Finlord Sněmovna financí

Jak se daří akciím v období recese?

17.3.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Recese a akcie

Pandemie koronaviru způsobila velký počet úmrtí a zároveň vyvolala obavy z nastoupení globální ekonomické recese. Některé země, jako je kupříkladu Itálie, pak do recese určitě upadnou. Recese je samozřejmě negativní pro všechny subjekty v ekonomikách. Jaký dopad má útlum ekonomické aktivity na ceny akcií a jak dlouho recese typicky trvají?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

V recesi ceny akcií spíše rostly

 

Důvody vzniku ekonomických recesí bývají různé. Mohou je vyvolat externí šoky, jako je kupříkladu nečekaně prudký růst cen ropy či epidemie onemocnění. Recese ale mohou vzniknout i v důsledku ochabnutí vnitřního trhu a kolapsu finančního systému. Recesí se dlouhodobí investoři nemusí obávat, spíše je nutné vnímat je jako přirozenou součást vývoje ekonomického života. Za svůj život zaznamenají lidé i několik recesí, které pravidelně přichází s přibližně desetiletým odstupem.

 

S recesí je spojena řada ekonomických změn. Mimo jiné v takovémto období roste míra nezaměstnanosti, klesá průmyslová výroba, banky omezují přístup k úvěrům.

 

Od roku 1945 bylo v USA celkem 12 ekonomických recesí. Začátek recese je obecně definován tehdy, když HDP klesne dvě čtvrtletí po sobě. Z 12 recesí byla přesně polovina takových, kdy ceny akcií paradoxně stouply. Průměrná změna ceny indexu byla 3,8 %. Nejhorší propad cen akcií byl o 35,5 % v období od prosince 2007 do června 2009. Naopak v krátké recesi roku 1945 nastal nárůst o 27,7 %.

 

akcie v recesi

 

Ceny akcií klesaly kolem období recese. Průměrný významný (alespoň o 20 %) propad akcií v USA byl od roku 1945 v takovémto období na úrovni 36 %. Zatím v poslední krizi bylo snížení cen od vrcholu po dno téměř na úrovni 57 %.

 

Po skončení recese ceny akcií výrazně stouply

 

Po skončení ekonomického poklesu byl vývoj cen akcií společností mnohem optimističtější. V průběhu jednoho roku od konce recese ceny akcií stouply v průměru o 15,3%. V průběhu tří let stouply ceny v průměru o 46 % a do pěti let od konce recese akcie v průměru zhodnotily o 120,3 %.

 

akcie po recesi

 

Dlouhodobě ceny dynamických aktiv rostou

 

Recese a období krizí jsou vždy vděčným mediálním tématem a strašákem investorů. Statistiky o nejprudších výprodejích jsou skutečně velmi špatné, když v průběhu několika měsíců v okolí ekonomické recese mohli investoři zaznamenat snížení hodnoty portfolií až o polovinu a v průměru o 36 %. Z investice 1 milion Kč bylo za několik málo měsíců 640 tisíc či 500 tisíc Kč.

 

Jak je patrné z uvedených tabulek, tak krizová období až tak dlouho netrvaly. Ekonomiky se vždy dokázaly zotavit i z nejprudších propadů. A zotavily se i ceny dynamických aktiv, mezi které patří akcie či podnikové dluhopisy.

 

Při průměrném vývoji netrvají recese a propad cen akcií déle než jeden rok. Pokud má investor 40 let a recese by letos nastala, tak se může spolehnout na to, že při dovršení 45 let bude s největší pravděpodobností sledovat, jak jsou recese i případný pokles akciových trhů minulostí.

 

Doba propadu cen akcií je zpravidla poměrně krátká. Pokles o 20 % trvá v průměru 6 měsíců. Propad o 50 % trvá přibližně 2 roky. Pokud se podíváme na statistiky o tom, za jak dlouho se akcie dostanou ode dna k novému vrcholu po takovýchto propadech, tak můžeme zjistit, že po propadu o 20 % se akcie dostaly v průměru na nový vrchol za 5,5 roku a po 50 % propadu cen se akcie dostaly na nový vrchol za zhruba 5,2 roku. Nejdelší zotavení bylo po prasknutí technologické bubliny. Po započtení inflace trvalo od vrcholu z roku 2000 zhruba 13 let, než se akcie v USA dostaly po propadu zpátky k vrcholu z roku 2000.

 

Burzovně obchodované instrumenty mají (ne)výhodu v tom, že ceny lze sledovat ihned, tudíž lze ihned sledovat vývoj hodnoty portfolií. Investoři pak v obdobích krizí často propadnou panice a místo sledování fundamentálních údajů, rizikově očištěných očekávaných výnosů pak sledují jenom pohyby cen. Tady je nejlepší postupovat jako při nákupu nemovitostí. U nich také nesledujeme hodnotu každý den, ale třeba jenom jednou za 10 let.

 

Nakonec si současný propad cen akcií o více než 30 % dejme do historického kontextu, viz následující graf. Po několika měsících výrazných propadů historicky následovalo několik let výrazného zhodnocování. Pokud teď investoři v panice své pozice vyprodají, tak se ani nezúčastní obratu trhu. Samozřejmě, ceny akcií ještě mohou v nejbližších týdnech a měsících poklesnout, nicméně hrozba tohoto dalšího snížení by neměla zastínit příležitosti, které současné nízké ceny akcií nabízí.
akcie pokles a růst

17.3.2020

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Jiří Pleva napsal:

  Teď je myslím vhodná doba investovat do akcií, nebo ještě počkat, až v USA panika ještě zhouste. Používám na nákup peněženku Revolut, tam je investování velmi jednoduché.

  venouch napsal:

  Tak možná pro USA statistiky zafungují, ale zkuste to třeba na Japonsku :-). Evropské akcie se nedávno vyhrabaly na úrovně 2007. Mno.

  MP napsal:

  Dobrý den, zajímalo by mě, jakou máte aktuálně strategii na P2P lending portálech. Pokračujete stále v dosavadním režimu, nebo zatím vypínáte „autopilota“ pro nové půjčky, příp. rovnou stahujete své peníze? Díky.

  admin napsal:

  Dobrý den, peníze přesouváme do akciových investic v rámci rebalancování portfolia. Hodnota investic na P2P se drží, akciové trhy propadly. Takže pro zachování poměru investic musíme dělat rebalancování. Jednoduchý příklad, pokud bychom měli 50:50 akcie vs P2P. Pokles akcií o 30 % a zisk na P2P znamená změnu alokace cca na 35 % akcie vs 65 % P2P. Proto je nutné udělat rebalancování. Vytvoříme k tomu větší analýzu s výpočty.

  MP napsal:

  Díky za odpověď. Máte pravdu, potřeba rebalancování portfolia je také relevantní. Můj dotaz primárně směřoval k potenciálnímu vlivu současné situace na schopnost loan originátorů dostát svým závazkům.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.