Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v březnu 2020: -28 %

9.4.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 202003

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v březnu pokles hodnoty o 28 %. Výprodeje na akciových trzích v uplynulých dvou měsících byly nejrychlejší v historii, jelikož pandemie koronaviru měla nečekaně silný dopad na celý svět. Volatilita cen akcií byla v uplynulých týdnech dokonce vyšší než v období Velké deprese v letech 1929-1932. Řada zemí zažívá nejhlubší recesi od Druhé světové války a zisky firem letos také prudce poklesnou. Navzdory těmto apokalyptickým vyhlídkám už na finančních trzích sledujeme od počátku dubna uklidnění vývoje.

 

Jak už jsme uvedli v řadě předchozích analýz, tak s ekonomickými recesemi a poklesy cen musí investoři počítat. Není to chyba systému, ale opakující se charakteristika. Historie pak nabízí ukázky, jak se ceny akcií vyvíjely po prudkých propadech. Ve většině případů se do několika let dostaly ceny akcií na nová maxima. Návrat zpátky nahoru může být urychlen rekordně vysokými stimulačními balíčky ze strany vlád a centrálních bank. Plné zotavení trhů ale nenastane ihned a nejbližší měsíce prověří trpělivost investorů. V dubnu a květnu bude uveřejněná celá řada negativních statistik, což určitě vyvolá silné nutkání vyprodat investiční pozice a držet hotovost. Mysleme ale na to, že všechny firmy se teď snaží zefektivnit svoji aktivitu a opětovně nastartovat růst tržeb. Pokud nebudeme držet jejich cenné papíry (akcie či dluhopisy a další kreditní instrumenty), tak se jednoduše nemůžeme podílet na procesu zotavení a obnovení ekonomického růstu.

 

Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.

 

Finlord investice: jak dopadl březen?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Platformy Lendy a FundingSecure upadly do insolvence, Moneything dobrovolně ukončila činnost a momentálně probíhá vypořádání projektů, do kterých investoři vložili kapitál.

 

Finlord portfolio 202003

 

Pro srovnání tabulka výnosů v roce 2019:

 

201912 Finlord portfolio

 

V roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

V roce 2017:

 

201712 Finlord portfolio

 

V roce 2016:

 

201612 Finlord portfolio

 

I když je naše portfolio řízené dle přísného risk managementu, tak nejprudší výprodej v historii akciových trhů negativně ovlivnil i jeho hodnotu. Na druhé straně už sledujeme uklidnění situace, čemuž odpovídají i průběžné dubnové výsledky portfolia. Z 51 měsíců bylo 7 ztrátových.

 

Finlord portfolio vývoj

 

Jak odolávají krizi jednotlivá aktiva?

 

Ceny akcií a podnikových dluhopisů (zejména se spekulativním ratingem) v průběhu několika týdnů prudce propadly. Jak ukazuje následující graf, tak rychlost poklesu cen amerických akcií výrazně předčila minulé výprodeje. Stačilo pouhých 22 dnů, aby index S&P 500 ztratil 30 %. Akciový index Dax ztratil přes 40 %.

 

výprodej historické srovnání

 

Důvod je ten, že burzovně obchodované instrumenty nabízí mezi investičními nástroji nejvyšší likviditu, takže v případě problémů je investoři likvidují nejdřív. Tím pádem jsou u akcií výraznější cenové pohyby. Interní fundamentální hodnota společností se tak rychle nemění.

 

Pokud si vezmeme druhou složku našeho portfolia, tedy investice na P2P, tak i tato oblast je postižena koronavirovou krizí. Průběh je ale mnohem pomalejší a méně volatilní. Některé P2P sítě zvládají současnou krizi velmi dobře. Důležitá je finanční výkonnost a struktura financování jednotlivých poskytovatelů půjček. Kupříkladu na Peerberry, RoboCash či Twino nenastala žádná výraznější změna. Ani většina poskytovatelů na platformě Mintos a Viventor není na tom až tak špatně, jenom u některých se prodloužila doba splácení. Všechny úvěrové společnosti se samozřejmě připravují na to, aby krizi překonaly, což může vést i k dočasnému pozastavení splátek.

 

Na tomto místě si musí investoři uvědomit, že některé země vyhlásily moratorium na splátku úvěrů. Jenom v ČR požádalo 140 tisíc lidí o odklad splátek. Tím pádem neteče od dlužníků kapitál k poskytovatelům půjček. Tento kapitál pak logicky nemůže téct k investorům. Zároveň se zhoršily možnosti vymáhání dluhů, jelikož i soudy fungují v omezeném provozu. Po skončení krizových opatření by se tok kapitálu měl opět uvolnit.

