Finlord investice v září 2019: +0,6 %
2.10.2019
6 min.
Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v září zvýšení hodnoty o 0,6 %. Září přineslo na finanční trhy klid. Důvodem je přetrvávající přebytek levného kapitálu, který drží ceny aktiv nahoře. Centrální banky stále ukazují, že jsou ochotné ekonomiky podržet v případě nepříznivého vývoje.
Kumulativně od počátku roku 2016, kdy jsme začali publikovat výsledky, jsme zaznamenali zhodnocení o 37,4 %. Na milion korun investice se tedy vygenerovalo přes 370 tisíc korun zisku. Ze 45 měsíců jsme měli jenom 5 mírně ztrátových měsíců. Ani v jednom ze čtrnácti čtvrtletí nezaznamenalo naše portfolio pokles hodnoty.
Celé naše portfolio mohou klienti sledovat ve službě Portfolio Manažer. Pro kvalifikované investory je k dispozici i fond Slavic Capital, který je postaven na stejných investičních strategiích jako soukromé portfolio.
Finlord investice: jak dopadlo září?
V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 0 až 2 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK.
Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2018:
A tabulka výnosů v roce 2017:
A tabulka výnosů v roce 2016:
Riziko našeho portfolia je řízené dle přísného risk managementu, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Ze 45 měsíců bylo jenom 5 mírně ztrátových.
Jak vydělat na zhoršující se ekonomické situaci?
V říjnu odstartuje výsledková sezóna za třetí kvartál 2019. Analytici rozhodně nepřekypují optimismem. Následující graf od poradenské společnosti Factset ukazuje odhad změny zisku v Q3 oproti loňskému roku. Za celý index S&P 500 se očekává pokles zisků o 3,7 %. Přitom v červnu se očekával pro třetí kvartál pokles jenom o 0,6 %. Nevýraznější snížení zisků se odhaduje v energetickém a technologickém sektoru. Zároveň analytici snížili odhady růstu zisků i pro čtvrtý kvartál a pro rok 2020. Příčinou jsou zejména rostoucí náklady a ochabování mezinárodního obchodu v důsledku obchodních válek.
Investoři sledují i řadu špatných makroekonomických údajů. Klesá aktivita v průmyslu, v nejrozvinutějších zemích ochabuje nemovitostní trh a inflace se snížila pod cíl centrálních bank. Lze vůbec v nejbližších měsících vydělat?
Ano, i při zhoršování hospodářského vývoje lze vydělat. Základem je diverzifikace do aktiv s nízkou vzájemnou korelací. Investorům jsou také k dispozici různé instrumenty, které ochrání jejich majetek v případě poklesu na finančních trzích. A samozřejmě nesmíme zapomínat na to, že řada firem stále generuje vysokou přidanou hodnotu. Ta funguje jako ochranný polštář vůči krátkodobé ekonomické nepřízni. V našem portfoliu aktivně vyžíváme všechny uvedené bezpečnostní složky.
Pokud přijde v příštím roce hospodářská recese, tak mysleme na to, že pravděpodobně nebude trvat dlouho. Následující graf ukazuje délku a velikost expanzí či recesí v USA od roku 1950. Recese pravidelně přichází, ale zdaleka nejsou tak dlouhé a silné jako období prosperity.
Jako dlouhodobí investoři se orientujeme na ty faktory, které v ekonomikách převažují. Krize jsou sice vděčným tématem médií i některých ekonomů, ale svět vždy rozvíjeli a budou nadále rozvíjet především pozitivně naladění lidé.
Jak budeme investovat v posledním čtvrtletí roku?
Stejně jako doposud, tedy do dynamických aktiv s bezpečnostním polštářem pro případ propadů cen na akciových trzích. Tato taktika se nám osvědčila i loni, kdy v posledním kvartálu akcie ve světě propadly o 15 až 20 %, ale my jsme zaznamenali stagnaci hodnoty portfolia. Krátkodobá korekce může na finanční trhy přijít. Naše diverzifikované portfolio je ale sestavené robustně. Nadále budeme mít většinu kapitálu v burzovně obchodovaných instrumentech. P2P a další instrumenty kreditního trhu jsou pak pro nás atraktivním doplňkem portfolia. Dle našeho názoru budou centrální banky velmi aktivní v rámci svých stimulačních opatření, takže finančnímu systému rozhodně nehrozí krize likvidity.
Přihlaste se do newsletteru a kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
2.10.2019
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Díky za ten graf ukazující délku a velikost expanzí a recesí. Nějak jsem si pod vlivem mediální masáže začal dělat starosti kvůli nadcházející krizi. Myslím, že ten graf to uvedl na pravou míru a měl by být povinně přikládán ke každému článku, kde se tou krizí straší.