Největší výrobci letadel na světě: žebříčku vévodí Airbus
31.10.2024
3 min.
Podívejte se na největší výrobce letadel na světě, jejich tržby, zisky, zhodnocení a jak snadno lze investovat do akcií.
Letecký průmysl patří k nejsložitějším průmyslovým odvětvím, jelikož slučuje aspekty informačních technologií, řídící a měřící techniky, robotiky, materiály a systémy, které musí odolat extrémním podmínkám a další oblasti.
Broker RoboMarkets umožňuje obchodování akcií bez poplatku v jakémkoliv objemu a přímo za burzovní ceny. Vklady a výběry peněz lze dle zvolené metody také realizovat bez poplatku. Podívejte se na recenzi ZDE.
Následující tabulka ukazuje 20 největších veřejně obchodovaných leteckých společností na světě podle tržní kapitalizace, data jsou k březnu 2024.
S tržní kapitalizací 136,5 miliardy dolarů je Airbus největším výrobcem letadel na světě. Tato společnost, která je dominantní v oblasti výroby komerčních a vojenských letadel byla založena v roce 1970, má sídlo v Nizozemsku, nicméně provozní centrála se nachází ve Francii.
Společnost Honeywell International, založená v roce 1906, zaujímá druhé místo s tržní kapitalizací 130,9 miliardy dolarů. Společnost se sídlem v Severní Karolíně hraje významnou roli v oblasti leteckého průmyslu a průmyslových systémů.
Spojené státy jsou hlavním centrem inovací v letectví a kosmonautice
Spojené státy jsou i nadále velmocí v leteckém a kosmickém průmyslu, neboť šest z deseti největších společností sídlí v této zemi.
Vedle společnosti Honeywell se v žebříčku objevují i další významní američtí hráči, jako jsou Boeing, Raytheon Technologies a Lockheed Martin. Tyto firmy pomohly upevnit pozici USA jako světového lídra v oblasti komerčního letectví a obrany.
Kromě USA a Evropy se jako letecké velmoci objevují i další země. Indie, která je nyní nejlidnatější zemí světa, je domicilem dvou klíčových hráčů, a to společností Hindustan Aeronautics a Bharat Electronics. Jejich celková tržní kapitalizace činí 45,8 miliardy dolarů.
Na 16. místě seznamu se nachází norská společnost Kongsberg Gruppen, založená v roce 1814, jejíž hodnota dosahuje 11,4 miliardy dolarů.
V žebříčku se nachází také společnosti ze zemí jako Švédsko, Izrael, Jižní Korea, Německo, Itálie, Francie a Spojené království. Rozdílnost zemí podtrhuje globální charakter dnešního leteckého průmyslu.
Největší výrobci letadel na světě: Raytheon Technologies od počátku roku zhodnotila o 48 %
Následující graf ukazuje vývoj tržeb největších výrobců letadel na světě. Z hlediska tržeb vede společnost Boeing s tržbami na úrovni téměř 74 miliard USD. Druhé místo z pohledu tržeb zaujímá Raytheon Technologies a na třetím místě je pak evropský Airbus s tržbami 71 miliard USD.
Graf níže ukazuje čistý zisk. Společnost Boeing se jako jediná z pětice uvedených potýká pár let se ztrátou. Pohled na čistý zisk ilustruje, jak nákladné je toto odvětví a jak společnosti pálí hotovost.
Ohodnocení pak vypadá následovně. Relativně nejlevněji je ohodnocena společnost Lockheed Martin s P/E na úrovni 19,7násobku. A naopak nejvyšší ohodnocení má Airbus.
Akcie lze obchodovat u spolehlivého brokera RoboMarkets, který umožňuje obchodování akcií bez poplatku v jakémkoliv objemu a přímo za burzovní ceny. U RoboMarkets lze zadávat tržní, limitní i stop pokyny. Obchodní komise je 0 USD, viz následující obrázek z platformy RStocksTrader.
Vývoj cen akcií Boeing, Raytheon Technologies a Honeywell International:
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
31.10.2024
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akcie: výsledková sezóna v USA za Q3 2024 prokázala odolnost
Výsledková sezóna v USA za Q3 2024 je prakticky u konce vzhledem k tomu, že 95 % společností z S&P ...
Více informací2.12.2024
4 min.
Recenze Taxomat: daňové výkazy na pár kliknutí a s úsporou peněz
Patříte mezi aktivnější investory a daňovou optimalizací byste mohli ušetřit nemalé peníze? V tom ...
Více informací29.11.2024
6 min.
10 akcií, které přinesly investorům štědré zhodnocení
Podívejte se na 10 akcií, které přinesly investorům štědré zhodnocení a jak se firmám daří zvyšovat tržby.
Více informací29.11.2024
4 min.
Napsat komentář