Finlord Sněmovna financí

Naše investice v lednu 2019: +3,4 %

4.2.2019

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 201901

Naše soukromé investiční portfolio zaznamenalo v lednu nárůst hodnoty o 3,4 %. Prosincové panické výprodeje na finančních trzích se otočily do novoročního boomu. Kdo koncem prosince využil přehnanou paniku na nákupy dynamických aktiv, ten rozhodně neprohloupil. Navzdory různým katastrofickým předpovědím stále sledujeme ve světě ekonomický rozmach. Firmy zvedají tržby a zisky, což je samozřejmě pro investory příznivá zpráva. Na P2P sítích nezaznamenáváme žádné významnější změny. Jednoznačně se dá říct, že toto aktivum by mělo v letošním roce zaznamenat v Evropě další prudký rozmach.

 

Kumulativně od počátku roku 2016, kdy jsme začali publikovat výsledky našeho portfolia, jsme zaznamenali zhodnocení o 30,6 %. Na milión korun investice se tedy za uplynulé tři roky vygenerovalo přes 300 tisíc korun.

 

Celé naše portfolio můžete sledovat pomocí služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Investičních strategií.

 

Do nového roku jsme velmi úspěšně vstoupili i s našim fondem Slavic Capital, který je určen pro kvalifikované investory. Peníze máme na soukromých účtech i ve fondu, jelikož strategie jsou téměř totožné.

 

Jak dopadl leden?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 1 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK.

 

Finlord portfolio 201901

 

Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

A tabulka výnosů v roce 2017:

 

201712 Finlord portfolio

 

A tabulka výnosů v roce 2016:

 

201612 Finlord portfolio

 

Naše soukromé portfolio je široce diverzifikované, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Z 37 měsíců byly jenom 4 mírně ztrátové.

 

Finlord výkonnost

 

Proč mají investiční bankéři a makléři krátkodobé uvažování?

 

Bankovnictví a obzvláště investiční bankovnictví se prezentuje jako dlouhodobý partner pro zákazníky. Když půjdete na přepážku do banky anebo když si k sobě pozvete finančního poradce, tak se můžete spolehnout na to, že prodejce bude mluvit o dlouhodobých vztazích a dlouhodobém investičním horizontu. Protože ovoce osobních či firemních financích se skutečně ukáže až po nějaké době. Zamysleli jste se ale nad pozicí bankéře či poradce. Jaké cíle mu jeho nadřízený stanovil, s jakými osobními problémy a pohnutkami zápasí?

 

Celkem bezpečně můžeme uvést, že pracovník na přepážce, finanční poradce, privátní bankéř, či jakýkoliv jiný prodejce finančních produktů bude mluvit o dlouhodobosti, ale soukromě bude uvažovat v několika měsících, maximálně v několika málo letech. Americká HR agentura Emolument vytvořila graf, který srovnává podíl traderů investičních bank na Wall Street dle počtu let v oboru.

 

věk traderů na Wall Street

 

Je až neuvěřitelné, že 30 % lidí obchodujících v bankách na Wall Street je v oboru méně než 5 let. 66 % je v oboru méně než 10 let. Jenom 15 % je v oboru více než 15 let. I když je statistika zaměřena na tradery, tak se dá zobecnit i na pracovníky distribuce investičních produktů. Schválně jsme se podívali na staré vizitky a sami jsme s hrůzou zjistili, že řada lidi z oblasti investic, se kterými jsme v minulosti komunikovali, už v tomto oboru jednoduše nepůsobí. Čím to je způsobené?

 

Distribuce investičních produktů je obor s obecně nízkou marží. To má hned několik dopadů. Pokud chce nějaká finanční instituce vydělávat více oproti průměru, tak jednoduše musí své klienty více „oškubávat“. Příběh Vlka z Wall Street asi nemusíme připomínat. Bohužel i v ČR stále takovíto vlci působí. Nicméně nemorální a často i nezákonné praktiky často vyvolávají odpor a výčitky svědomí i v samotných traderech a prodejcích. Když si vydělají trochu více peněz, tak často raději po několika letech odejdou do jiného, klidnějšího oboru.

 

Jenomže distribuce produktů a točení peněz nesmí váznout. Větší i menší investiční banky a společnosti proto prakticky pořád hledají mladé, hladové, investičně nezkušené lidi. Ti dostanou manuály a převezmou databázi kontaktů. Pak už je jenom na nich, kolik energie vloží do prodeje. Jelikož jsou mladí a nezkušení, tak se jim celkem snadno dá namluvit, že za pár měsíců budou vydělávat 100 tisíc Kč a více. Po několika měsících si ale začnou uvědomovat, že uvedená hranice platu je skutečně nedosažitelně daleko. Proto se tedy spousta mladíků rozloučí se světem financí anebo alternativně přeskočí k nějaké společnosti vyloženě zaměřené na oškubávání zákazníků. Na makléře, kteří u obchodníků s cennými papíry zůstanou více než 5 let, se prakticky nahlíží jako na starce.

 

Až si příště se svým investičním bankéřem sednete na kafé, tak myslete na to, že za pět až deset let budete pravděpodobně mluvit o svém portfoliu s někým jiným. A že tato jiná osoba může mít diametrálně odlišný názor ohledně nastavení vašeho portfolia.

 

Co se týče našeho webu Finlord a fondu Slavic Capital, tak můžeme uvést, že tady budeme pro naše investory, klienty a čtenáře i za rok, za dva a i za deset let. A pořád chceme přistupovat k našim investicím podobně jako doposud. I za deset let budeme mít totiž dlouhodobý investiční horizont, takže se budeme věnovat dynamickým aktivům, finančním analýzám firem či různých projektů. Uplynulé tři roky jsme si podrobně rozanalyzovali a vytvořili jsme si realistickou prognózu na nejbližší tři roky. Víme, že do roku 2022 vypublikujeme dalších 600 analýz, recenzí, článků či komentářů.

 

Taktéž víme, že komunita kolem webu Finlord a investoři ve fondu Slavic Capital mohou v nejbližších třech letech celkem vydělat při zopakování dosavadní průměrné výnosnosti od 30 do 50 milionů Kč. A v nejbližších pěti letech bychom mohli společně vydělat až 100 milionů Kč. Víme tedy, kam se můžeme dostat. Také víme, jak se k této metě dostaneme. Teď už jenom stačí, abychom nepodléhali krátkodobým náladám. Zaměřujme se raději na dlouhodobá aktiva s výdělečnou schopností.

 

Náš výhled na únor

 

Myslíme si, že únor přinese spíše stagnaci na finančních trzích. Prudký lednový nárůst cen akcií opět posunul ohodnocení některých firem na zvýšenou úroveň, což může investory zneklidnit. Brexit a obchodní válka ve světě jsou už sice „provařená“ témata, ale u obou se očekává rozuzlení v nejbližších dvou měsících. Rozhodně se můžeme dočkat i nějakého negativního překvapení. Jak jsme ale uvedli, tak tyto krátkodobé problémy nemají při nastavování našeho portfolia nejvyšší váhu. My se raději díváme do budoucnosti. V horizontu pěti let čekáme další růst zisků firem. Také očekáváme další rozmach P2P sítí, protože poptávka po úvěrech bude stoupat.

 

Nenechte si ujít naše novinky. Přihlaste se do newsletteru a sledujete nás na Twitteru či Facebooku.

4.2.2019

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Petr napsal:

  Dobrý den,
  můžete prosím přiblížit složení Vašeho portfolia u IB?

  Děkuji
  Petr

  admin napsal:

  Dobrý den, u IB investujeme do akcií, opcí a strukturovaných produktů. Podrobné složení mají spolu s investičními myšlenkami k dipozici předplatitelé služby Portfolio Manažer: https://finlord.cz/portfolio-manazer/

  admin napsal:

  Hezký den, v IB držíme mix burzovně obchodovaných aktiv od akcií po deriváty. Přesný přehled mají k dispozici klienti služby Portfolio Manažer: http://finlord.cz/portfolio-manazer/

  Pavel napsal:

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak počítáte své výnosy (ať už P2P, či akcie)?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS