Finlord Sněmovna financí

FUNDLIFT: NAŠE PRVNÍ DOJMY Z PLATFORMY

2.6.2016

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
20160602Fundlift_investuj

Fundlift, crowdfundingová platforma společností Roklen a Rockaway Capital, konečně uzrála a na konci května byla vypuštěna do světa. Na platformu jsme se podívali jako nezávislí investoři. Jaké jsou plusy a kde jsou ještě rezervy? A do kterých projektů jsme vložili naše peníze?

 

Crowdfunding a P2P rychle pronikají do ČR

 

Svět financí se mění podle hesla: „bankovnictví bude vždy potřeba, banky nikoliv“. Technologický pokrok umožňuje napřímo propojovat investory a dlužníky, a tak obcházet tradiční zprostředkovatele, jako jsou komerční banky. Taktéž se výrazně stírají rozdíly mezi malými a velkými investory. I běžní taťkové a maminky teď mají přístup k private equity projektům. K výhodám a nevýhodám těchto nových možností se dostaneme později.

 

V České republice už funguje řada platforem. Z půjčkových P2P platforem můžeme zmínit Bankerat, Prestito, Benefi nebo Zonky. Z crowdfundingových platforem je nejznámější Hithit.

 

Fundlift je ale první česká platforma, která spadá do kategorie equity-crowdfunding. Na rozdíl od Hithit se lidé mohou na Fundliftu stát spoluvlastníkem v nabízených projektech a pak třeba vydělat ranec peněz, pokud se projekt vydaří. Ze zahraničních platforem má totožné zaměření kupříkladu britská společnost Seedrs, která má na britském trhu equity-crowdfundingu podíl 52 %.

 

Výhody equity-crowdfundingu pro investora

 

Zahraniční platformy i Fundlift umožňuji investovat velmi malé částky. Konkrétně u Fundliftu je minimální investice od 500 Kč, což je skutečně hodně lidová suma. Některé podílové fondy mají vyšší minimální investici.

 

Nulové poplatky pro investora. Ceník je postaven ve prospěch investora, takže vklady, výběry peněz a investování jsou zdarma. Hned nás napadne otázka: jak platforma vydělává? Poplatky platí emitent dluhového nebo majetkového cenného papíru. Teď je základní poplatek nastaven na 5 % z objemu emise. Plus k tomu může Fundlift dle domluvy naúčtovat emitentovi poplatky za různé poradenské služby.

 

Další výhodou je přehledný internetový portál. Všechny dobré technologické projekty kladou důraz na uživatelsky příjemné prostředí. Fundlift není výjimkou. Uživatel má přehled o objemu svých zainvestovaných a volných prostředků, může si prohlížet údaje o jednotlivých projektech a uživatelská podpora pracuje dlouho – máme odzkoušené – večer v 19:00 nám pracovníci odpověděli na dotaz ke zdanění (úroky jsou vypláceny v hrubé formy, daň odvádí investor sám). Malá výtka, kterou snad Fundlift brzo opraví, se týká totálně nečitelného písma na homepage. Kurzíva velikosti 10 je šílenost, která naštve nejednoho návštěvníka stránek.

 

Bezpečnost peněz je důležitá. Investoři se tady nemusí obávat žádných devadesátek a zpackané kupónové privatizace. Prostředky jsou oddělené od majetku společnosti i majetku jiných investorů. V případě krachu Fundliftu by investoři peníze neztratili.

 

Fundlift je vytvářen ve spolupráci dvou silných hráčů na trhu (Roklen a Rockaway). Ti mají prostředky na další rozvoj a mají zkušenosti s poskytováním kvalitních služeb. Očekáváme tedy další zlepšování procesů.

 

U Fundliftu se nám také líbí propojení loginů s RoklenFX, takže máme jedny přihlašovací údaje na obě služby. Jen jsme museli na zákaznickou podporu poslat požadavek, aby nám na Fundliftu přidělili variabilní symbol – automaticky ho stávajícím zákazníkům nepřidělují.

