Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v říjnu 2020: -2,7 %

13.11.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 2010

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v říjnu pokles hodnoty o 2,7 %. Před listopadovými prezidentskými volbami v USA byla nervozita na finančním trhu vysoká. V posledních dvou říjnových týdnech propadly akciové trhy až o 10 % a tím smazaly zisk nakumulovaný v předešlých měsících. Teď po volbách naopak sledujeme výrazné zotavení cen akcií na předchozí maxima. Zisky firem postupně rostou, což není překvapující vzhledem k záchranným opatřením všech vlád a centrálních bank ve světě. Zcela jistě bude stimulační politika pokračovat i v nejbližších měsících. Přísun levného kapitálu do ekonomik je příznivý pro ceny všech dynamických aktiv od akcií, přes dluhopisy až po nemovitosti.

 

Stabilizace ekonomické situace v Evropě pomáhá i sektoru P2P, viz novinky. Několik poskytovatelů půjček očekává prudký nárůst objemu poskytnutých půjček a značné zlepšení vymáhání nesplácených půjček.

 

Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.

 

Finlord investice: jak dopadl říjen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál. Problémy má také platforma Grupeer. Až do konce letošního roku můžeme na platformách očekávat vypořádávání různých naběhlých závazků, které vznikly na jaře při hromadném uzavření ekonomik.

 

Finlord portfolio 2010

 

Tabulka výnosů v roce 2019:

 

Finlord portfolio 201912

 

V roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

V roce 2017:

 

Finlord portfolio 201712

 

V roce 2016:

 

Finlord portfolio 201612

 

Vývoj na finančních trzích se stabilizoval, i když v některých měsících je ještě patrná volatilita směrem dolů. Z 58 měsíců bylo 9 ztrátových.

 

Finlord portfolio vývoj 2010

 

Investoři chtějí výnosy a nakupují dynamická aktiva

 

Od počátku listopadu je optimismus na akciových trzích vysoký. Rozluštila se hádanka kolem amerických prezidentských voleb a zároveň několik společností uvedlo, že už příští rok budou masivně vyrábět vakcínu proti koronaviru. Investiční banky také zveřejnily řadu optimistických výhledů. Kupříkladu Goldman Sachs očekává, že do konce roku stoupne index S&P 500 na 3700 bodů (+4 % oproti ceně z 12/11/2020), na konci roku 2021 by hodnota indexu mohla být 4300 bodů (+21 %) a na konci roku 2022 by se index mohl obchodovat na úrovni 4600 bodů (+30 %).

 

odhad cen akcií v USA

 

Banka J.P. Morgan očekává počátkem příštího roku 4000 bodů a 4500 bodů na konci příštího roku. Není nutné zdůrazňovat, že oba odhady jsou celkem optimistické. O co se stratégové těchto bank opírají? Uvolněná monetární politika je skutečně obrovským tahounem cen dynamických aktiv vzhůru. A je zcela jasné, že v nejbližších letech bude příliv levného kapitálu pokračovat. Důvodem je snaha o zvýšení tržeb a zisků firem a rozběhnutí úvěrové aktivity. Protože jenom tak bude možné obnovit normální ekonomický vývoj ve světě.

 

Ve své podstatě jsou životy nás všech závislé na tom, jak se bude dařit akciovým trhům. U investorů je vztah zřejmý. Ale i lidé, kteří nenakupují akcie a investiční (či penzijní) fondy, jsou od dalšího růstu cen akcií závislí. Víme, že akciím se nedaří, když klesají zisky firem. Zároveň platí, že když klesají zisky společností, tak ty redukují náklady a propouští lidi. Blahobyt akcionářů je pevně svázán s blahobytem zaměstnanců.

 

Také musíme myslet na to, že lidé chtějí zvyšovat spotřebu ve smyslu motta „žijeme jenom jednou“. Svou spotřebu mohou realizovat u nějaké korporace (kupříkladu Apple, BMW, Nike, Avon, ČEZ, Kofola atd), které tím pádem stoupnou tržby a zisk, potažmo cena akcií. Některé společnosti jsou při proměňování útraty zákazníků v zisk pro akcionáře efektivnější, jiné tolik efektivní nejsou. Průměr firem pak ukazují akciové indexy jako je S&P 500, NASDAQ, DAX, PX a další.

 

Také vlády jsou na růstu zisků korporací závislé, protože jinak nebude možné zvyšovat daňový výběr a naakumulovaný deficit a dluh nebude možné splatit.

 

Vraťme se k optimistickému odhadu investičních bank. V bankách všichni dobře ví, že vlády a centrální banky nemají jinou možnost než pokračovat ve stimulech. Představme si, že by třeba centrální banka zvedla teď úrokové sazby anebo že by česká vláda ukončila všechny programy podpory. Docela nepředstavitelné, že ano. Krutý hospodářský kolaps a statisíce lidí bez práce se jednoduše nikdo neodváží vyvolat. A hlavně, když je k dispozici „medicína“ v podobě levných peněz. Kocovinu v podobě budoucí inflace v ekonomikách teď nikdo řešit nechce.

 

Následující obrázek agentury Bloomberg ukazuje podíl bilance centrálních bank na HDP. Hodnota 54,6 % je rekordně vysoká. Na počátku roku byl podíl na úrovni 35 %.

 

centrální banky bilance

 

Ve světle pokračujících obrovských stimulů tedy nejsou uvedené odhady až tak nedosažitelné. Zcela jistě bude na trzích v nejbližších měsících zvýšená volatilita, protože ohodnocení akcií je velmi vysoké. Tím pádem budou investoři přecitlivělí na nové informace. Otázky, jestli přijde prasknutí akciové bubliny, budou stále velmi populární. I my se budeme v dalších analýzách věnovat relativně vysokému ohodnocení. Nesmíme ale zapomínat na stěžejní myšlenku, že v delším období bychom s Fedem a dalšími monetárními institucemi raději neměli zápasit. Rozhodně mají „pod zadkem“ neomezený objem kapitálu. Investoři nikoliv.

 

Investiční účet si mohou lidé snadno vytvořit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali LYNX, Saxo Bank či XTB. K dispozici jsou i roboadvisory služby, jako je kupříkladu Portu.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

13.11.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Bohuslav napsal:

  Dobrý den,
  zejména na zahraničních webech se objevuje pojem The Great Reset, který má být odstartován na Ekonomickém fóru v Davosu 2021.
  Mohli by jste se na toto téma podívat a přinést analýzu této aktivity a jaké by mohla mít dopady na investiční příležitosti?
  Děkuji
  Bohuslav

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

28.11.2020 POŘÁDÁ XTB ONLINE INVESTIČNÍ KONFERENCI. PŘIHLASTE SE ZDARMA.