 

My na P2P nadále investujeme, jenom příjmy ze splátek jistiny a úroků přesouváme buď na akciové trhy anebo na silnější platformy a do půjček od finančně silnějších poskytovatelů úvěrů. Některé slabší finanční společnosti zbankrotovat mohou, ale kreditní trhy jako celek určitě nezaniknou.

 

Krátkodobý pokles hodnoty finančního majetku není konec světa

 

Zejména méně zkušení investoři podléhají strachu a pokles hodnoty jejich investic je přivádí k šílenství. Takováto panika je úplně zbytečná. Investory bychom rozdělili na dvě skupiny: ti, co investovali do dynamických aktiv již před krizí. A ti, co pořád drží konzervativní instrumenty.

 

První skupina je rozhodně nervóznější, protože na výpisech z účtů může sledovat poklesy hodnoty. Jaká by měla být reakce? Nadále je nutné držet nastavení portfolia dle nadefinovaného investičního horizontu. Pokud měl investor počátkem roku investiční horizont 20 let, tak se absolutně nic nezměnilo a do portfolia není vůbec nutné zasahovat. Případně lze využít nízkých cen a více přeskupit portfolio do nejdynamičtějších instrumentů. Kupříkladu do instrumentů s malou finanční pákou či do akcií s vysokou betou. Při očekávaném zotavení porostou ceny těchto instrumentů nejrychleji.

 

Druhá skupina investorů s konzervativními aktivy (třeba hotovost na účtu) má snadnější pozici. Nízké ceny na trzích vytváří atraktivní výchozí bod. Ceny akcií ještě mohou poklesnout i o 15 či 20 %, ale takovéto snížení hodnoty se dá psychologicky snadněji překonat než ztráta 40 % či 50 %, kterou by utrpěla už před krizí zainvestovaná portfolia. Při investování by se i nováčci měli držet investičního horizontu. Pokud je dlouhodobý, tak jsou do portfolia nejvhodnější dynamická aktiva. U krátkodobého investičního horizontu by portfolio měly tvořit konzervativní nástroje.

 

Miliardáři dle žebříčku Forbes zažili řadu krizí

 

Lidé rádi sledují žebříčky miliardářů a říkají si, jaké by to bylo skvělé, kdyby měly ty desítky miliard dolarů. Podívejme se třeba do posledního žebříku. Na prvním místě je Bezos s majetkem 122 miliard dolarů. Cena akcií jeho společnosti Amazon ale rozhodně není „rovná čára nahoru“. Následující obrázek ukazuje propady cen akcií této společnosti v rámci daného roku a srovnání s propady indexu Dow Jones. V roce 2000 cena propadla o 83 %, následně se mírně vrátila nahoru a pak v roce 2001 propadla o 73 %. Celkem po prasknutí technologické bubliny odepsaly akcie společnosti Amazon více než 94 % hodnoty. Navzdory tomu teď společnost patří mezi největší korporace na světě. To samé se dá říct o akciích Apple, které měly v historii propady i o více než 80 %. Akcie Microsoftu byly v roce 2009 také 70 % pod maximy.

 

Amazon propady ceny

 

A tak to je i s akciovými indexy. Každý rok zaznamenají investoři krátkodobé propady cen. Navzdory tomu jsou ale dosahována nová maxima. Proč? Protože firmy zahrnuté v indexech vytváří produkty a služby, které nakupují jiné firmy, spotřebitelé či státy. Můžeme si být jistí, že objemy nákupů v ekonomikách budou stoupat, protože všichni chceme více spotřebovávat a zároveň se počet lidí globálně zvyšuje. Teď je spotřeba negativně ovlivněna pandemii koronaviru. Až pandemie v průběhu několika měsíců ustoupí, tak se lidé začnou vracet k normálnímu životu. Tento návrat bude opět trvat několik měsíců až čtvrtletí. Buďme rádi, že nemáme zdravotní problémy a jenom sledujeme krátkodobé snížení hodnoty investičního portfolia. Snížení hodnoty investičního portfolia se dá snadno „vysedět“.

 

Současná recese (kterou vlády oficiálně vyhlásí až přes léto) ukončí historicky nejdelší období ekonomického rozmachu. Recese typicky trvají několik čtvrtletí. Viz analýza ZDE. V recesi se zefektivní ekonomické procesy, což se pak projevuje výrazným zlepšením finanční výkonnosti firem.

