PROČ JSOU EVROPSKÉ AKCIE ATRAKTIVNÍ?
30.3.2017
3 min.
V posledním čtvrtletí 2016 evropské akcie zabodovaly, když po sedmi letech stagnace zaznamenaly nárůst zisků oproti předchozímu roku. Jednalo se tak o nejsilnější růst za poslední dva roky. Mezi faktory, které výrazně podporovaly evropské společnosti, patřily zejména slabší euro, rostoucí ceny komodit a oživení bankovního sektoru.
Naopak pro americké akcie je největší podporou americká fiskální politika. S&P 500 bude ovlivněný budoucím vývojem fiskální politiky. Trh bude reagovat na informace o pravděpodobnosti a potenciální velikosti vládního stimulu.
Nicméně vyhlídky pro evropské akcie jsou z fundamentálního pohledu mnohem zajímavější jednak z důvodu zlepšení ekonomického růstu, nízkého relativního ocenění, růstu tržeb, zisků a potenciálního odstranění politických rizik, kdy volby ve Francii budou jedním z klíčových katalyzátorů pro trhy. Ovšem nesmíme také opomíjet ani letošní volby v Itálii. Ty by mohly představovat rovněž riziko. Ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie stále více Italů propadá euroskeptismu a obrací se vůči euru. V Itálii totiž stagnuje produktivita od roku 2000, zatímco v Německu, Francii a Španělsku roste.
Podle údajů Barclays evropské akcie v nejbližší době nabízejí nejatraktivnější rizikově-ziskový profil. V roce 2017 Barclays totiž očekává růst zisků o 10 %.
Navzdory výše zmíněné projekci je ocenění na relativní bázi na minimech za několik desetiletí a nezohledňuje potenciální růst zisků. Podle Barclays jsou v současnosti evropské akcie s pozitivním EPS relativně nejlevnější v historii.
30.3.2017
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Jak investovat v době nejistoty?

Poslední měsíc byl na finančních trzích pro obchodníky i investory velmi divoký. Jak teď investovat? ...
Více informací17.4.2025
3 min.
Největší společnosti v indexu S&P 500 v průběhu let: Kdo vládl trhu?

Největší společnosti v indexu S&P 500 nejsou jen tahouny svých sektorů, často určují směr celého ...
Více informací16.4.2025
5 min.
Akcie neživotních pojišťoven: zisk 1000 % a i tak jsou levné

Akcie neživotních pojišťoven se dostaly díky výprodejům na velmi nízké ohodnocení. Přitom dlouhodobě ...
Více informací15.4.2025
4 min.
Zajímavá studie, až na to, že EU je v podstatě transforumující se neomarxistická organizace s ideály komunismu, kdežto USA jsou stále výspou kapitalismu. Kdo v takovém prostředí může sázet na Evropu? Jedině monopol, nebo osoba ve střetu zájmů. Podniky v Evropě přežívají nikoli díky svobodnému trhu, ale díky dotacím a zregulovanému podnikatelskému prostředí se silnou vázbou na politickou garnituru, dokud se tato situace nezmění, nemá cenu hovořit o atraktivitě evropských akcií.
Njn, Evropa má své problémy, ale úplně bychom nezavrhovali investici do evropských firem. Mnohé společnosti jsou tady dobře řízené a mají mezinárodní aktivity, což je dobré právě kvůli politické diverzifikaci.