Finlord Sněmovna financí

Ceny akcií jsou nízko. Portfolio doplňujeme u XTB

25.5.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
XTB investice

V předchozích rozborech brokerské společnosti XTB jsme se věnovali zázemí, nabídce instrumentů a fungování nabízených investičních platforem pro investory (rozbory ZDE a ZDE). Rozvoj služeb tohoto brokera pokračuje, což se projevuje i na rychlém růstu počtu zákazníků. Výborné je, že společnost stále umožňuje nakupovat akcie a ETF bez poplatků přímo za burzovní ceny. Od počátku roku sledujeme pokles cen akcií ve světě, přičemž ohodnocení už propadlo na podprůměrné úrovně. Noví investoři, kteří doposud drželi hotovost, tak obecně mohou investovat do akcií stabilních společností za výhodných podmínek. Když si k tomu přidáme nulové komise u brokera, tak získáváme velmi atraktivní situaci, kterou je škoda nevyužít.

 

V úterý 31.5. od 18 hodin organizuje XTB druhý ročník online Analytického fóra, kde se budou hosté zabývat inflací, akciemi, komoditami či kryptoměnami.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Nízké ceny akcií a strategické budování portfolia

 

Následující obrázek ukazuje ohodnocení nejvýznamnějších akciových indexů v USA. S&P 500 je index velkých společností, S&P 400 je index středně velkých společností a S&P 600 je index malých společností. Zejména u malých a středně velkých společností už ohodnocení propadlo na úrovně dosahované na dně krizí. P/E na úrovni 12 znamená ziskovou výnosnost ve výši 1/12 = 8,3 % a to bez růstu zisku.

 

akcie ohodnocení

 

Pro doplnění úvah se ještě podívejme na vývoj zisků firem v daných indexech. Kupříkladu u středně velkých společností nastal od počátku roku 2003 doposud, tedy za cca 20 let, nárůst z 30 na 190. To představuje zvýšení na šestinásobek, což odpovídá průměrnému ročnímu růstu na úrovni téměř 10 %.

 

akcie růst zisků

 

V nejbližších 20 letech se asi nepodaří zopakovat průměrný růst zisků o 10 % ročně. Ale i kdyby to byla pouhá polovina, tedy 5 % ročně, tak je investice do akcií při současném ohodnocení stále velmi atraktivní. Když sečteme aktuální ziskovou výnosnost 8,3 % a očekávaný růst zisků na úrovni 5 %, tak se dostáváme na očekávané zhodnocení 13,3 % ročně. Jedná se o velmi hrubý výpočet, ale i kdyby to bylo méně, tak je pro investory stále značný bezpečnostní polštář. S možností, že při obrovském ekonomickém rozmachu bude výnos ještě vyšší.

 

Podívejme se na následující tabulku s očekávanou hodnotou portfolia při vkladu 60 000 ročně (5000 měsíčně) do aktiv s výnosností 5%, 7,5 % či 10 %. Jak jsme uvedli, tak i 10 % p.a. je dosažitelných, ale počítejme konzervativně s výnosností 7,5 % p.a.. Jelikož je teď ohodnocení amerických akcií nízko, viz předchozí grafy a v simulaci je použitý dlouhý investiční horizont 25 let, tak je pravděpodobnost dosažení minimálně 7,5 % p.a. velmi vysoká (my osobně dáváme tomuto scénáři 100 % míru pravděpodobnosti, ale každý investor by si pochopitelně měl vytvořit vlastní analýzu a scénáře vývoje).

 

Po 25 letech a navkládaných 1,5 mil. Kč by v této nejpravděpodobnější variantě byla hodnota majetku na úrovni 4,4 mil. Kč. Vygenerovaly by se téměř 3 miliony tržního výnosu. V optimistické variantě s výnosností 10 % p.a. by po 25 letech byla hodnota majetku 6,5 mil. Kč, tržní výnosy by tvořily 4 mil. Kč.

 

dlouhdobá investice zisk

 

U malých a středně velkých společností se už vytvořila velmi atraktivní nákupní úroveň, u akcií velkých společností je sice ohodnocení teprve na dlouhodobém průměru, ale ani tyto akcie už nejsou drahé.

 

U akcií, jakožto dynamického aktiva, stále existuje možnost další korekce cen třeba o 10-15 %. Když si vložíme tuto možnost do dlouhodobého kontextu, tak je volba jasná. Je lepší risknout krátkodobou korekci o 15 % a nepřijít o dlouhodobé zhodnocení o stovky procent, jako být v hotovosti, vyhnout se možnému propadu o 15 %, ale při očekávaném obnovení dlouhodobého růstu trhu přijít o stovky procent výkonnosti.

 

XTB: uspokojí i nákladově nejvybíravější investory

 

Investoři stále řeší co nejnižší nákladovost u brokerů. Tato tématika je pochopitelná, jelikož vhodným výběrem brokera lze obchodní náklady minimalizovat. XTB má do objemu 100 000 EUR nulové komise za obchodování akcií a ETF a zároveň jsou pokyny posílané přímo na burzu, jak jsme ukázali v předchozích analýzách. Nižší nákladovost už dosáhnout nelze, jedině kdyby nějaký broker svým klientům platil za obchodování, ale takovéhoto brokera neznáme.

 

Společnosti se daří. XTB dosáhla v prvním čtvrtletí roku 2022 čistý zisk 54,4 mil. EUR oproti 19,5 mil. EUR v předchozím roce. To představuje nárůst o 34,9 mil. EUR r/r. V prvním čtvrtletí získala 55,3 tisíc nových klientů, což znamená nárůst jejich celkového počtu na 481,9 tisíc oproti 316,7 tisíc na konci prvního čtvrtletí roku 2021. Pozoruhodný je zejména nárůst průměrného počtu aktivních klientů. V prvním čtvrtletí činil 149,8 tis. ve srovnání se 103,4 tis. v 1. čtvrtletí 2021 a 112,0 tis. v průměru během roku 2021.

 

Jak generuje XTB výnosy? V prvním čtvrtletí roku 2022 byly v čele CFD založené na indexech. Jejich podíl na struktuře výnosů z finančních nástrojů dosáhl 57,4 % oproti 39,9 % o rok dříve. Druhou nejziskovější třídou aktiv byly CFD instrumenty založené na komoditách. Jejich podíl na struktuře výnosů v prvním čtvrtletí roku 2022 činil 30,2 % ve srovnání s 53,8 % v prvním čtvrtletí roku 2021.

 

XTB výsledky

 

CFDs kontrakty využívají klienti, kteří chtějí využívat finanční páku a dosahovat dynamické pohyby portfolia. Tím pádem jsou ochotní platit mírně vyšší transakční náklady. Každý si může v nabídce XTB vybrat to, co mu více vyhovuje.

 

My využíváme služby brokera zejména na nákup akcií a ETF. Prakticky jsme zde v posledních měsících nakupovali více než u našeho hlavního brokera Interactive Brokers. Aktivita v posledních týdnech vypadá jednotvárně. Vklad hotovosti a nákup ETF. V tomto jednoduchém přikupování budeme pokračovat, dokud bude ohodnocení akcií nízko. Nabídka akciových/ETF instrumentů u XTB je široká, vybere si každý. Nezapomínejme na příjemnou daňovou politiku v ČR. Po třech letech držby jsou akcie a ETF kompletně osvobozené od zdanění kapitálových zisků. Na Slovensku to je ještě příjemnější, jelikož daňový test je jeden rok.

 

XTB nákup akcie

 

Někdy u XTB také využíváme dlouhodobé pozice v CFDs, pomocí kterých lze efektivně řídit rizika. CFDs umožňují využívat finanční páku.
Investoři naleznou v platformě xStation ETF skener, kde si mohou snadno vyfiltrovat takové instrumenty, které požadují.

 

XTB skener ETF

 

XTB je z našeho pohledu velmi kvalitní broker se silným zázemím, což mu umožňuje dále rozvíjet služby pro investory. Nakupování akcií a ETF je zde snadné a bez komisí. CFDs pak umožňují zkušenějším investorům využívat finanční páku, což se může hodit třeba pří řízení rizik. Ohodnocení akcií ve světě je podle našeho názoru na atraktivní úrovni. My za volnou hotovost v posledních týdnech více přikupujeme či otevíráme nové pozice. XTB jako broker dodávající obchodní infrastrukturu tvoří jeden z pilířů našeho portfolia.

 

XTB umožňuje obchodování akcií a ETF zdarma pro všechny klienty do limitu 100 tisíc EUR měsíčně, naše recenze ZDE. Broker má širokou nabídku akciových/ETF instrumentů. Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 77 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

25.5.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.