 

Jako portfolio manažeři jsme už několik krizí zažili. Poklesy cen aktiv vnímáme jako příležitost k postupnému nákupu atraktivně ohodnocených firem či celých sektorů. Zároveň nyní budeme ještě využívat instrumenty s bezpečnostním polštářem. Vývoj z posledních dní naznačuje velkou ochotu institucí podporovat ekonomiky. Stačí se podívat na rychlost nárůstu rozvahy centrálních bank, které jsou ochotné tisknout biliony USD a EUR. Tento kapitál zůstane ve finančním systému i po překonání pandemie.

 

Přihlaste se do newsletteru a kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

9.4.2020

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Michal napsal:

    Finlordi respekt za to že i v těžkých časech vydáváte tento přehled. Držím palce ať doženete ztrátu ještě tento rok. A rád bych se zeptal – z jakého důvodu vaše portfolio u IB prodělalo YTD více než dvojnásobný propad (-44,5%) než SP500 či světové akcie? (-19.4% resp -21%)?

    admin napsal:

    Dobrý den, děkujeme. U dynamických aktiv se musí počítat i s poklesem hodnoty portfolia. Vydávání přehledu bereme jako statistiku, kde jsou někdy plusová a někdy mínusová čísla. Našim cílem je ukázat čtenářům proces investování a uvažování dle investičního horizontu. Co se týče portfolia v IB, tak jsme měli pozice nastavené podle historických statistik, kdy akciové trhy v krizích zaznamenaly pomalejší propad cen. Rychlost výprodeje v prvním kvartále byla skutečné rekordní. Čekali jsme obrat zpátky nahoru dříve a tak jsme měli nastavené i portfolio. Na druhé straně krize vnímáme pozitivně v tom, že se do historických statistik vloží další extrémy. Díky tomu si pak investoři mohou nastavit portfolio či investiční proces do budoucnosti tak, aby zohledňovaly i tento extrém. Jak jsme uvedli v článku, tak nám teď historické statistiky a analytické informace (makro a finanční výkazy) ukazují, že atraktivita nákupu akcií se výrazně zvýšila. Samozřejmě nějaký pokles cen akcií v takto turbulentní době ještě může nastat.

    Anonym napsal:

    A z jaké části se na této ztrátě podílela Vaše investice do dluhopisů MIDEA, s.r.o. (Bejbynet), které jste ve své loňské recenzi vychválili? (Malá ukázka pro připomenutí: „Pro investory máme potěšující zprávu. Finanční výkazy ukazují zdravý organický růst společnosti. Díky němu se od roku 2015 vlastní kapitál více než zdvojnásobil, přičemž prakticky 100 % vlastního kapitálu tvoří naakumulované zisky minulých let.“) Určitě jste do dluhopisů s tak dobrým poměrem výnos-riziko investovali nejen prostřednictvím Vašeho fondu, ale zařadili jste je i do svého soukromého portfolia. Nebo recenze splnila svůj účel tím, že jste za ni dostali zaplaceno, a poté, co emitent přestal platit úroky a komunikovat, jste ji jen stáhli z webu – a věc je pro Váš vyřízena?

    admin napsal:

    Dobrý den, sledujeme řadu burzovních a mimoburzovních investic, do kterých i sami investujeme. Náš přístup je portfoliový, takže rozkládáme riziko do různých instrumentů. Na diverzifikaci vždy upozorňujeme i čtenáře. Pokud se zaměříme na korporátní dluhopisy, tak u řady sledovaných emisí už došlo loni či letos k úspěšnému splacení jistiny a všech kupónů. Je pravda, že Midea nezaplatila v únoru kupón. Dle vyjádření společnosti to bylo způsobené zrušením kreditní linky u jedné banky. Jednání ze strany banky bylo nečekané a dopředu nepředvídatelné. Co máme informace, tak se to u této instituce nestalo poprvé. Midea v minulých letech vygenerovala významný nárůst tržeb a zisků, ale nutnost prakticky okamžitě splatit kreditní linku je obrovský zásah do cash-flow. Žadný e-shop není na něco takového připraven, protože likvidace zásob v průběhu pár týdnů (k tomu ovlivněných uzavřením ekonomiky) není uskutečnitelná. To je podnikatelské a investiční riziko, které nejde odstranit jinak než právě zmíněnou diverzifikací do různých instrumentů. Pokud nechcete riziko podstupovat, tak do dynamických aktiv prostě neinvestujte. Na trhu existuje řada konzervativních investic, jako jsou kupříkladu vklady v bankách.

    Anonym napsal:

    MIDEA, s.r.o. (Bejbynet), konkrétně její CEO David Imam, tvrdí, že je banka přestala financovat a peníze z úvěru chce zpět. Problém je, že MIDEA nechce ani naznačit, z jakého důvodu se k tomuto postupu banka údajně rozhodla. (Že se to nestalo poprvé, je u čtvrté největší banky v ČR pochopitelné.) V polovině února 2020, kdy MIDEA přestala investorům platit, ještě krize v Evropě nebyla, takže věc s ní nesouvisí. Vy jste prosím s CEO Davidem Imamem v kontaktu? Pokud s Vámi nekomunikuje, je to pozoruhodné. Mimo jiné jste v recenzi napsali: „po vánočních nákupech bude na účtech logicky nejvíce peněz“. Je proto otázka, zda v tomto období MIDEA kontokorent od banky potřebovala. Prodeje přes eshop fungují i nyní, nakupují zde i zákazníci, kteří by jinak šli do kamenného obchodu. Rovněž jste mi neodpověděli, proč jste recenzi stáhli. Už si za jejím obsahem nestojíte?

    admin napsal:

    Ano, v polovině února ještě krize nebyla, ale v březnu, kdy společnost už mohla likvidovat zásoby a splatit závazky, už krize byla. My komunikujeme se zástupcem emitenta, který pro emitenta emisi připravoval a má k dispozici všechny potřebné dokumenty a nejnovější informace. Samozřejmě, pokud emitent závazky plnit nebude, tak se uplatní patřičné právní kroky, které mají investoři k dispozici, viz Emisní podmínky a příslušné zákony. Náš článek k dispozici na webu je.

    Speedy napsal:

    Dobrý den, mně spíše vadí na Midea s.r.o, že nejsou schopni poslat výsledky hospodaření včetně aktuálního obratu, zadlužení atd. Chápu, že pokud banka stopne kontokorent, je to velký zásah do cash-flow, ale je potřeba s majiteli dluhopisů jednat transparentně, otevřeně a pravidelně je informovat, což se bohužel neděje. Důvěra je pak na bodu mrazu i přes pozitivní ohlasy zákazníků bejbynetu…I když si zatím nemyslím, že jde o podvodnou firmu, musí se k investorům chovat jinak.

    Anonym napsal:

    Palec nahoru za to, že i nadále zveřejňujete výsledky. Ovšem ať počítám jak počítám, od toho 1.1.2016 viz graf výše až do 31.3.2020 jste pod výkonností indexu SP500. Vy jste 8.8% v mínusu, SPY je 30% v plusu:

    https://www.barchart.com/shared-chart/SPY?chart_url=i_1586544580_1514811851&page_url=%2Fetfs-funds%2Fquotes%2FSPY%2Finteractive-chart%3Fid%3D1874658

    A to ještě nepopadaly P2P portály …

    Anonym napsal:

    Napsali jste, že se zástupcem emitenta komunikujete. Zástupcem myslíte Centrum dluhopisů, s.r.o.? Údajně jim CEO a majitelka MIDEA ani neberou telefony, takže lze o nejnovějších informacích těžko hovořit. Vy se jim prosím dovolat můžete? Občasná jednostranná prohlášení od společnosti MIDEA jsou málo.

    Recenze dluhopisů MIDEA na vašem webu už k dispozici není. Jestliže jde pouze o technické nedopatření, tak ji prosím znovu uveřejněte. Můžete přidat i aktuální komentář.

    admin napsal:

    Ano, v Centrum dluhopisů pomohli společnosti Midea s přípravou emise dluhopisů, zároveň mají všechny dokumenty pro investory a také mají k dispozici seznam všech investorů. Tím pádem mohou distribuovat informace všem najednou e-mailem nebo v rámci aktualit k projektu. Pokud my získáme od společnosti nějaké relevantní informace, tak je předáme práve do CD, aby je mohli případně přeposlat všem investorům nebo informaci uveřejnili na webu. Emitent by samozřejmě měl s investory co nejvíce komunikovat, ale pokud nechce, tak ho nelze nějakým vyvoláváním a posíláním e-mailů k odpovědi donutit. Emisní podmínky a zákon stanovují pravidla, co mohou investoři dělat v případě neplnění závazků emitenta. Je dobré se držet těchto standardizovaných postupů. Už jsme slyšeli o případech, kdy nakonec dlužník obrátil situaci proti věřiteli, protože ten mu kvůli nesplácení vyhrožoval nestandardním vymáháním peněz. Nakonec měl věřitel větší problém než dlužník. Takže skutečně je nejlepší držet se zákonných postupů.

