Diverzifikace portfolia a dopad na riziko
28.1.2020
6 min.
Diverzifikace je jedním ze základních principů tvorby stabilního portfolia, které odolá i rozsáhlým propadům. Jak jsme ukázali v minulosti, tak investoři si volí dva přístupy. Koncentrované portfolio může hodně vydělat, ale i kompletně znehodnotit vložený kapitál. Diverzifikované portfolio naopak bude postupně zhodnocovat kapitál, ale nikdy se s ním nevytvoří „raketa“. Každý člověk si může vybrat svoji cestu. Pokud se zajímáte o diverzifikované portfolio, tak se podívejte na následující základní princip jeho tvorby.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Diverzifikované portfolio z nekorelovaných aktiv
Následující graf ukazuje pokles rizika portfolia s počtem aktiv, jejíchž vzájemná korelace je 0 %. Riziko portfolia se v tomto případě měří jako směrodatná odchylka výnosů, tedy volatilita výnosů. Aneb jak velké výkyvy hodnoty lze dlouhodobě v rámci jednoho roku očekávat.
Pokud máme v portfoliu jenom jedno aktivum (kupříkladu akciový index), tak je volatilita téměř 10 %. Pokud máme dvě stejně výnosná aktiva a jejich korelace je 0 %, tak volatilita portfolia klesá pod 7 %. Při pěti nekorelovaných aktivech to už jsou jenom 4 %. S každým dalším nekorelovaným aktivem klesá volatilita portfolia pomaleji.
Pokud chceme sestavit globálně diverzifikované portfolio, tak se musíme poohlížet nejenom po akciích, ale i po nemovitostech, kreditních trzích či alternativních strategiích.
Na tomto místě je nutné upozornit na nutnost zachování výnosů. Sice můžeme s cílem nulové korelace sestavit portfolio z akcií a hotovosti, ale tím značně utrpí očekávaná výnosnost. Pokud máme ale portfolio z akcií a kupříkladu ze zajištěných krátkodobých nemovitostních půjček, tak poklesne riziko portfolia bez toho, aby utrpěly výnosy.
Diverzifikované portfolio a hledání nekorelovaných aktiv
Hledání výnosných a vzájemně nekorelovaných aktiv může být někdy celkem náročné. Jako základ si zvolme nějaký obecný akciový index, kupříkladu americký S&P 500. Tím jsme prakticky jednoduché akciové indexy vyčerpali. Sice můžeme přidat evropské či asijské akcie, ale ty rozhodně nebudou mít nulovou korelaci s americkými akciemi.
Kde hledat dalších pět či šest nekorelovaných aktiv/strategií? Nemovitostní trhy a nemovitostní půjčky jsou dobrým začátkem. Pak se můžeme podívat na kreditní trhy, což jsou pro drobné investory především P2B/P2P půjčky. Další cestou je kupříkladu investice do státních dluhopisů dle strategie risk parity. Sami o sobě mají státní dluhopisy nízkou výnosnost, ale pomocí vhodně zvolené finanční páky se situace může značně zlepšit.
Na světových finančních trzích se dá identifikovat ještě několik dalších aktiv a strategií, které mají nízkou korelaci s akciovými trhy. Často jsou ale určeny pro fondy, jako je kupříkladu náš fond Slavic Capital, či je k nim málo veřejných informací. Některým alternativním aktivům (alternativním k obecným akciovým a dluhopisovým indexům) se budeme ještě věnovat.
28.1.2020
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář