Finlord Sněmovna financí

P2B Bondster: rok investování na platformě

26.6.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
P2B Bondster po roce

Už rok investujeme na české P2B Bondster. Naši analýzu ze srpna 2017 si můžete přečíst ZDE. Kam se platforma za uplynulých 12 měsíců pohnula? Jaké jsou objemy proinvestovaných prostředků? Co se zlepšilo? Kde jsou naopak stále mezery?

 
Pro nové investory spustila platforma bonus ve výši 1 % z investice učiněné v prvních 90 dnech od registrace. Stačí, když využijí při nové registraci promo kód. Náš promo kód je 0043 (také dostaneme odměnu 1 % z investic nových investorů). Akce platí do 31.7.2018. Další informace je možné najít na stránkách P2B Bondster ZDE.

 

Proinvestovaný objem už je 170 mil. Kč

 

Hned na titulní straně společnosti si můžeme všimnout údaje, že počet investorů na platformě se vyšplhal na 4135 lidí a proinvestovaný objem je více než 167 milionů Kč (údaj k 25. červnu 2018). Měsíčně se už proinvestovaný objem blíží k hranici 15 milionů Kč. Je to málo nebo hodně? Na české poměry to je velmi úspěšný počátek P2P platformy. Prakticky je to nejrychlejší start po Zonky, která ale masivně investovala do reklamy. Fundlift má za dva roky profinancovaných 183 milionů Kč, takže ho Bondster překonává.

 

Náš předpoklad ze srpna 2017, že platforma bude mezi investory relativně oblíbená, se tedy naplňuje. Platforma skutečně přinesla lidem produkt, který dokážou ocenit. Pokud Bondster zapracuje více na marketingu a nabídkách investorům, tak se reálně může do konce příštího roku přehoupnout přes hranici 10 000 investorů.

 

V čem máme vůči P2B Bondster největší výhrady?

 

Pokud už stejně jako my investujete na platformě Bondster nějaký ten pátek, tak jste určitě zaznamenali snížení atraktivity půjček pro investory. To je jednoznačně největší výtka. Momentálně je většina nabídek s úrokovou sazbou 8 %. Jenom tři jsou s úrokovou sazbou 11 % p.a.. Půjček s oblíbenou garancí zpětného odkupu je málo a k tomu mají teď úrokovou sazbu 5 % p.a.. Časy, kdy se daly pořídit půjčky s 14-15 % p.a., jsou nenávratně pryč.

 
S většinou P2P a P2B platforem aktivně komunikujeme a snažíme se je motivovat k tomu, aby pro investory nastavovaly co nejlepší podmínky. I u Bondsteru jsme lobbovali za půjčky s buyback garancí s vyšším úrokem. Ne, že by se zajištěné 5 % půjčky neupsaly, ale bude to trvat dlouho – klidně několik měsíců. Pokud by byl úrok u půjček s buyback garancí nastaven na 8 %, tak by takováto nabídka byla zainvestována za několik málo dní. A o to v byznysu P2P platforem jde – rychle otáčet kapitál. Za neochotou nabízet půjčky s vyšším úrokem musíme vidět jiný problém. Jaký?

 
Na platformě se prakticky vyskytují už jenom nabídky od nebankovní úvěrové instituce Acema. Nebankovní poskytovatelé Bez Banky, Bankometr a Yaris z platformy vymizely. Acema tak logicky s nikým na platformě nesoutěží a z hlediska svých potřeb ani nepotřebuje enormně přitahovat kapitál.

 

Co je na platformě Bondster dobré

 

Naštěstí lze na platformě při manuálním projíždění investic najít velmi zajímavé nabídky, kde ani garance zpětného odkupu není potřebná. Kupříkladu je teď na platformě 9 % půjčka se splatností v roce 2035 na 3+1 byt o velikosti 85 m2 v Praze. LTV je 32 %, přičemž ocenění z roku 2015 je na 2,9 mil. Kč. Kdo trochu sleduje bytovou situaci v Praze, tak ten ví, že tento byt už má teď cenu přes 3,5 mil. Kč, takže LTV je pod 30 %. I kdyby dlužník půjčku nesplácel a byt by se musel prodat na trhu, tak by se s velkou pravděpodobností podařilo splatit celou jistinu i úroky.

