Finlord Sněmovna financí

Akcie: jak dlouho trvá drawdown a zotavení akcií?

1.10.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Eva Mahdalová Finlord

Mnoho investorů má strach z poklesů na akciových trzích. Tento strach také umocňuje obecně známý fakt, že akciový trh rychle poklesne, ale pomalu se zotavuje. A právě proto musí být investoři mentálně připraveni na možný propad. Ekonomické problémy a hospodářská recese jsou součástí běžného vývoje. V dnešní analýze se proto budeme zabývat tématem, jak dlouho v průměru trvá pokles akcií a následně, jak dlouho v průměru trvá jejich zotavení?

 

Pokud chcete získat dlouhodobé myšlenky, na kterých je postaven i náš hedgeový fond Slavic Capital, tak se přihlaste do newsletteru.

 

Následující tabulka ukazuje statistiky pro různé úrovně drawdownu, konkrétně mediánový počet let mezi vrcholem a dnem. Písmeno A znamená počet let od vrcholu po dno. Písmeno B ukazuje, kolik let trvá, než se akcie dostanou od spodu k novému vrcholu. A na závěr písmeno C ilustruje počet let z jakéhokoliv maxima po nové dno o danou procentuální hranici.

 

Drawdown

 

Jak vidíme, tak doba drawdownu je zpravidla poměrně krátká. Pokles o 20 % trvá zhruba v průměru 6 měsíců (0,5 roku). Propad o 50 % trvá přibližně 2 roky. Pokud se podíváme, za jak dlouho se akcie dostanou ode dna k novému vrcholu po takovýchto propadech, tak můžeme zjistit, že po propadu o 20 % se akcie dostanou na nový vrchol za 5,5 roku a po 50 % drawdownu se akcie dostanou na nový vrchol za zhruba 5,2 roku. Všimněte si, že propad o 20 %, 30 % a 40 % má delší dobu návratnosti na nový vrchol. To je působeno tím, že 50 % propadů bylo velice málo (3 v historii), což použitím mediánu zkresluje statistiku.
Pokud se podíváte na sloupec C, tak ten ukazuje, že pokud by dnes bylo dosažené maximum na akciích, tak dle mediánové historické statistiky potrvá v případě poklesu o 20 % kolem 4,7 roku, než bude dosaženo lokální dno. Toto mezidobí ale obsahuje i období růstu ceny na nová maxima předtím, než začne propad ke zmíněnému dnu.

 

Drawdown akcie

 

Pro představu níže je logaritmická křivka S&P 500 (zahrnuje i dividendy) od roku 1920 do roku 2016. Červená ukazuje období propadu o 20 % a zelená ilustruje zotavení od dna po dosažení nového maxima.

 

investice do akcií

 

Graf níže ukazuje to samé, akorát se 40 % drawdownem. Některé poklesy byly tak rychlé, že nejsou ani v grafu zakresleny.
jak investovat do akcií

 

Velmi zajímavé je, že zotavení z internetové bubliny z roku 2000 bylo po zahrnutí inflace nejdelší v dějinách amerických akciových trhů. Od vrcholu z roku 2000 trvalo zhruba 13 let, než se trh dostal po propadu zpátky k vrcholu z roku 2000.

 

Statistika pro různé úrovně drawdownu ukazuje analogii chování akcií, ač úplně není dokonalá. Americký akciový trh se historicky i po markantních poklesech vždy zotavil a dosáhl nových maxim. A tedy strach z možného snížení hodnoty investic by neměl zastřít náš racionální úsudek. Ten nám ukazuje, že dlouhodobě je investice do produktivních finančních aktiv výhodná. Někteří investoři mají taktéž myšlenkové nutkání vstupovat na trh až při korekci. Na první pohled vypadá tato strategie chytře, nicméně po několika základních simulacích tato strategie vůbec chytrá není, jelikož investoři akorát přicházejí o peníze. Celou studii si můžete přečíst zde.

 

Proti poklesu používáme v portfoliu pokročilé zajišťovací strategie. Pokud vás takové strategie zajímají, tak nám stačí napsat zde.

1.10.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

8 % DLUHOPIS MIDEA PRO FINANCOVÁNÍ ZISKOVÉHO E-SHOPU BEJBYNET