Finlord Sněmovna financí

Výsledková sezóna v USA a koronavirus

3.3.2020

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
akcie koronavirus

Výsledková sezóna v USA je prakticky u konce, kdy drtivá většina společností z S&P 500 vydala výsledky za Q4 2019. 71 % společností zaznamenalo pozitivní překvapení v rámci zisku na akcii a 65 % firem překvapilo kladně z hlediska tržeb.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

výsledková sezóna USA Q4 2019

 

Tržby i zisky amerických korporací zahrnutých v indexu S&P 500 za 4. čtvrtletí 2019 překonaly očekávání. Tržby za 4. čtvrtletí 2019 pro celý index S&P 500 vzrostly o 4 %, přičemž ještě koncem prosince se očekával růst tržeb o 2,9 %. Zisky za celý index S&P 500 vzrostly o 0,9 %, původně se na konci prosince očekával pokles zisků o 1,7 %.

 

Poslední graf ukazuje ohodnocení akcií dle P/E poměru (dle očekávaných zisků). Hodnota indexu se snížila z několikaletého maxima 19násobku na 16,7násobek a nyní je hodnota na pětiletém průměru. Minulý týden přinesl na finanční trhy enormní výprodeje. Americké akciové indexy se propadly o 12 %, čímž zažily největší týdenní propad od globální finanční krize z roku 2008. Rozhodně v tomto kontextu je také důležité zmínit, že se jednalo o nejrychlejší propad amerických akcií o 10 % v historii. Příčinou výprodejů bylo výrazné šíření koronaviru do dalších zemí, což vyústilo v obavy z celkového dopadu na světovou ekonomiku. Začátkem tohoto týdne akcie dostaly naději v podobě koordinované intervence ze strany hlavních centrálních bank na podporu globální ekonomiky. Pokud by se situace zhoršila, tak by podpora mohla přijít už tento týden, přičemž se očekává výraznější snížení úrokových sazeb.

 

Šéf americké centrální banky (FED) Jerome Powell avizoval již minulý pátek, že centrální banka je připravena zasáhnout, pakliže si to situace vyžádá. Nicméně FED zasedá 18.3.2020, takže na tomto zasedání je velmi pravděpodobné, že FED přistoupí ke snížení klíčové úrokové sazby. Také guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda uvedl hned na začátku tohoto týdne, že centrální banka je připravena plně využít všech svých nástrojů, aby podpořila trh. Podobně je na tom také Bank of England a také Itálie v neděli oznámila „terapii“ v podobě fiskálních opatření. Pokud jde o Evropskou centrální banku (ECB), tak ta se oproti ostatním centrálním bankám nachází ve složitější pozici. ECB totiž ve snaze o oživení ekonomiky drží v posledních 4. letech úrokové sazby extrémně nízko, což znamená, že pro další snižování má velmi omezený prostor. ECB měla však v plánu snižovat objem nakoupených vládních i korporátních dluhopisů, čili tady je předpoklad, že by ECB dál nakupovala vládní i korporátní dluhopisy.

 

Počet nových případů koronaviru už tolik rapidně nepřibývá s tím, jak se zavádí přísná opatření. Navíc tento vir není mor, takže většina nakažených lidí se uzdraví. Statistiky ohledně koronaviru můžete sledovat ZDE. Pokud jde o Čínu, tak se rovněž očekává, že vláda zavede další stimulační opatření, aby pomohla ekonomice. Navíc podle posledních údajů z Číny, fabriky v regionech, které nebyly nákazou tolik zasaženy, postupně obnovují výrobu, byť některé z nich pracují na nižší výkon.

 

Akciové trhy by nyní mohla doprovázet značná volatilita. Ohodnocení se dostává na průměrné hodnoty, díky čemuž stoupá atraktivita nákupu akcií.

 

Graf č. 1: Tržby podle sektoru za 4. čtvrtletí 2019 (zdroj: FactSet)

tržby amerických společností

 

Graf č. 2: Změna zisků za 4. čtvrtletí 2019 (zdroj: FactSet)

zisky výsledková sezóna

 

Graf č. 3: P/E na základě očekávaných zisků (zdroj: FactSet)

PE poměr akcie Eva Mahdalová Finlord

3.3.2020

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?