Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v září 2021: -0,3 %

6.10.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 202109

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v září změnu hodnoty o -0,3 %. Na globální akciové trhy se v září dostavila korekce cen, když hlavní indexy ztratily 4 až 6 %. Od počátku roku naše portfolio burzovních instrumentů překonává světové akciové indexy, a to s mnohem menší volatilitou. Jelikož portfolio zajišťujeme proti poklesům, tak jsme v září zaznamenali mnohem nižší snížení hodnoty. Kvalitní zajištění přináší do portfolia stabilizaci vývoje bez výraznějšího omezení ziskového potenciálu.

 

Investoři s napětím sledují vysokou inflaci a reakci centrálních bank. Úrokové sazby zatím zvyšují centrální banky v menších zemích. Fed a ECB se k tomuto kroku ještě neodhodlaly. Nicméně korekce cen je zdravá, jelikož se z trhu částečně stáhne spekulativní kapitál. Z hlediska sezónnosti bývají poslední tři měsíce roku příznivé. Taktéž výsledková sezóna za třetí kvartál by měla ukázat další výrazný růst tržeb a zisků firem.

 

Pro kvalifikované investory jsou k dispozici fondy SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital, ve kterých jsou aplikované dlouhodobě prověřený investiční myšlenky.

 

Finlord investice: jak dopadlo září?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem -1 % ročně (investoři získávají) v závislosti na měně, viz naše nedávná analýza. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál. Problémy má také platforma Grupeer. Tabulky výnosů v předešlých letech jsou na konci shrnutí.

 

Finlord portfolio 202109

 

Na jednotlivé platformy se lze registrovat zde:

 

Interactive Brokers (bonus: akcie IBKR v hodnotě 1 % z vkladu), Mintos (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Twino, EstateGuru (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Swaper, Viainvest, RoboCash, Peerberry, Bondster (bonus: 1 % z investic v prvních 90 dnech), Kviku Finance (bonus 20 EUR při investici alespoň 100 EUR), Portu (bonus: 3 měsíce zdarma), Ronda Invest (bonus: 500 Kč k první investici).

 

V posledních měsících je vývoj na akciových trzích příznivý. Zářijovou korekci cen musíme vnímat jako zdravý krok zpátky. Naše portfolio je zajištěné proti poklesům. Pří následném zotavení trhů očekáváme i růst hodnoty portfolia. Z 69 měsíců bylo 11 ztrátových.

 

Finlord portfolio vývoj

 

Korekce cen snížila ohodnocení na atraktivnější úrovně

 

Ceny akcií v září poklesly. Očekávané zisky firem naopak stouply. Výsledkem je poměrně razantní snížení ohodnocení, viz následující obrázek poměru očekávaných zisků k ceně pro americký akciový index S&P 500. 20násobek je stále nadprůměrná úroveň, ale už to nepředstavuje extrém. Při dalším poklesu o 10 % by ohodnocení pokleslo na 18násobek, což je průměr za posledních 5 let.

 

americké akcie ohodnocení

 

Pro investory je příznivou zprávou, že poslední tři měsíce roku byly mezi roky 1950 a 2020 z hlediska sezónnosti relativně nadvýnosné. I když v říjnu byly v minulosti zaznamenané i větší propady cen.

 

americké akcie sezónnost

 

Spekulativní aktivita na akciových trzích v uplynulých měsících výrazně stoupla. Následující obrázek ukazuje poměr objemu obchodování s akciovými opcemi k objemu obchodů se samotnými akciemi. V září byl dosažen rekord na úrovni 140 %. Opce umožňují investorům a spekulantům využívat finanční páku, která násobí potenciální zisky i ztráty. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se v nejbližších měsících vyvine spekulativní chování a aktivita na opcích.

 

opce a spekualce

 

Investoři by neměli zapomínat, že dlouhodobý vývoj akcií se vůbec nemění. Zisky firem v indexu S&P 500 rostou dlouhodobě tempem 6,5 % ročně. Pochopitelně v některých letech je růst zisků vyšší, jindy rostou zisky pomaleji. Pokud máme dlouhodobý horizont více než 20 let, tak se s vysokou mírou pravděpodobnosti můžeme spolehnout na to, že růst zisků společností z tohoto indexu bude v průměru opět více než 5 % p.a..

 

Investiční účet si mohou lidé snadno vytvořit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali LYNX, Saxo Bank, XTB či RoboMarkets.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

 

Tabulka výnosů v roce 2020:

 

Finlord portfolio 2012

 

Tabulka výnosů v roce 2019:

 

Finlord portfolio 201912

 

V roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

V roce 2017:

 

Finlord portfolio 201712

 

V roce 2016:

 

Finlord portfolio 201612

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

6.10.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC FUND SICAV?