Úvěrový trh a nová regulace v Lotyšsku
20.2.2019
5 min.
Úvěrový trh z pobaltských států roste jenom v Estonsku a to navzdory tomu, že úrokové sazby jsou nízko, ekonomika všech pobaltských zemí roste a je v dobré kondici. V Estonsku se objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů dostal na nový rekord, ale naopak v Lotyšsku a Litvě objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů klesá. Konkrétně se objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů v Estonsku ke konci roku 2018 vyšplhal na 8,7 miliard EUR. V roce 2008 dosáhl objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů zhruba 7,8 miliard EUR.
Přihlaste se do našeho newsletteru, aby vám neunikly další stěžejní makroekonomické trendy. A sledujte nás i na Twitteru a Facebooku.
V Lotyšsku u spotřebitelských úvěrů pozorujeme opačný trend. Objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů ke konci roku 2018 poklesl na 509 milionů EUR z 517,20 milionu EUR. V roce 2008 dosáhl objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů rekordní úrovně 1,1 miliardy EUR.
Od letošního roku bude v Lotyšsku platit nová regulace pro nebankovní poskytovatele úvěrů. Podle nové regulace od 1. července 2019 se stanovuje maximální náklad pro dlužníka ve výši 0,07 % z objemu půjčky denně (což je 25,55 % p.a.). Příkladem je půjčka ve výši 100 EUR na 30 dní. Dle nových pravidel by si finanční instituce přišla u takovéto půjčky na maximálně 2,1 EUR. Díky této regulaci se dá předpokládat, že se jednak sníží konkurence v této oblasti a jednak nebankovky, které mají dostatečné finanční zdroje, se budou snažit konkurovat bankám v segmentu, kde jsou objemy úvěrů větší a mají delší splatnost.
Podobně jako v Lotyšsku i v Litvě objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů klesá. V roce 2008 dosáhl objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů rekordní úrovně 1,3 miliardy EUR. Ke konci roku 2018 činil objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů 509 milionů EUR.
Tím, jak se ekonomikám v pobaltských státech daří a klesá míra nezaměstnanosti, tak se i snižuje objem nesplácených úvěrů. Výrazný pokles objemu nesplácených úvěrů od krizového období sledujeme v Estonsku. Kdy v polovině roku 2018 činil objem nesplácených úvěrů 106 milionů EUR.
Vzhledem k dobré ekonomické kondici, nízkým úrokovým sazbám a nízké míře nezaměstnanosti by v nejbližším období nemělo docházet k výrazným defaultům u úvěrů z pobaltských zemí na pobaltských P2P sítích, jako je kupříkladu oblíbený Mintos. Nová regulace v Lotyšsku, která bude účinná od 1. července tohoto roku by mohla v rámci P2P sítí způsobit tlak na snižování výnosů u úvěrů z Lotyšska. Tento tlak bude namířen zejména na poskytovatele krátkodobých, nezajištěných, nízkoobjemových spotřebitelských půjček. Naopak regulace je příznivá pro dlužníky.
V celé Evropě sledujeme boj proti lichvě a vysokým úrokům, které platí některé skupiny dlužníků. Nelze vyloučit, že i průměrné výnosnosti na P2P sítích půjdou v nejbližších letech mírně dolů, případně se prodlouží průměrná délka splatnosti. Podívejte se na srovnání výnosů na P2P sítích.
20.2.2019
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Bitcoin a Zlato: aktuální výhled
Bitcoin, nejstarší a nejoblíbenější kryptoměna, zůstává jedním z hlavních ukazatelů vývoje trhu. V ...
Více informací19.12.2024
5 min.
Dlouhodobá držba akcií: stačí reálné zhodnocení 6,5 % až 7 %?
Dlouhodobé průměrné reálné zhodnocení amerických akcií bylo v rozmezí 6,5 % až 7 % p.a.. Nominální ...
Více informací18.12.2024
3 min.
Jaké ETF vybírat, když jsou trhy na maximech?
XTB průběžně rozšiřuje svoji nabídku ETF o dalších více než 600 titulů na aktuální celkový počet ...
Více informací17.12.2024
3 min.
Závěr, že zastropování úroků pro spotřebitele v Lotyšsku způsobí tlak na výnosy z tamějších úvěrů v P2P sítích mi přijde až nemístně mírný.
Pokud se podíváme na aktuálně vypsané půjčky z Lotyška na Mintosu, zjistíme, že 95% půjček s uvedenou sazbou pro spotřebitele (APR>0) zatěžuje dlužníky více než 30% sazbou (aby z nich investor dostal 6-12%). Pro poskytovatele úvěrů typu Bino.lv nebo Mogo, kteří operují se sazbou i kolem 100% to může znamenat třeba i konec byznysplánu, nebo alespoň celého segmentu půjček (Mogu zůstanou další země).