Finlord Sněmovna financí

Odměny CEO amerických firem rychle stoupají

18.6.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Odměny CEO v USA

CEO, neboli šéfové amerických firem, zaznamenali v posledních letech prudký nárůst odměn. Rozhodně jejich příjem roste rychleji než příjem řadového zaměstnance. Čím to je způsobené? Jak mohou i lidé z nemanažerských pozic výrazně zvyšovat svůj majetek?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte další analýzy. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Odměna CEO stoupla za deset let téměř o 100 %

 

Následující graf od ISS Analytics ukazuje růst odměn šéfů firem z indexu S&P 500 (large cap firmy), pak šéfů firem z S&P 400 (mid cap firmy), šéfů firem z S&P 600 (small cap firmy) a řadových zaměstnanců. Je patrné, že odměny řadových zaměstnanců stouply za deset let nejméně, a to o 20 %. Nárůst jejich odměn prakticky jenom pokryl nárůst spotřebitelských cen.

 

CEO v USA odměny

 

Velmi podobný vývoj bychom zaregistrovali i v jiných státech světa. Odměny pro šéfy jednoduše rostou rychleji. Ale proč tomu tak je?

 

Když se podíváme na strukturu odměn, tak v posledních letech v USA významně narostl objem odměn v podobě akcií firem, a to v průměru z 3 milionů USD v roce 2009 na 7,2 milionu v roce 2018. Základní plat se zvedl jenom nepatrně z 1,1 na 1,2 mil. USD a jiné složky odměn spíše stagnovaly.

 

CEO v USA složení odměn

 

54 % odměny CEO je teď v případě S&P 500 firem založeno na výkonnosti akcií či růstu zisků, přičemž v roce 2009 bylo na výkonnosti akcií či růstu zisků založeno jenom 17 %. Naopak v roce 2009 dostávali ředitelé akcie a peněžní odměny zejména za „odkroucené“ roky. Akcionáři korporací jednoznačně nastavili pro manažery systém založený na tom, že jim odměny porostou jenom tehdy, když implicitně porostou i zisky akcionářů. To je celkem férová domluva. Uvedené nastavení je příjemné i pro drobné investory. Můžeme se spolehnout, že CEO firem udělají všechno proto, aby své výkonnostní odměny získali.

 

Na tomto místě by se ale měli pozastavit i běžní pracovníci korporací. Pokud budou část svého platu odkládat do akcií buď svého zaměstnavatele, nebo klidně do celého akciového indexu, tak jednoduše budou finančně vydělávat na snaze CEO o zvyšování výkonnosti firmy. Na příkladu koncernu Volkswagen jsme už v minulosti ukázali, že držbu kapitálu rozhodně nesmí podceňovat ani řadoví zaměstnanci. Je škoda nechávat zisky někomu jinému.

18.6.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

ZJISTĚTE, NA KTERÝCH P2P SÍTÍCH DOSAHUJEME NEJVYŠŠÍCH VÝNOSŮ