Odměny CEO amerických firem rychle stoupají
18.6.2019
4 min.
CEO, neboli šéfové amerických firem, zaznamenali v posledních letech prudký nárůst odměn. Rozhodně jejich příjem roste rychleji než příjem řadového zaměstnance. Čím to je způsobené? Jak mohou i lidé z nemanažerských pozic výrazně zvyšovat svůj majetek?
Přihlaste se do newsletteru a získejte další analýzy. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Odměna CEO stoupla za deset let téměř o 100 %
Následující graf od ISS Analytics ukazuje růst odměn šéfů firem z indexu S&P 500 (large cap firmy), pak šéfů firem z S&P 400 (mid cap firmy), šéfů firem z S&P 600 (small cap firmy) a řadových zaměstnanců. Je patrné, že odměny řadových zaměstnanců stouply za deset let nejméně, a to o 20 %. Nárůst jejich odměn prakticky jenom pokryl nárůst spotřebitelských cen.
Velmi podobný vývoj bychom zaregistrovali i v jiných státech světa. Odměny pro šéfy jednoduše rostou rychleji. Ale proč tomu tak je?
Když se podíváme na strukturu odměn, tak v posledních letech v USA významně narostl objem odměn v podobě akcií firem, a to v průměru z 3 milionů USD v roce 2009 na 7,2 milionu v roce 2018. Základní plat se zvedl jenom nepatrně z 1,1 na 1,2 mil. USD a jiné složky odměn spíše stagnovaly.
54 % odměny CEO je teď v případě S&P 500 firem založeno na výkonnosti akcií či růstu zisků, přičemž v roce 2009 bylo na výkonnosti akcií či růstu zisků založeno jenom 17 %. Naopak v roce 2009 dostávali ředitelé akcie a peněžní odměny zejména za „odkroucené“ roky. Akcionáři korporací jednoznačně nastavili pro manažery systém založený na tom, že jim odměny porostou jenom tehdy, když implicitně porostou i zisky akcionářů. To je celkem férová domluva. Uvedené nastavení je příjemné i pro drobné investory. Můžeme se spolehnout, že CEO firem udělají všechno proto, aby své výkonnostní odměny získali.
Na tomto místě by se ale měli pozastavit i běžní pracovníci korporací. Pokud budou část svého platu odkládat do akcií buď svého zaměstnavatele, nebo klidně do celého akciového indexu, tak jednoduše budou finančně vydělávat na snaze CEO o zvyšování výkonnosti firmy. Na příkladu koncernu Volkswagen jsme už v minulosti ukázali, že držbu kapitálu rozhodně nesmí podceňovat ani řadoví zaměstnanci. Je škoda nechávat zisky někomu jinému.
18.6.2019
4 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář