na dvou dalších P2P platformách. V dubnu k nim vydáme recenze.

 

Bude Amerika opět skvělá?

 

Současný prudký růst cen akcií se přičítá nové americké vládě, která by pod taktovkou Trumpa chtěla vyvolat silný ekonomický růst. Dosáhnout toho chce snížením daní, podporou investic a protekcionismem. Zdá se, že Trumpova rétorika se investorům zatím líbí. I sám Buffett uvedl, že v nejbližších letech se bude Spojeným státům dařit. Ekonomický rozmach nelze vyloučit, ale při současném stavu produktivity to bude náročné. Podle výpočtu profesora Johna Taylora roste produktivita práce v USA o přibližně 0,5 % ročně, což je nejnižší údaj od počátku 80. let.

 

USA růst produktivity

 

Srovnání současné ekonomické situace v USA s 80. roky je skutečné příhodné. Pokud se totiž skutečně podaří odstartovat růst produktivity, tak by firmám mohly stoupnout tržby i zisk. Kromě zvýšení produktivity je možné ekonomiku povzbudit i rozsáhlejším zapojením výrobních faktorů – kapitálu a lidí. Z hlediska dostupných lidských sil faktoru je situace v USA mnohem horší než před 30 lety. Demografická pyramida ukazuje vysoký počet lidí s věkem nad 50 let. Optimistický je alespoň značný počet mladých v rozsahu 20 až 35 let.

 

USA demografie 2016

 

Počátkem 80. let ale byla demografická situace v USA mnohem lepší. Mladých ve věku od 15 do 35 let bylo suverénně nejvíc, a jejich utrácení pak v dalším období výrazně podpořilo americký ekonomický rozmach.

 

USA demografie1982

 

Podívejte se i na náš twitterový kanál @FinlordCz, kde pravidelně publikujeme a retweetujeme další důležité informace.

 

Finlord portfolio – nastavení v březnu

 

Akciové trhy jsou velmi silné. Velké fondy, známí i drobní investoři akcie nakupují bez ohledu na to, že valuace jsou už skutečně vysoké. Rozsáhlý optimismus může v březnu vyvolat další růst akciových cen. Od americké centrální banky se očekává mírné zvýšení sazeb, ale velký dopad na trhy by to mít nemělo.

 

V portfoliu držíme pozice, které budou zhodnocovat při dalším růstu cen akcií. Na druhé straně jsme částečně zajištěni vůči propadu cen. V březnu neplánujeme výraznější přeskupování portfolia. To platí i pro P2P platformy. Ekonomická situace v Evropě je dobrá a kreditní kvalita P2P půjček na zavedených platformách se pravděpodobně výrazněji nezhorší.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru, ať Vám neutečou žádné novinky.

 

Obrázky našich výkonností z platforem:

 

Investice v Interactive Brokers (v CZK):

1702 Finlord portfolio IB

 

Mintos (v EUR):

1702 Finlord portfolio MintosEUR

 

Twino (v EUR):

1702 Finlord portfolio Twino

 

Bondora (v EUR):

1702 Finlord portfolio Bondora

 

Viventor (v EUR):

1702 Finlord portfolio Viventor

 

Saving Stream (v GBP):

1702 Finlord portfolio SS

 

Estateguru (v EUR):

1702 Finlord portfolio Estateguru

 

MoneyThing (v GBP):

1702 Finlord portfolio Moneything

2.3.2017

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  MP napsal:

  Jak se stavíte k aktuální situaci na platformě Mintos, kde je poslední dobou nedostatek eurových půjček s přijatelným úrokem a maturitou? Na portále winpes k tomu vyšel článek a docela zajímavá diskuze.

  admin napsal:

  Dobrý, jj, na Mintosu ubyly krátkodobé úvěry v EUR s vysokými úroky. Nicméně pořád je na platformě dostatek půjček se splatností do 20 měsíců a úrokovou sazbou alespoň 10 %. Když přičteme náklady na zajištění měnového kurzu, tak je výnos v CZK kolem 7-8 %, což je pořád akceptovatelné. Nicméně my už na Mintos neposíláme peníze a spíše hledáme další P2P platformy – nejenom kvůli diverzifikaci, ale i kvůli tomu, že menší platformy mají pořád garantované eurové půjčky s úrokem 12+%. V březnu a dubnu vydáme na ně recenze.

  vojta napsal:

  Muzete rict aspon o jake platformy se jedna?
  Rad bych take diverzifikoval svoje EUR ale uz mimo pobalti, nicmene nemuzu nic najit aspon s 10% pa.

  Mejte se a tesim se na clanek

  admin napsal:

  Dobrý den, mimo pobaltí je https://www.linkedfinance.com/ Na platformě se půjčuje irským podnikům. Zatím tam investujeme jenom několik týdnů, ale prozatím to vypadá optimisticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?