 
Kreditní riziko Acemy je nadále velmi nízké. Dle poslední uveřejněné výroční zprávy generuje tržby téměř 300 milionů ročně a čistý zisk má kolem 50 milionů ročně. Acema byla zisková i v krizových letech 2009 až 2012.

 

P2B Bondster výsledky

 

Následující tabulka ukazuje několik stěžejních ukazatelů společnosti Acema za poslední dva fiskální roky:
P2B Bondster ukazatele
Z uvedených tabulek také pochopíme, proč Acema nepotřebuje až tolik kapitálu a tedy není ochotná dávat investorům vysoké úroky. Má spoustu svých zdrojů (vlastní kapitál je 376 milionů Kč) a neexpanduje tak rychle, aby potřebovala přes Bondster profinancovat desítky milionů měsíčně. Teď se na Bondsteru profinancuje ročně kolem 200 milionů Kč, což je polovina celkového ročního objemu půjček poskytnutých Acemou.

 

Kam dál: platforma Bondster musí přilákat další poskytovatelé půjček

 

Pořád si myslíme, že P2B Bondster může být českou špičkou mezi P2P platformami, ale musí překonat problémy na straně nabídky investic. Není dobré, aby byla závislá od jednoho poskytovatele půjček, který ani nepotřebuje velké objemy kapitálu. Naštěstí lze na platformě pořád najít atraktivní nabídky, do kterých se nebojíme investovat. Výnosy jsou v korunách, takže není nutné řešit měnové zajištění. To může dělat problémy zejména méně zkušeným investorům.

 
Připomínáme, že pro nové investory spustila platforma bonus ve výši 1 % z investice učiněné v prvních 90 dnech od registrace. Stačí, když využijí při nové registraci promo kód. Náš promo kód je 0043 (také dostaneme odměnu 1 % z investic nových investorů). Akce platí do 31.7.2018. Další informace je možné najít na stránkách P2B Bondster ZDE.

26.6.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Michal napsal:

  Díky za opětovné hodnocení platformy! Jen u toho případu 9% půjčky kdy je zástavou byt v Praze bych doplnil: sice tam je nízké LTV ale v případě defaultu a vymáhání si Bondster strhne 15%. Což je (pokud uvažujeme 1% poplatek platformě) téměř 2 letý úrok z této půjčky…

  Pavel napsal:

  Mě nejvíc štvou ty podmínky pro vystoupení z investice. U výše zmíněné půjčky je délka 1 rok, pokud v tom týdenním okénku bude půjčka v prodlení, tak nemohu vystoupit a musím čekat zase rok?! Když jsem se tohle dozvěděl, přestal jsem investovat a rozhoduji se co dál. Takhle je to totálně nelikvidní a nejisté.

  Karel napsal:

  Tak si vybirejte pujcky s garanci likvidity, tam je mozne vystoupit i v pripade prodleni. Navic u pravidelneho vystoupeni se jedna o 14 dni a vice v prodleni. Za me porad lepsi nez sekundar na Zonky, kde staci jeden den prodleni a uz neprodam.

  Pavel napsal:

  Jasně, to už taky praktikuji, ale těch je jako šafránu…Mám to jako diversifikaci k mintosu,ale pokud tam člověk má víc jak pár drobnejch, tak se to dlouuho zainvestovává.

  David napsal:

  Já si vybral Mintos s garancí likvidity. Za mě pořád lepší než acema na bondsteru.

  Jakub napsal:

  Na Mintosu jsou korunové investice za 7 %. Pokud je to v EUR, je potřeba řešit měnové zajištění. Ještě nedávno bylo možné na Bondsteru investovat za 13 %, což bylo slušné, tj. 12 % po odečtení poplatku.

  Pavel napsal:

  Co mě trošku zaráží, je to, že ve sbírce jistin nemají nějakou ucelenou účetní uzávěrku a mají zde pouze přílohy.. +ty čísla jsou tam taky dost mizerná. https://or.justice.cz/ias/ui/vypis-sl-firma?subjektId=869013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?