Finlord Sněmovna financí

Recenze Saxo Bank: 72 000 instrumentů s novými velmi nízkými poplatky

24.1.2024

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Recenze Saxo Bank a nových poplatků

Dánská Saxo Bank, která dlouhodobě patří mezi TOP obchodníky s cennými papíry, pořádně osekala poplatky a zrušila různá omezení zejména pro drobné investory. V recenzi jsme se ji naposledy věnovali v roce 2020 (ZDE). Od té doby nastal značný posun. Za 4 roky se objem kapitálu klientů zvedl z 55 miliard dolarů na více než 100 miliard dolarů. Počet klientů poprvé v historii překonal 1 milion a v nejbližších měsících určitě nastane další nárůst. Nulový požadavek na kapitál pro otevření účtu a poplatky za obchodování akcií od 0,03 % (min. 1 USD), opcí od 0,75 USD či EUR, futures od 1 USD či EUR jsou skutečně atraktivní. Obrovský rozsah produktů a kvalitní obchodní platformy jsou tak nákladově dostupné i pro drobné investory. Bohatší investoři ocení kromě velmi nízkých obchodních komisí i výtečnou zákaznickou péči.

 

Saxo Bank nastavila velmi nízké komise

 

V lednu 2024 přišla Saxo Bank s výrazně nižšími komisemi za obchodování finančních nástrojů a zrušením poplatku za neaktivitu. A to vše při možnosti založit si účet bez požadavku na minimální kapitál.

 

Měnová konverze je u Saxo Bank zpoplatněna ve výši 0,25 % z objemu. Při 100 000 Kč to činí příjemných 250 Kč. Pro srovnání oblíbená česká směnárenská služba RoklenFX má na uvedeném objemu srovnatelnou sazbu 0,24 %. Fintechová služba Revolut má sice u Standard účtu zdarma směnu do objemu 1000 EUR měsíčně, ale následně je měnová konverze zpoplatněna 1 %, takže náklad by na uvedeném objemu byl cca 750 Kč.

 

Investoři se tedy u Saxo Bank vůbec nemusí bát směňovat peníze pro nákup cenných papírů.

 

Vklady a výběry peněz nejsou nijak zpoplatněny. Nedostatkem je absence korunového sběrného účtu v ČR, každopádně ten plánuje Saxo v brzké době zavést. Koruny se nyní musí posílat do Dánska, což je mezinárodní platba, za kterou si banky účtují poplatky. Eurové vklady se provádí SEPA platbou, která je u řady bank zdarma. Má to i své výhody. Saxo Bank je členem dánského Garančního fondu a hotovostní vklady jsou pojištěny do výše 100 000 EUR. Navíc máte finance geograficky diverzifikované v dánském bankovním systému. Podle hlavních ratingových agentur (Moody’s, Standard & Poor’s) má Dánsko nejvyšší hodnocení AAA.

 

Saxo Bank nabízí přístup na řadu burz v Severní Americe, Evropě a Asii.

 

V USA začínají ceny obchodování akcií a ETF u VIP účtů na úrovni 0,03 % z objemu (minimálně 1 USD). Účet Classic, který využívá většina drobných investorů, umožňuje obchodování akcií s poplatkem 0,08 % (minimálně 1 USD). Kupříkladu nákup akcií v objemu 40 000 Kč vyjde na účtu Classic na 32 Kč (+100 Kč měnová konverze, pokud je potřebná).

 

20240124 Saxo Bank poplatky USA

 

Saxo Bank má velmi příjemné ceny i pro obchody s akciemi a ETF v Evropě. Classic účet obchoduje akcie na Xetře za 0,08 % (minimálně 3 EUR). Na Pražské burze lze s malým účtem obchodovat za 0,25 % (minimálně 75 Kč).

 

20240124 Saxo Bank poplatky Evropa

 

A náklady na obchodování akcií v Asii jsou také velmi atraktivní.

 

20240124 Saxo Bank poplatky Asie

 

Poplatek za úschovu cenných papírů se neplatí, pokud si klient aktivuje službu Půjčování cenných papírů. Tato služba umožňuje investorům půjčovat své akcie a získat potenciální dodatečný pasivní příjem, pokud jsou jejich akcie zapůjčeny (úrok ze zapůjčení je rozdělen 50:50 banka:klient). Navíc dále dostávají finance odpovídající dividendám a mohou je kdykoli prodat nebo zápůjčku zrušit.

 

Řada investorů obchoduje i akciové opce. U VIP účtu je poplatek 0,75 USD nebo 0,75 EUR. Na účtu Classic je poplatek 2 USD či EUR.

 

20240124 Saxo Bank poplatky akciové opce

 

A na své si přijdou i obchodníci s futures. 1 USD za kontrakt u VIP účtu je nádherná cena. Navíc byl zrušen minimální poplatek 10 EUR.

 

20240124 Saxo Bank poplatky futures

 

Jednotlivé úrovně účtů jsou následující. Důležité je zmínit podporu k účtu v češtině a u VIP klientů zaujme rozsáhlá zákaznická péče. Saxo Bank se o své významné klienty náležitě stará skrze relationship manažery a inhouse analytiky SaxoStrats. Investoři si u všech typů účtů mohou zdarma otevřít podúčty až v 18 světových měnách (počet podúčtů zdarma se liší na základě úrovně účtu) a navíc je většina měn úročena dle výše vkladu, podobně jako na spořicím účtu.

 

20240124 Saxo Bank Typy účtů

 

Platformy Saxo Bank pro desktop i mobil/tablet

 

Obě platformy SaxoTraderGo a SaxoTraderPro si mohou investoři vyzkoušet na bezplatném demo účtu.

 

SaxoTraderGo je uživatelsky přívětivá platforma s přístupem z mobilního i desktop zařízení. V rozhraní lze vyhledávat nástroje, zjišťovat k nim základní informace a obchodovat je. Saxo Bank umožňuje obchodování 72 000 různých nástrojů, a to vše z jednoho rozhraní. Ovládání je intuitivní. Investoři si musí dát pozor na to, že některé informace a funkce jsou schované pod dalšími tlačítky.

 

20240124 Saxo Bank SaxoTraderGo

 

Opční obchodníci určitě ocení možnost vytvoření opčních strategií:

 

20240124 Saxo Bank SaxoTraderGo opce

 

SaxoTraderPro je plně přizpůsobitelná profesionální platforma pro desktop. Zároveň lze do Saxo napojit aplikace třetích stran a také podporuje připojení přes API.

 

Saxo Bank: rozmach v uplynulých letech byl obrovský

 

Následující tabulka ukazuje vývoj od roku 2018 do konce pololetí 2023. Objem klientských aktiv stoupl ze 112 miliard na 720 miliard dánských korun. Počet zaměstnanců se ve stejném období zvýšil z 1658 na 2526 lidí. Čistý zisk se prakticky zdvojnásobil.

 

20240124 Saxo Bank výsledky

 

V roce 2023 získala Saxo Bank investiční rating od S&P na úrovni BBB a zároveň byla zařazena na dánský seznam Systematicky důležitých finančních institucí (SIFI). V Evropě jsou v podobné kategorii banky jako Société Générale, BNP Paribas, HSBC, Unicredit a další známé instituce.

 

Z hlediska objemu obchodování klientů Saxo Bank jsou stále stěžejní obchody s akciemi a na forexu. Následují je obchodování s komoditami a dluhopisy. Denně se u této instituce zobchodují instrumenty v nominální hodnotě 17,6 miliardy dolarů.

 

20240124 Saxo Bank objemy obchodování

 

Rozložení mezi různé segmenty klientů je celkem vyvážené. 39 % tržeb tvoří tradeři, 32 % investoři a 29 % instituce. O vysoké kvalitě služeb společností svědčí právě množství institucionálních klientů. Pro trading využívá Saxo Bank několik set různých bank, obchodníků s cennými papíry, fondů, proprietárních traderů či family office skupin.

 

20240124 Saxo Bank klienti

 

Saxo Bank je spolehlivý broker s nízkými cenami, obrovskou nabídkou instrumentů a podporou v češtině

 

Saxo Bank je pro investory a tradery velmi spolehlivý partner. Kapitálové, technické a znalostní zázemí má rozsáhlé. Nižší komise, zrušení poplatku za neaktivitu a požadavku na minimální vklad umožňují i drobným investorům, aby si zde jednoduše budovali portfolio. K jednoduchosti rozhodně přispívají i přehledné a do češtiny lokalizované obchodní platformy a zákaznická podpora. Velkou výhodou je nadstandardní péče o bohaté klienty.

 

Nedostatkem je určitě chybějící korunový sběrný účet u nějaké banky v ČR, kam by čeští investoři mohli posílat koruny. Avšak Saxo naslouchá svým klientům a potvrdilo nám, že tuto možnost brzy zavede. Čeští investoři by určitě také ocenili větší objem vzdělávacích materiálů (návody, webináře, atd) v českém jazyce.

 

Investiční a obchodní účet si otevřete jednoduše online, vyplnění žádosti o účet trvá zhruba 5-10 minut.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:
Uvedený text připravila společnost Finlord s.r.o. jako obecné informace pro soukromé použití investorů, ale nejsou určeny jako osobní doporučení
konkrétních finančních nástrojů nebo strategií a nebere v úvahu individuální finanční situaci, investiční znalosti a zkušenosti, investiční cíl a horizont nebo rizikový profil a preference investorů. Investor musí zajistit zejména vhodnost investice s ohledem na svoji finanční a fiskální situaci a investiční cíle. Obchodování s finančními nástroji zahrnuje značné riziko ztráty a není vhodné pro každého investora. Cena finančních nástroje může kolísat. Minulé výsledky nejsou zárukou budoucích výsledků. Investování zahrnuje rizika. Investoři mohou ztratit podstatně více, než byla jejich původní investice. Neměli byste se zapojovat do obchodování s těmito finančními nástroji, pokud plně nerozumíte povaze transakcí a rozsahu možné ztráty. Autorská odměna není přímo či nepřímo závislá od uvedených názorů nebo myšlenek. Navzdory skutečnosti, že Finlord, s.r.o věnuje veškerou péči při sestavování a udržování těchto stránek pomocí spolehlivých zdrojů, Finlord s.r.o. nemůže zaručit přesnost, úplnost a aktuálnost poskytnutých informací. Z informací uvedených v příspěvku tedy nelze odvozovat žádná práva. Poskytnuté informace o obchodech jsou bez transakčních nákladů.

24.1.2024

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE