Finlord Sněmovna financí

Firmy podporující inovace vydělávají více

9.9.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Akcie a inovace

Všichni víme, že inovace posouvají celou lidskou společnost dál. Inovativní firmy, instituce a jednotlivci většinou chrání své inovativní myšlenky pomocí patentů. Ty jim typicky dávají ochranu 20+ let před konkurencí, protože ta nemůže jejich inovace kopírovat a bezplatně využívat. Jak se dlouhodobě daří firmám, které aktivně inovují a mají alespoň jeden patent?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Na inovace se nezaměřují všechny společnosti

 

Analytici investiční společnosti O´Shaugnessy asset management a poradenské společnosti Quant IP se zaměřili na veřejně obchodované akcie v USA (s výjimkou finančních společností), které mají tržní kapitalizaci alespoň 200 milionů dolarů. Soubor akcií pak rozdělili na firmy, které měly v uplynulém roce alespoň jeden patent a pak firmy, které neměly žádný patent. Rozdělení firem zobrazuje následující obrázek. Všech firem ve zkoumaném souboru bylo ke konci roku 2017 téměř 2000. Firem s patentem bylo téměř 1100.

 

Inovace a akcie v USA

 

Inovativní společnosti vydělaly více

 

Analytici zjistili, že výkonnost akcií firem s patenty byla od roku 1990 do roku 2017 v průměru na úrovni 12,3 % ročně. Všechny akcie dosáhly průměrný zisk 10,2 % p.a.. A společnosti bez patentů dosáhly zhodnocení 8,5 % p.a..

 

inovativní firmy zhodnocení akcií

 

Předchozí obrázek zároveň ukazuje několik charakteristik. Průměrná tržní kapitalizace firem s patenty byla 8258 milionů USD. U firem bez patentů to bylo 2359 milionů USD. Zároveň je důležité, že na výzkum a vývoj dávali patentové firmy více než 19 % disponibilní hotovosti. Firmy bez patentů dávaly na výzkum a vývoj kolem 7 % vygenerované hotovosti.

 

Vyšší výnosnost akcií inovativních firem byla způsobená především schopností generovat vyšší zisky. Následující graf ukazuje průměrnou změnu zisků v následujících pěti letech pro každou z uvedených skupin firem.

 

inovace a zisky firem

 

Pozoruhodné je, že když se soubor inovativních firem s patenty rozdělil ještě na 5 skupin (quintilů) podle počtu patentů, tak je možné sledovat nárůst výnosností u firem, které mají nejvíce patentů, tedy jsou nejinovativnější.

 

inovativní firmy rozdělení

 

Z hlediska sektorů jsou v oblasti inovací a patentů nejaktivnější technologické společnosti, průmyslové společnosti, farmaceutické a zdravotní firmy či výrobci spotřebního zboží. Uvedené sektory také dosáhly na zkoumaném období od roku 1990 do roku 2017 nejvyššího zhodnocení pro investory.

 

V našem fondu Slavic Capital se zaměřujeme i na společnosti s vysokým zájmem o inovace a podporu výzkumu. Investoři fondu mají k dispozici seznam společností, které jsou v této oblasti v posledních letech nejaktivnější.

9.9.2019

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

PRŮZKUM: JE NÁKUP AKCIÍ DOBRÝ NÁPAD ANEBO NE?