 

Fundlift má i nevýhody aneb na co si dát sakramentský pozor

 

Jak jsme napsali dříve, Fundlift otevírá svět private equity i běžným domácnostem. Domácnostem, které za svůj největší investiční počin považují zřízení stavebního spoření a kterým pojmy dluhopis, akcie, cash-flow nic neříkají. Private equity fondů je v ČR poměrně dost, nicméně ty mohou své služby nabízet jenom kvalifikovaným investorům s kapitálem ve výši několika milionů korun (nová regulace snižuje hranici na 1 milion korun). Centrální banky se pomocí takovéto regulace chtěly vyhnout situaci, aby amatérští investoři umísťovali prostředky do projektů s vysokým rizikem. Equity-crowdfunding tento záměr regulátorů šikovně obchází. Fundlift by měl minimálně zavést sérii vzdělávacích webinářů/seminářů.

 

S předchozím odstavcem souvisí i druhá výtka, což je odmítnutí odpovědnosti Fundliftu za výsledky investic. Platforma jenom vytváří prostředí, kde se mohou investoři a emitenti setkávat. Zatím nečekejte žádný rating, žádné investiční doporučení, žádnou spoluinvestici ze strany provozovatelů portálu (Roklen a Rockaway). Každý investor je na platformě zodpovědný sám za svá rozhodnutí.

 

Upozornění „Můžete přijít o celou svoji investici.“, které je na stránkách Fundliftu, neberte na lehkou váhu a hodně diverzifikujte. Mnoho start-upů se podle globálních statistik nedožije ani konce prvního roku své existence.

 

Burrito Loco potěší nejenom v provozovnách

 

Fundliftu fandíme. Pokud nás zaujmou představené projekty, tak do nich naše soukromé peníze rádi investujeme. V současnosti jsou vypsány dva projekty – dluhopisová investice do Burrito Loco a dluhopisovo-majetková investice do EnLog.

 

Burrito Loco shání pomocí tříletého dluhopisu 3 miliony korun a společnost je ochotna platit investorům kvartálně 2 % (ročně tedy 8 %). Peníze budou použity na vybavení 3 dalších poboček k současným 6 franšízovým. Podrobný finanční plán lze nalézt na Fundliftu. My uvedeme faktory, které se nám na projektu líbí a kvůli nimž jsme se nakonec rozhodli do projektu zainvestovat několik tisíc korun (malá sumička na začátek, ať máme peníze na další projekty)

 

1. Majitelé Burrito Loco jsou zkušení, už provozují několik dalších restaurací v Praze. Hlavní osobností podniku je Glenn David Spicker, který podniká v českém pohostinství už více než 15 let.

 

2. Majitelé poskytli podniku bezúročné půjčky ve výši 4,5 mil. Kč. Jsou to nadšenci, kteří projektu věří a vsadili do něj hodně vlastního majetku.

 

3. Společnost generuje čistý zisk, průměrný měsíční počet obsloužených zákazníků vzrostl minulý rok na 4 800 z 4 209. Průměrná velikost objednávky se nepatrně zvýšila na 130 ze 128 Kč.

 

4. Průměrná EBITDA marže pobočky je 15 %. Bezpečnostní polštář pro placení úroků z dluhopisů existuje.

 

5. Mexické jídlo máme rádi  😉

 

Problémem Burrito Loco může být změna trendů ve stravování, případně nástup konkurence s podobným zaměřením. Nicméně žádné takové signály v české ekonomice zatím nesledujeme.

 

Naše hodnocení Burrito Loco: jedná se o podnikový dluhopis s vyšším rizikem. Když se ale podíváme na jiné firemní dluhopisy, které lze přes různé zprostředkovatele nakoupit, tak se bez nadsázky jedná o hvězdu. Firma má dobrý finanční plán, stojí za ní zkušení podnikatelé a 8 % úrok je hodně slušný.

 

Verdikt: jednoznačně kupujeme. Naše investice už v seznamu investorů čeká na ukončení upisovacího období.

 

160602Fundlift_Finlord

 

EnLog je investiční punk

 

EnLog je trochu jiný příběh. Hlava projektu Radim Malinowský je čerstvý absolvent VUT v Brně. Chce získat 1 milion korun v podobě tříletého konvertibilního investičního certifikátu s úrokovou sazbou 10 % s tím, že úroky budou vyplaceny při splatnosti, pokud nenastane majetková konverze. Investor má možnost stát se za určitých podmínek spoluvlastníkem. S touto variantou se implicitně počítá.

