Finlord investice v červenci 2021: +2,1 %
9.8.2021
6 min.
Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v červenci změnu hodnoty o +2,1 %. Výsledky firem za uplynulý kvartál jsou velmi dobré, což je důsledek zotavování ekonomik a pokračující uvolněné monetární politiky. V USA pozitivně překvapilo z hlediska zisků až 87 % korporací, což je nejvyšší hodnota od počátku sledování statistiky agenturou Factset. I makroekonomické údaje jsou příznivé. HDP rychle roste, míra nezaměstnanosti naopak klesá. Problematická je zvýšená inflace, kvůli které musí centrální banky zvyšovat úrokové sazby či alespoň zvažovat utažení opasků. Sazby zvedají zatím centrální banky menších zemí. Fed, ECB a BOJ stále pokračují v kvantitativním uvolňování a nereagují na kritické ohlasy.
V srpnu se ale situace může změnit. Trh se už začíná přiklánět k prognóze, že Fed zahájí v srpnu nebo září postupné snižování nákupů dluhopisů. Likvidity je na trhu dostatek. Americká centrální banka ještě čeká na další údaje o silnější ekonomice. Ukončení kvantitativního uvolnění by mohlo vyvolat krátkodobou korekci na akciových trzích, ale při silné ekonomice by pravděpodobně brzy nastala stabilizace cen.
Silná ekonomika také nahrává výběru konkrétních akcií firem či sektorů, protože se mohou rychleji projevit hvězdné společnosti s prudkým nárůstem tržeb a zisků. Růstové společnosti jsou koneckonců v posledních měsících velmi oblíbené mezi investory.
Pro kvalifikované investory jsou k dispozici fondy SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital, ve kterých jsou aplikované dlouhodobě prověřený investiční myšlenky.
Finlord investice: jak dopadl červenec?
V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál. Problémy má také platforma Grupeer. Tabulky výnosů v předešlých letech jsou na konci shrnutí.
Na jednotlivé platformy se lze registrovat zde:
Interactive Brokers (bonus: akcie IBKR v hodnotě 1 % z vkladu), Mintos (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Twino, EstateGuru (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Swaper, Viainvest, RoboCash, Peerberry, Bondster (bonus: 1 % z investic v prvních 90 dnech), Kviku Finance (bonus 20 EUR při investici alespoň 100 EUR), Portu (bonus: 3 měsíce zdarma), Ronda Invest (bonus: 500 Kč k první investici).
Vývoj na finančních trzích se stabilizoval, i když v některých měsících je ještě patrná volatilita směrem dolů. Z 67 měsíců bylo 10 ztrátových.
Olympiáda a dlouhodobá investice sportovců
O víkendu skončila letní Olympiáda v Tokiu. Sportovci ukázali své schopnosti, diváci s úžasem sledovali nadlidské výkony a sponzoři se teď mohou vrhnout na statistiky návratnosti marketingových výdajů. Za tři roky bude letní Olympiáda v Paříži, za další čtyři roky v Los Angeles a v roce 2032 bude v Brisbane. Samozřejmě i v letech 2036, 2040 či 2044 by se letní Olympiáda měla konat, jen ještě není rozhodnuto kde.
Plánování Olympiády je dlouhodobý projekt nejenom pro organizátory, ale i pro samotné sportovce. Někde na sportovišti teď pilně trénují mladí talenti, kteří doufají, že se dostanou za 7 let do Los Angeles či za 11 let do Brisbane. Přitom šance na úspěch je extrémně malý. Na Olympiádu se chtějí probojovat houfy sportovců. Makají, dřou se, nejedí tuky, nestíhají školu. Přitom nikde nemají zaručené, že se jim dřina vyplatí, že se alespoň dostanou do finálových soubojů. Proč si sportovci nevyberou nějakou snadnou cestu? Proč si raději v houpacím křesle neotevřou pivko a brambůrky a nevykašlou se na celou sportovní řeholi?
Lidé jsou soutěživí a stále chtějí posouvat hranice dosažitelného. Kterou Olympiádu si pamatujete jako svoji první? My Barcelonu v roce 1994. Když si uvědomíme, kam se svět posunul za těch 27 let, tak se nestačíme divit. Tehdy nikdo nemohl tušit, že televizi bude možné sledovat třeba na telefonu od Apple, že nějaký Amazon ovládne e-commerce v USA, že hlavní třídy v Praze nebudou obsazeny veksláky, ale nadnárodními gastrořetězci, jak jsou McDonalds a Starbucks.
Dnes, zítra, pozítří i v dalších dnech vymýšlí mnoho chytrých hlav nové produkty a služby, či nové prodejní cesty. Tyto chytré hlavy sedí ve velkých i malých firmách a jsou také ve veřejném sektoru. Vesměs se každý den odehrává zápolení o dosažení nejlepších podnikatelských výsledků, tedy zejména zisku. Až si tento týden sednete do firemní zasedačky a začnete s kolegy probírat firemní strategii či nové úkoly, tak si můžete být jistí, že stejně tak sedí v zasedačkách i lidé od konkurence. Touto soutěživostí se posunuje svět dál.
Některé firmy jsou extrémně ziskové, viz srovnání zde, jiné jsou průměrné a jiné prohrají a dějiny na ně zapomenou. Z výsledků burzovně obchodovaných firem můžeme vytvořit různé indexy. Následující obrázek od poradenské společnosti Yardeni ukazuje provozní zisk na akcii společností v indexu S&P 500. Když v roce 1994 skončilo zápolení sportovců v Barceloně, tak byl provozní zisk na akcií u společností z indexu přibližně 8 USD. Na konci prvního kvartálu 2021 byl provozní zisk na akcii 49 USD, tedy šestinásobně vyšší.
Světový HDP se zvýšil od roku 1994 z přibližně 20 bilionů USD na současných více než 85 bilionů USD. Nárůst byl čtyřnásobný.
Budou v nejbližších 27 letech ve světě obrovské problémy? Budou. Budou propady na finančních trzích? Budou. Ale i tak jsou pro dlouhodobé investory nejlepší dynamická aktiva. Investicemi do firem si kupujeme podíly na zisku ze skvělých nápadů zaměstnanců těchto společností. Investicemi do nemovitostí si kupujeme podíl na příjmech z nájmů, které jsou většinou placené z mezd/platů obdržených ve firmách či veřejné správě. Investicemi do P2P půjček si kupujeme podíly na splátkách úvěrů, které jsou opět splácené zejména z mezd/platů zaměstnanců a provozních zisků firem. Takto přímočaré investování je. A rozhodně je mnohem jednodušší než vrcholové sportovní zápolení.
Investiční účet si mohou lidé snadno založit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali LYNX, Saxo Bank, XTB či RoboMarkets.
Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.
Tabulka výnosů v roce 2020:
Tabulka výnosů v roce 2019:
V roce 2018:
V roce 2017:
V roce 2016:
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
9.8.2021
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Globální podíly na trhu smartphonů: Samsung dominuje
Společnosti Samsung a Apple léta dominují globálnímu trhu smartphonů. Co ukazují poslední ...
Více informací3.10.2024
3 min.
TOP 4 komodity v roce 2024 – které překonávají S&P 500?
Podívejte se na čtyři komodity, které zaznamenaly v roce 2024 ještě větší cenové pohyby, než známý ...
Více informací2.10.2024
4 min.
Ohodnocení akciových sektorů: technologický sektor nad průměrem
Podívejte se, jaké je ohodnocení akciových sektorů podle P/E a kde je možné najít nejlevnější akcie.
Více informací1.10.2024
3 min.
Napsat komentář