Finlord Sněmovna financí

NAŠE INVESTICE: V PROSINCI ZISK 0,8 %

2.1.2017

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
201612 Finlord portfolio

Naše investice vygenerovaly v prosinci aktivy vážený průměrný výnos 0,8 %. Za celý rok 2016 jsme pak měli výnos 10,2 % a náš ziskový cíl jsme dosáhli. Jak jsme zamýšleli, tak byl vývoj našeho portfolia stabilní. Ve srovnání s akciovými indexy jsme zaznamenali nižší volaitilitu. V uplynulých 12 měsících jsme každý měsíc vygenerovali průměrný zisk 0,8 % a nezaznamenali jsme ani jeden ztrátový měsíc. Pro srovnání akciový index S&P 500 měl 3 negativní měsíce.

 

Asi nemusíme zdůrazňovat, že z investičního hlediska byl minulý rok výborný. Mnoho investorů vygenerovalo dvouciferné výnosy. Přitom ani nebylo tak náročné vybrat správnou investici. Všeobecnou optimistickou náladu lze cítit na každém kroku. Ekonomický růst je silný, domácnosti i firmy mají hodně peněz, mzdy rostou, investiční výnosy jsou vysoké, centrální banky a vlády chtějí nadále podporovat trhy.

 

Jako dlouhodobí investoři se však musíme zaměřit zejména na možná rizika – makroekonomická i mikroekonomická. Ne, že bychom se vyžívali v předpovídání zkázy, ale ve finančním světě platí jedno pravidlo: nejvíce se vydělává, když je v ulicích panika. Chceme být připravení na moment, kdy lavina panických výprodejů vrhne na trhy výrazně podhodnocená aktiva.

 

Celé naše portfolio můžete sledovat v rámci služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků. Díky kvalitním a dlouhodobě prověřeným strategiím jsme přesvědčení, že v dlouhém období dokážeme překonat většinu dynamických fondů.

 

Jak dopadl prosinec?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 2 až 3 % v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme USD/CZK. Naopak EUR/CZK a GBP/CZK zajištěné nemáme.

 

201612 Finlord portfolio

 

Poznámka k EstateGuru: úroky jsou připsány až při splatnosti úvěru.

 

Uvedená tabulka nám poodhaluje první mikroekonomické riziko specifické pro P2P investování – Bondora a podobně fungující platformy jdou postupně do kopru. Průměrný výnos na Bondoře poklesl vloni z 18,4 % na současných 15,7 %. Důvodem je nárůst nesplácených úvěrů.

 

Bondora výnosnost

 

Management se snaží situaci zachránit. Zlepšuje vyhodnocení rizik dlužníků, ale také připravil několik opatření pro zamezení paniky mezi investory. Zejména úplně zrušil manuální investování. Teď mohou investoři jenom spustit autoinvest, což sice zjednodušuje ovládání, ale také to otupí ostražitost. Nesplácané úvěry jsou totiž zakryty novými úvěry, u kterých je platební morálka lepší. Opět připomínáme, že momentálně evidujeme silný ekonomický růst. Až nastane hospodářské zpomalení, tak všechen odpad vyplave opět na povrch. Rozhodli jsme se, že zbytkové portfolio střelíme na sekundárním trhu a přesuneme peníze jinam. Od února bychom už na Bondoře neměli mít žádné prostředky.

 

Poptávka po P2P investicích je obrovská. Nové platformy vznikají jako houby po dešti a zainvestované objemy na zavedených platformách prudce rostou. Hvězdou je stále Mintos, kde se v prosinci proinvestovalo 18 mil. EUR, přičemž v listopadu se proinvestovalo jenom 13 mil. EUR. Business model, který spolu s Twinem rozvíjejí, je tak úspěšný, že se začínají objevovat nové platformy s velmi podobnými procesy. Postupně je vyzkoušíme.

 

Kromě Bondory jsme trochu nespokojeni i s platformou Viventor. Splácení probíhá v pořádku, ale platforma má v posledních dvou týdnech obrovský problém s nedostatkem nových úvěrů. Na platformě je 2762 investorů. Denně je na platformu uvedených méně než 10 půjček a mnoho investorů se tak k zainvestování prostředků nedostane. Snad se jedná jenom o krátkodobou záležitost, nicméně stejný problém s nedostatkem nových příležitostí dlouhodobě sledujeme i u platformy Saving Stream. A masivní přebytek investiční poptávky nad nabídkou je i na platformě Moneything, na které máme prostředky od listopadu.

 

Vysoký dluh – makroekonomické riziko numero uno

 

Vysokému zadlužení ekonomických subjektů jsme se věnovali v řadě textů a pravidelně retweetujeme nové informace na našem kanálu @FinlordCz. Problém s vysokým dluhem se v roce 2017 určitě zintenzívni. Hypotéky, spotřebitelské, investiční, vládní a další úvěry zaznamenají v příštím roce další objemový nárůst. Proč? Protože bez dluhu se globální ekonomická kola přestanou točit. Svět se už dostal do šíleného krysího závodu: aby mohli subjekty svůj dluh splatit, tak musí vygenerovat vyšší zisk. To ale nejde udělat bez toho, aby nepřijali další půjčku. Produktivita práce tak rychle neroste.

 

Dluhový krysí závod může pokračovat řadu let. S naprostou jistotou můžeme říct, že skončí pěkným finančním krachem. Jen nedokážeme určit, jestli to bude už letos nebo třeba až za 5 let.

 

Každý investor, který v roce 2016 používal finanční páku v jakékoliv formě (marginový dluh, deriváty, investice do firem s vysokou betou a další), zaznamenal nádherné výnosy. Stačí se podívat na výnos ProShares Ultra S&P500 (ticker: SSO), který sleduje 2 x index S&P500 (má tedy dvojnásobnou páku). Investice do tohoto ETF vynesla vloni přes 21 %. ETF s pákou 3x měly dokonce výnos přes 30 %.

 

201612 sso

 

Uvedený graf je jednoznačný. Kdo v roce 2010 sebral odvahu a začal při investování používat cizí kapitál, ten zaznamenal nádherné několikanásobné zvýšení hodnoty majetku. Přitom je docela jedno, jestli se jednalo o investici na burzách nebo do nemovitostí či do privátně držených podniků (tady je mistrem Daniel Křetínský). Myšlenka je pořád stejná. Graf ale ukazuje i stinnou stránku dluhu. I dvojnásobná páka stačila, aby v krizi v letech 2007 až 2009 propadla hodnota tohoto ETF o 80 %.

 

Finlord portfolio – nastavení v lednu

 

Dokud hudba nepřestane hrát, tak musíme tančit. I když víme, že ceny akcií jsou vysoko, tak nemůžeme na akciové investice úplně zapomenout. Investice do podniků stále nabízí relativně vysoké výnosy. Jak jsme uvedli, postupně stáhneme peníze z platformy Bondora a přesuneme je na jiné P2P sítě. Taktéž zkrátíme duraci investic, abychom mohli rychle zareagovat na případnou korekci na akciích. Myslíme si, že snížení cen akcií o 5 až 10 % je možné. Takovýto pokles by byl vhodný na nákup.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru, ať Vám neutečou žádné novinky.

 

Obrázky našich výkonností z platforem:

 

Investice v Interactive Brokers (v CZK):

201612 Finlord portfolio IB

 

Mintos (v EUR):

201612 Finlord portfolio Mintos

 

Twino (v EUR):

201612 Finlord portfolio Twino

 

Bondora (v EUR):

201612 Finlord portfolio Bondora

 

Viventor (v EUR):

201612 Finlord portfolio Viventor

 

Saving Stream (v GBP):

201612 Finlord portfolio Saving Stream

 

Estateguru (v EUR):

201612 Finlord portfolio Estateguru

 

MoneyThing (v GBP):

201612 Finlord portfolio Moneything

2.1.2017

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

PRŮZKUM: JE NÁKUP AKCIÍ DOBRÝ NÁPAD ANEBO NE?