Finlord Sněmovna financí

ČR: státní dluh k HDP by měl letos vyskočit nad 43 %

2.3.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ČR poměr státní dluh k HDP koronavirová krize

Poměr státního dluhu k HDP v ČR se meziročně zvýšil na 38,3 % v roce 2020. V roce 2021 by měl tento poměr vyskočit nad 43 %. Které země se zadlužují nejrychleji?

 

Poměr státního dluhu k HDP ve světě je rekordně vysoký. Poměr vládního dluhu k HDP dlouhodobě roste, nicméně koronavirová krize tento trend ještě více akcelerovala. Graf níže ukazuje poměr státního dluhu k HDP ve vyspělých a v rozvíjejících se zemí. U obou je poměr dluhu k HDP vyšší než v období druhé světové války (týká se zejména rozvinutých zemí). Prudký nárůst je způsoben dvěma faktory: vládní deficit rychle roste a HDP klesá. U rozvinutých zemí je dluh k HDP na úrovni 124 % a u rozvíjejících se zemí je dluh k HDP na úrovni 62,5 %.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Poměr vládního dluhu k HDP

 

Globální dluh stoupl v roce 2020 o 24 bilionů na 281 bilionů dolarů. Graf níže ukazuje změnu poměru dluhu k HDP (domácností, vlád a nefinančních společností) v roce 2020. V rámci EU se zejména jižní křídlo už několik let v řadě potýká s problémem vysokého zadlužení. Nejvyšší poměr dluhu k HDP v roce 2020 byl zaznamenán ve Francii, Španělsku, Řecku, Spojeném království, Belgii a Kypru.

 

státní dluh k HDP podle zemí

 

Státní dluh k HDP v ČR by měl letos vyskočit nad 43 %

 

V České republice stoupl státní dluh v roce 2020 o 410 miliard Kč na rekordních 2,05 bilionu Kč. Za nárůstem státního dluhu v roce 2020 stojí zejména emitování státních dluhopisů kvůli pokrytí deficitu státního rozpočtu, jenž byl na úrovni 367,4 miliardy Kč. Jedná se o největší schodek od vzniku České republiky.

 

Graf níže ukazuje poměr státního dluhu k HDP v ČR, který se z roku 2019 zvýšil z 30,2 % na 38,3 % v roce 2020. Byť byl meziroční nárůst státního dluhu vysoký, tak i přesto ČR v rámci EU patří k těm nejméně zadluženým zemím.
Pokud jde o rok 2021, tak MF očekává nárůst HDP o 3,1 % a rozpočtový deficit na úrovni 6,6 %. Poměr dluhu sektoru vládních institucí k HDP by měl vyskočit dle MF v roce 2021 nad 43 %.

 

poměr státního dluhu k HDP v ČR

 

Otázkou je, jak přistoupí jednotlivé země k řešení vysokého zadlužení. Možností je několik. Mohou se zvýšit daně nebo snížit státní výdaje. Také může pokračovat uvolněná monetární politika s tím, že centrální banky by prakticky financovaly závazky států. A samozřejmě dluh lze snížit nadprůměrnou inflací, což souvisí s uvolněnou monetární politikou. Když se podíváme do Japonska, tak vidíme, že stav zvýšeného dluhu může přetrvat i řadu let bez toho, aby nastal kolaps.
Všechny země doufají, že se obnoví ekonomický růst, což by pomohlo lépe zvládat i vysoké zadlužení. Ekonomický rozmach by ale pomohl i akciovým trhům. Z dlouhodobého hlediska je tedy stále atraktivnější nakupovat akcie firem než státní dluhopisy.

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

 

2.3.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?