Finlord Sněmovna financí

Kakao a rekordní deficit produkce

28.3.2024

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Kakao rekordně vysoká cena

Cena kakaa je už vyšší než cena mědi. Od počátku letošního roku kakao zdražilo z 4200 USD na 10 000 USD za tunu. Cena mědi je 8900 USD za tunu. Obě komodity lze spolu s mnohými jinými instrumenty obchodovat u SaxoBank (naše recenze ZDE) Důvodem je rekordně vysoký deficit, který je způsobený nízkou produkci v zemích západní Afriky.

 

Kakao má koncentrovanou produkci

 

Kakao má dlouhodobě velmi volatilní cenu kvůli tomu, že 75 % světové produkce se koncentruje do čtyř západoafrických zemí: Pobřeží Slonoviny, Ghana, Kamerun a Nigérie. Globální produkce by v sezóně 2023/24 měla poklesnout o 11 % na 4,45 miliónu tun. Důvodem je velmi vlhké počasí a rozšíření houbovitých nemocí stromů. K tomu byly některé plantáže napadeny virem, který způsobuje úmrtí stromů, což je ještě horší než plísně, jelikož se strom musí vykácet. Růst nového stromu do dospělosti trvá v průměru 4 roky.

 

20240328 kakao produkce

 

A v posledních letech je produkce v deficitu, přičemž letos by deficit měl být až 400 000 tisíc tun, což je cca 10 % globální spotřeby. Z grafu je i patrné, že trh s kakaem stále střídá období přebytku a nedostatku.

 

20240328 kakao deficit

 

Co lze očekávat v nejbližších měsících? Zejména velmi vysokou volatilitu a nervózní reakce obchodníků na nové zprávy z trhu. Fundamenty budou letos a velmi pravděpodobně i příští rok velmi příznivé pro cenu, jelikož produkční výpadek nelze tak snadno nahradit. Na druhé straně zdražení kakaových produktů způsobí pokles poptávky po nich. Trh s kakaem je teď v nerovnováze. Zvyšování produkce a pokles spotřeby ho ale budou tlačit do rovnovážného stavu.

 

U SaxoBank (naše recenze ZDE) mají investoři hned několik možností, jak obchodovat kakao. K dispozici jsou CFDs, futures, futures opce i ETC (ETC je cenný papír stejně jako ETF). Samozřejmě lze investovat i do producentů čokolády.

 

20240328 kakao SaxoBank

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

28.3.2024

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE