Finlord Sněmovna financí

Inovace se vyplácí: 50 nejinovativnějších společností

23.7.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Nejinovativnější společnosti

Poradenská společnost Boston Consulting Group sestavuje každý rok řebříček top společností dle schopnosti inovace, přičemž vybírá z databáze více než 1000 subjektů. Které firmy se do řebříčku dostaly letos a které v něm byly každý rok od začátku sledování v roce 2005? Jaká je výkonnost investice do portfolia akcií těchto firem?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Inovace představují nejenom technologické společnosti

 

Řebříček sestavuje BCG podle několika parametrů, ve kterých zkoumá počet hlasů od manažerů v odvětví, zhodnocení pro akcionáře a hlasy od manažerů mimo dané odvětví. Jak ukazuje následující obrázek Visual Capitalist dle dat BCG, tak nejinovativnější jsou zejména softwarové, technologické a průmyslové společnosti, což není vzhledem k technologickému pokroku překvapující.

 

Nicméně inovace nejsou cizí ani společnostem z jiných sektorů. Kupříkladu Walmart má největší síť supermarketů v USA i na světě a patří do „staré“ ekonomiky. Nicméně letos společnost spustila donáškovou službu (podobně jako české společnosti Rohlík či Košík) pro 75 % Američanů, což ji umožnilo návrat do žebříčku. V seznamu najdeme i módní značky Nike nebo Adidas nebo také Shell, která působí v ropném a petrochemickém průmyslu.

 

Řebříček ukazuje, že inovovat a tím pádem posouvat hranice lidských možností se dá v různých oborech a na různých pracovních pozicích.
inovace společnosti

 

Zařazení do top 50 nejinovativnějších společností není samozřejmost, jelikož konkurence je velmi vysoká. Řebříček byl poprvé uveřejněn v roce 2005. Od té doby se v něm vystřídalo 162 různých společností. 30 % společností bylo v řebříčku jenom jednou, 57 % v něm bylo 3 krát a méně. Za celé období se v něm udrželo jenom 8 společností: Alphabet, Amazon, Apple, HP, IBM, Microsoft, Samsung a Toyota.

 

inovace změny v řebříčku

 

Inovace přináší lepší finanční výsledky a zhodnocení akcií

 

Všichni majitelé firem a manažeři se ptají, jestli se inovace vyplatí. Přeci jen jsou náklady na vývoj nových produktů a postupů vysoké a inovátoři musí čelit řadě slepých uliček. A skutečně je pravda, že špatně provedený výzkum nemusí vůbec přinést kýžený výsledek.

 

Následující obrázek ukazuje výsledky inovačních lídru ve srovnání se společnostmi, jež v inovacích zaostávají za průměrem. Lídři vkládají do inovace 1,4násobně větší podíl z tržeb a na inovace mají vyčleněný i delší čas. Odměnou za inovace je ale 4násobný inovační výstup, který vložené prostředky zhodnocuje. I v datech je vidět, že ne všechny inovace jsou ziskové. Podprůměrní inovátoři dávají do vývoje 13 % z tržeb, ale jejich inovační výstup je jenom na úrovni 7 % tržeb. To je právě problém, kterého se společnosti bojí a mnohdy raději upřednostní produkci stávajících výrobků a služeb, i kdyby už byly lehce zastaralé.

 

inovace výkonnost

 

BCG upozorňuje, že pro udržení v řebříčku musí mít společnosti vybudované kvalitní inovační zázemí a ekosystém získávání nových nápadů.

 

Jaká je ziskovost držby akcií inovačních společností? Dle Boston Consulting Group je držba takovýchto akcií výnosnější oproti průměrným akciím. Investice 100 USD do portfolia nejinovativnějších společností v roce 2005 při držbě do konce roku 2019 by se zhodnotila na 327 USD. Investice do indexu MSCI World by zaznamenala zhodnocení na 251 USD. Nicméně toto srovnání neuvažuje obchodní a daňové náklady. Ve srovnání vybraných brokerů v ČR jsme ukázali, že obchodní náklady nesmí investoři podceňovat.

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

23.7.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?