    Tomáš Sobota napsal:

    Dobrý den,
    Zkrachoval Grupeer,lotyšská P2P platforma,kterou mají Finlordi (a já bohužel také ve svém portfoliu).Podle na internetu dostupných zdrojů se jedná zřejmě o takzvané
    vytunelování.Zdroje:
    https://kristapsmors.substack.com/p/covid-19-first-p2p-victims-monethera
    https://explorep2p.com/peerduck-talks/
    https://www.trustpilot.com/review/www.grupeer.
    Na svém webu Grupeer vyzívá investory ke klidu s tím ,že je jeho zaměstnancům a managementu vyhrožováno.Oni prý za nic nemohou ,za vše může Coronavirus a panikařící klienti ,kteří žádají poskytovatele půjček aby neplatily Grupeeru ,ale jim!Neprostá snůška polopravd a lží!Solidní P2P prostě prodlouží splatnost půjček díky zásahu vyšší moci-viz nařízení jednotlivých vlád (mj. zastavení exekucí,platební prázdniny pro dlužníky atd)Drtivá většina klientů to pochopí,na webu se Vám v portfoliu ukáží půjčky jako nesplacené nebo s prodlouženou splatností.Je to velmi jednoduché,praktikuje to například IUVO,Viventor atd…Grupeer mohl udělat to co výše uvedení,ale Coronavirus přišel jeho managementu velmi vhod -a mohli elegantně zbankrotovat.Firma je bohužel registrovaná v Irsku,kde se bankrotuje mnohem snáze než v Lotyšsku,kde sídlí jeho vedení.
    Jinak hlavní lotyšská média o celé věci mlčí jako hrob.Pro image Lotyšska nic dobrého.Jako dalšího kandidáta na rychlí konec vidím Do finance taktéž z Lotyšska.Ti zatím pouze zmrazili výplaty klientům,ale působí velice neprofesionálně.

    Tomáš Sobota napsal:

    Grupeer zbankrotoval!!!

    Tomáš Sobota napsal:
    Komentář čeká na schválení.

    Konec Grupeeru zdroje:
    https://p2pempire.com/en/review/grupeer/
    https://pfolio.cz/situace-p2p-grupeer-fastinvest/
    https://kristapsmors.substack.com/p/covid-19-first-p2p-victims-monethera
    Bohužel šance na návrat alespoň části vloženého kapitálu je minimální!!!jedná se zřejmě o klasický tunel ,ala česká 90.léta..Bohužel jsem také jedním z investorů!!!!

    Tomáš Sobota napsal:

    Dalším problémem ve věci konce Grupeeru je to,že lidé v pozadí Grupeeru(stopy prý vedou do Běloruska a Ruska),mají k dispozici kopie 27 tisíc občanů Evroopské unie,včetně jejich čísel kont,samorřejmě na dokladech jsou podpisové vzory.Vzhledem k tomu,že dnes Vám kdejaká banka v Evropě otevře účet na základě naskenovaných dokladů,a taktéž Vám na základě stejných dokladů poskytne úvěr,můžeme zažít perné chvilky!

    bulinak napsal:

    Také jsem i díky finlordu vložil prostředky do Grupeer 🙁

    admin napsal:

    Na stránkách finlord.cz se rozebírá mnoho invetícií a investičních platforem. Každý investor se pak musí rozhodnout sám, co mu nejvíce vyhovuje. Pokud má někdo obavy ze ztrát, tak může ukládat peníze jenom na běžném účtu v bance. U dynamických investici s vyšším výnosem je nutné počítat i s problematickými projekty. My na Grupeer investujeme, což je ukázané i v tabulce. Platforma má teď problémy a uvidíme, jak si s tím poradí.

    Anonym napsal:

    Dobrý den, máte prosím informaci, kdy MIDEA / Bejbynet zaplatí zesplatněné závazky bankám a začne hradit dlužné úroky vlastníkům dluhopisů?

    admin napsal:

    Dobrý den, další informace nemáme k dispozici. Obraťte se na portál dluhopisy.cz, který shromažďuje o společnosti Midea vešekeré informace a má také kontakt na všechny dluhopisové investory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB