FUNDLIFT A FAVORIT: ODVÁŽNÝ PLÁN
9.9.2016
12 min.
Na platformě Fundlift můžete v současnosti najít emisi dluhopisů společnosti Favorit Czechoslovakia. Ta chce získat 10 milionů korun pomocí čtyřletých dluhopisů. Investorům slibuje za odměnu kupón ve výši 7 %, který bude vyplácený jednou ročně. U tohoto projektu jsme jako investoři na rozpacích. Retro oživení staré značky je výborné a bylo by supr, pokud by se podařilo obnovit zašlou slávu Favoritek. Taktéž jsme byli při našem krátkém testování kol spokojeni, až téměř nadšeni. Jízda v nás vyvolala příjemné pocity.
Na druhé straně je odměna pro investory taková nemastná neslaná vzhledem k podstupovanému riziku. Vůbec necítíme investiční vzrušení a nevidíme důvod, proč bychom měli upřednostnit právě tyto dluhopisy oproti spoustě jiných příležitostí, které dlouhodobě sledujeme a zmiňujeme mimo jiné v naší pravidelné měsíční zprávě. Podívejme se na bližší analýzu.
Favorit chce retro luxus
Zacílení kol společnosti Favorit je jednoznačné – movitější nadšenci s vysokými požadavky na design, individualitu a jednoduchost údržby. S heslem „originálnost je můj svět“ otevřou peněženku a odlehčí ji o minimálně 64 000 korun. Toto zacílení je významně odlišné od Favoritu dob minulých, které bylo pro masy. Současný ekonomický rozmach v ČR i ve světě novému Favoritu svědčí. Domácnosti mají peníze. Počet dolarových milionářů v ČR je podle analýzy Capgemini na úrovni 23 200. Stačilo by, aby si jenom 1 % těchto lidí koupilo kolo a firma by si polepšila na tržbách o 232 * 64 000 = 15 milionů korun.
Nová kola od Favoritu mají spoustu zajímavých designových vychytávek, majitelé si klidně mohou vystavit kola v obýváku a koukat na ně s estetickým zážitkem. Kromě designové řady má společnost v nabídce i modely pro sportovce, takže firma může oslovit i další skupinu zákazníků.
Problémem designových věcí je jejich omezená účelovost. To samé platí o kolech Favorit. Když pojedete po městě do své kreativní práce nebo oblíbené hipsterské kavárny, tak se tato kola hodí. Většina zákazníků ale už bude mít strach vzít je na rozbitější silnice, kde hrozí menší oděrky.
Ve městě, kde se kola Favorit cítí nejlépe, už existují velmi efektivní dopravní prostředky – elektrokola a elektroskútry. U nich ani nemusí člověk šlapat. Jenom se veze. A to za cenu mnohdy nižší než stojí nové Favoritky.
V oblasti nacenění produktu/služby je určitě zajímavé srovnání se službami společnosti Carismo, které jsme analyzovali naposledy. Carismo si za kontrolu ojetého vozu a pocit bezpečí pro nakupujícího účtovalo 7 900 Kč. Favorit účtuje zákazníkům za pocit unikátnosti u kol minimálně 64 000 Kč. Manažeři Carismo by se rozhodně mohli nad cenovou politikou a svým marketingem zamyslet.
Jak se nám na kolech jelo?
Sami jsme od počítačů a Prospektu nabízených dluhopisů odskočili do pražského showroomu a vypůjčili jsme si řady Cronos a Diamante. Prostředí v showroomu bylo cítit novotou a nadšením prodejců-Slováků. Ochotně vysvětlili, jak co funguje a s půjčením kola na testovací jízdu neměli žádný problém.
My v soukromí jezdíme na enduro kolech, takže jsme naučení na jiný posed, downhillovou geometrii, hladší pohlcování nerovností a větší „rachot“ od komponentů.
Po nasednutí na Favority nás hned od počátku příjemně překvapil hladký chod. Stačilo lehce zabrat do pedálů a kola se krásně a tiše rozjely. Světla se automaticky rozsvítily, což je rozhodně příjemný bezpečnostní prvek. Přehazování převodů bylo plynulé, až jsme někdy nevěděli, jestli už jsme na jiném stupni anebo ne. Žádné lámavé zvuky řetězů a ozubených kol, které často zažíváme při malých rychlostech, se nekonaly. A to k tomu nehrozilo žádné umazání od oleje. Použitý řemen žádný olej nepotřebuje.
U typu Cronos jsme byli trochu přihrbeni jako pitbul připravený na útok. Bohužel na několikahodinovou vyjížďku jsme neměli čas, takže nedokážeme posoudit, jestli jezdce nezačnou po určité době bolet záda.
Typ Diamante je vyloženě na pohodu. Sedí se na něm hezky vzpřímeně. Trochu nám ale uniká smysl montovat na tyto kola pedále, kde je na jedné straně SPD nášlapka. Na toto kolo nebudou nasedat sportovci v cyklistické obuvi, ale pohodoví obyvatelé měst. Pedále nejsou dokonale vyvážené, takže se často převalí tak, že SPD nášlapka zůstane nahoře. Pokud máte tenkou podrážku boty, tak budete brzy rozmrzelí.
Kola nemají rády nerovnosti, což je problém všech silničních kol s nízkými a úzkými plášti. Ve městě to kromě kostek nebude problém. Vezměte ale takováto kola na nějakou polní cestu a budete se klepat jako malý ratlík.
Design kol je vskutku povedený. Kolemjdoucí lidi se docela koukali, co to máme za mašiny. Jako pěst na oko ale působí standardní umělohmotné řazení Shimano. U něj se nemůžete ubránit pocitu, že na takovéto kolo nepatří. Říkáte si, že takto přeci vypadá řazení na jakémkoliv obyčejném trekingovém nebo horském kole. Holt, Shimano nebo Sram nedodávají retrokomponenty. Favorit s tím asi moc neudělá.
Naši testovací jízdu hodnotíme kladně. Umíme si představit, že by si kola Favorit koupilo v ČR a SR několik desítek nebo stovek nadšenců se smyslem pro originalitu. Masové nákupy se ale nedají očekávat.
Favorit vytvořil hodně optimistický finanční plán
Z celé nabídky dluhopisů Favorit Czechoslovakia jde cítit silné ego. Hlavní akcionář Richard Galovič si věří. Vzhledem k jeho 13letém působení v digitální agentuře Pava Group a jiných marketingových firmách je jeho optimismus omluvitelný. Správně nastavený marketing někdy dokáže zázraky. Ostatní členové managementu Ján Michelík a Jiří Meduna mají také rozsáhlé zkušenosti s řízením firmy.
Společnost začal svůj řádný provoz v roce 2014, kdy dosáhla ztráty 3 miliony korun. To není nic neobvyklého, zakládání firmy něco stojí. Příznivé je, že už loni se společnost dokázala přehoupnout do malého zisku 520 tisíc korun. Dva roky provozu zatím naznačují, že společnost Favorit Czechoslovakia by mohla být úspěšná a nebude mít problém se splacením emitovaných dluhopisů.
V Prospektu je uveřejněný i finanční plán do roku 2020. Všechny finanční plány jsou většinou postaveny na optimistických předpokladech, což je v pořádku. V tomto je ale optimismus přímo neuvěřitelný. V průběhu následujících čtyř let chce společnost zvednout tržby z letošních 18 milionů na více než půl miliardy v roce 2020. Tahounem má být zejména zahraniční poptávka. Na její silný růst firma spoléhá. Všichni víme, že problémem expanze na zahraniční trhy jsou obrovské marketingové náklady. Očekávané marketingové náklady ve výši 15 milionů v roce 2020 pak působí trochu neadekvátně vzhledem ke globálním ambicím.
Finanční plán podhodnocuje dle našeho názoru očekávané náklady, což pak vyústí v to, že v roce 2020 je očekáváný zisk na úrovni 125 milionů korun. Čistá zisková marže by pak byla 125/542 = 23 %.
Schválně, víte, jakou čistou ziskovou marži dosahuje ikonický gigant Apple, jedna z největších firem na světě? Když se podíváme do jeho výročních zpráv, tak se dozvíme, že v posledních letech byla kolem 22 až 23 procent. Favorit Czechoslovakia chce při prodeji svých kol dosahovat v horizontu 4 let stejně dobrých výsledků.
Největším problémem uvedených očekávaných údajů je, že je nedokážeme ani potvrdit ani vyvrátit. Favorit Czechoslovakia se pouští do neprozkoumaného sektoru. Konkurenci v ČR nemá, v zahraničí také nenajdete mnoho firem, které by vyráběli designové retrokola. Vůbec nevíme, jak zareagují spotřebitelé, jaký bude ekonomický vývoj, s čím přijdou výrobci elektrokol. Snažení firmy může skončit obrovským úspěchem, ale i totálním fiaskem.
Odměna pro investory je nízká
Roční náklady na úroky dluhopisu Favorit Czechoslovakia budou 700 tisíc korun. Podle prognózy by už od roku 2018 měla být tato částka jenom zlomek toho, co by firma vydělal. I kdyby byly úroky na úrovni 10 % a úrokový náklad 1 milion ročně, tak by to stále bylo nic oproti očekávanému zisku. Odměna pro investory by rozhodně mohla být lukrativnější.
Co by se stalo, pokud by firma zmíněných 10 milionů nezískala? Neměla by peníze na zimní předzásobení komponenty a na marketingové aktivity. Tím pádem by se její hvězdná dráha vůbec nemusela nastartovat. Kapitál investorů je pro společnost velmi důležitý.
Loni získala společnost investici od Grindon Invest výměnou za 10 % podíl. Ohodnocení firmy bylo při investici 3 miliony EUR, cca 80 milionů korun. Pokud se naplní nahoře uvedená prognóza, tak společnost Favorit by mohla mít v roce 2020 hodnotu přes 800 milionů korun. Investice Grindon Invest by se tak za 5 let zdesetinásobila. Investoři do dluhopisů přes Fundlift, kteří poskytnou firmě o 2 miliony více, by do roku 2020 zaznamenali zisk 4*7 % = 28 % (s reinvesticí nepočítejme, jelikož neexistuje sekundární trh). Samozřejmě můžeme namítat, že akciová investice Grindon Invest má vyšší riziko než dluhopisová investice přes Fundlift, protože výplata akcionářům je podřízená výplatě jiným věřitelům. To je pravda, ale rozdíl v očekávané návratnosti 1000 % vs. 28 % je až moc veliký.
Náš závěr: srovnání s jinými investicemi nevychází u Favorit Czechoslovakia hezky
Nemusíme chodit daleko. Podívejme se kupříkladu na emise Burrito Loco nebo Pivovar Zvíkov, jejichž dluhopisy se objevily na Fundliftu. Obě zavedené společnosti se stabilizovanou finanční situací nabízely stejnou nebo mírně vyšší odměnu pro své investory. Pokud bychom se podívali na burzy nebo jiné P2P sítě, tak bychom také našli řadu jiných stabilních investic s výnosem 7 a více procent.
Zmínili jsme kupříkladu Apple. P/E poměr této společnosti je 12,7 a P/FCF je 15,5. Zisková výnosnost tedy je 7,8 % a peněžní výnosnost je 6,5 %. Přitom investor může akcie Applu nakoupit/prodat prakticky kdykoliv. Budeme upřímní, mnohem raději budeme vlastnit akcie Apple než nezajištěné dluhopisy začínající firmy Favorit Czechoslovakia.
P2P investoři určitě znají i platformu Mintos. Vygenerovali jsme si seznam podnikatelských úvěrů, které se na platformě nabízí: jenom jediný má úrok 7 % p.a. Většina má úroky kolem 12 %, některé úvěry s Buyback garancí (pokud dlužník nesplácí, tak platforma garantuje splacení na vlastní náklady) mají 10,5 %.
Vzhledem k uvedeným alternativám nejsou dluhopisy Favorit Czechoslovakia při současném úroku 7 % pro nás zajímavé. Do našeho portfolia jsme je nepořídili.
Další fotky z našeho ježdění:
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
9.9.2016
12 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Globální podíly na trhu smartphonů: Samsung dominuje
Společnosti Samsung a Apple léta dominují globálnímu trhu smartphonů. Co ukazují poslední ...
Více informací3.10.2024
3 min.
TOP 4 komodity v roce 2024 – které překonávají S&P 500?
Podívejte se na čtyři komodity, které zaznamenaly v roce 2024 ještě větší cenové pohyby, než známý ...
Více informací2.10.2024
4 min.
Ohodnocení akciových sektorů: technologický sektor nad průměrem
Podívejte se, jaké je ohodnocení akciových sektorů podle P/E a kde je možné najít nejlevnější akcie.
Více informací1.10.2024
3 min.
Napsat komentář