Finlord Sněmovna financí

Úvěrový trh a nová regulace v Lotyšsku

20.2.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
úvěrový trh v Pobaltí

Úvěrový trh z pobaltských států roste jenom v Estonsku a to navzdory tomu, že úrokové sazby jsou nízko, ekonomika všech pobaltských zemí roste a je v dobré kondici. V Estonsku se objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů dostal na nový rekord, ale naopak v Lotyšsku a Litvě objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů klesá. Konkrétně se objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů v Estonsku ke konci roku 2018 vyšplhal na 8,7 miliard EUR. V roce 2008 dosáhl objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů zhruba 7,8 miliard EUR.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru, aby vám neunikly další stěžejní makroekonomické trendy. A sledujte nás i na Twitteru a Facebooku.

 

Estonsko úvěrový trh

 

V Lotyšsku u spotřebitelských úvěrů pozorujeme opačný trend. Objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů ke konci roku 2018 poklesl na 509 milionů EUR z 517,20 milionu EUR. V roce 2008 dosáhl objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů rekordní úrovně 1,1 miliardy EUR.

 

Od letošního roku bude v Lotyšsku platit nová regulace pro nebankovní poskytovatele úvěrů. Podle nové regulace od 1. července 2019 se stanovuje maximální náklad pro dlužníka ve výši 0,07 % z objemu půjčky denně (což je 25,55 % p.a.). Příkladem je půjčka ve výši 100 EUR na 30 dní. Dle nových pravidel by si finanční instituce přišla u takovéto půjčky na maximálně 2,1 EUR. Díky této regulaci se dá předpokládat, že se jednak sníží konkurence v této oblasti a jednak nebankovky, které mají dostatečné finanční zdroje, se budou snažit konkurovat bankám v segmentu, kde jsou objemy úvěrů větší a mají delší splatnost.

 

Lotyšsko úvěrový trh

 

Podobně jako v Lotyšsku i v Litvě objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů klesá. V roce 2008 dosáhl objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů rekordní úrovně 1,3 miliardy EUR. Ke konci roku 2018 činil objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů 509 milionů EUR.

 

Litva úvěrový trh

 

Tím, jak se ekonomikám v pobaltských státech daří a klesá míra nezaměstnanosti, tak se i snižuje objem nesplácených úvěrů. Výrazný pokles objemu nesplácených úvěrů od krizového období sledujeme v Estonsku. Kdy v polovině roku 2018 činil objem nesplácených úvěrů 106 milionů EUR.

 

Estonsko nesplácené úvěry

 

Vzhledem k dobré ekonomické kondici, nízkým úrokovým sazbám a nízké míře nezaměstnanosti by v nejbližším období nemělo docházet k výrazným defaultům u úvěrů z pobaltských zemí na pobaltských P2P sítích, jako je kupříkladu oblíbený Mintos. Nová regulace v Lotyšsku, která bude účinná od 1. července tohoto roku by mohla v rámci P2P sítí způsobit tlak na snižování výnosů u úvěrů z Lotyšska. Tento tlak bude namířen zejména na poskytovatele krátkodobých, nezajištěných, nízkoobjemových spotřebitelských půjček. Naopak regulace je příznivá pro dlužníky.

 

V celé Evropě sledujeme boj proti lichvě a vysokým úrokům, které platí některé skupiny dlužníků. Nelze vyloučit, že i průměrné výnosnosti na P2P sítích půjdou v nejbližších letech mírně dolů, případně se prodlouží průměrná délka splatnosti. Podívejte se na srovnání výnosů na P2P sítích.

20.2.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Jiří napsal:

    Závěr, že zastropování úroků pro spotřebitele v Lotyšsku způsobí tlak na výnosy z tamějších úvěrů v P2P sítích mi přijde až nemístně mírný.
    Pokud se podíváme na aktuálně vypsané půjčky z Lotyška na Mintosu, zjistíme, že 95% půjček s uvedenou sazbou pro spotřebitele (APR>0) zatěžuje dlužníky více než 30% sazbou (aby z nich investor dostal 6-12%). Pro poskytovatele úvěrů typu Bino.lv nebo Mogo, kteří operují se sazbou i kolem 100% to může znamenat třeba i konec byznysplánu, nebo alespoň celého segmentu půjček (Mogu zůstanou další země).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

8 % DLUHOPIS MIDEA PRO FINANCOVÁNÍ ZISKOVÉHO E-SHOPU BEJBYNET