 

Projekt je zaměřen na vytváření úsporných opatření v osvětlení od analýzy současného stavu až po návrh optimalizace. Projekt vyhrál cenu akcelerátoru GreenLight, takže se nejedná o žádnou „nepoužitelnou blbost“. Navzdory tomu však máme obrovské pochybnosti a peníze do projektu neinvestujeme.

 

Co nám vadí:

 

1. Projekt je v hodně ranním stádiu. Nemá žádné zákazníky a není dodělaná finální verze – certifikace produktu se očekává až v červnu 2017. Obáváme se, že tady Fundlift trochu „přestřelil“. Jak jsme uvedli, na platformu se dostanou i nezkušení investoři, kteří nemají nejmenší šanci ohodnotit potenciál a rizika EnLogu. Projekt je spíš vhodný pro bohaté mecenáše a angel investory s environmentálním cítěním.

 

2. Malinowského podnikatelské zkušenosti nejsou vysoké, prakticky jsou nulové. Není to Havrlant, Kirš nebo Čupr, kteří dokážou i ze všední věci udělat superbombu. Určitě by bylo vhodné, pokud by Rockaway poskytnul Radimovi mentoring. Nebo by EnLog měl alespoň vyzkoušet podporu JIC.

 

3. V červenci 2017 se očekává další kolo financování v rozsahu 2,2 milionu Kč. Takže před tím, než firma začne prodávat schválený produkt, bude nutné do ní nalít přes 3 miliony korun. Základní kapitál Shaoto Consulting, která EnLog připravuje, je teď 12 000 Kč.

 

4. Uvedený nepoměr financování by byl OK, pokud by investoři vlastnili téměř celou firmu. Materiály na Fundliftu ale naznačují, že Radim Malinowský si i po druhém kole financování ponechá majoritu. Podnikatelská rizika jdou ale v tomto případě zejména za investory do nabízených investičních certifikátů. Když projekt krachne, tak přijdou o peníze. Ale Radim se může jako schopný vývojář nechat zaměstnat v Siemensu nebo někde jinde.

 

5. Čistý zisk se podle prognózy očekává v září 2018. Dva roky jsou hodně a konkurence nespí. Projekty typu smart city jsou teď velmi populární. Technické řešení EnLogu až tak unikátní není. Kdyby se třeba RWE pustila do něčeho podobného, tak se svými finančními a lidskými zdroji má za dva měsíce službu i produkt hotové.

 

Naše hodnocení EnLog: z investičního hlediska je projekt EnLog hodně dobrodružný punk. Když se podíváme do komentářů jiných uživatelů, tak i oni mají řadu otázek. Nejvíce vyčnívá konverzní poměr, za který se pak investiční certifikát změní na vlastnický podíl. Pokud uvedené informace chápeme my i jiní uživatelé správně, tak vlastníci certifikátů mohou za svůj 1 milion korun získat přibližně 15 % podíl na firmě (viz přiložený obrázek pod článkem).

 

Míra krachů strat-upů je vysoká. Analytici The Statistics Brain se podívali na statistiky podle jednotlivých odvětví. Následující tabulka ukazuje, kolik procent start-upů v daném odvětví se dožije konce čtvrtého roku působnosti. V průměru jich polovina umře. Taktéž je důležitá informace, že míra úspěšnosti u start-upů, které rozbíhají nováčci, je jenom nějakých 20 %. V 80 % takovýchto projektů je smazaný celý investovaný kapitál. Pokud budeme optimisti a dáme projektu EnLog očekávanou míru přežití 30 %, tak se musíme zeptat: „je nabízený podíl na firmě adekvátní podstupovanému riziku“.

 

160602úspěšnost start-upů

 

Verdikt: Budeme upřímní. My za současných podmínek nezainvestujeme do projektu EnLog ani korunu. U takto riskantního projektu chceme mít větší kontrolu nad společností. V budoucnu se na Fundliftu určitě objeví zajímavější investiční příležitosti do majetkových cenných papírů.

 

Projekty na platformě Fundlift budeme nadále bedlivě sledovat. Už se těšíme na další. K novinkám určitě napíšeme naše stanovisko. V mezičase se ale budeme věnovat našim hlavním investičním aktivitám.

 

Dotazy uživatelů platformy Fundlift k projektu EnLog (uživatelská podpora následně reagovala rychle):

160602Fundlift_dotazy

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

2.6.2016

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?