Finlord Sněmovna financí

Která investice uchová hodnotu peněz?

11.1.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
investice Eva Mahdalová Finlord

Která investice je nejlepším uchovatelem hodnoty? Akcie, zlato, nemovitosti nebo dluhopisy? Co nejlépe uchová hodnotu peněz? Aktualizovali jsme přehled, který vám usnadní výběr nejvhodnější dlouhodobé investice. Z různých stran slyšíme různé názory. Někdo tvrdí, že nemovitosti, jiní zase že zlato, dluhopisy nebo akcie. Jelikož nemáme rádi, když nejsou investiční tvrzení podloženy pevnými daty, tak jsme pro lepší zorientování připravili přehled na základě spolehlivých historických údajů.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.

 

Od roku 1940 je průměrné roční zhodnocení zlata 4,7 %. Vyšší průměrné roční zhodnocení si od roku 1940 drží nemovitosti s 9,8 % (růst ceny + nájem) a úplně to nejvyšší průměrné roční zhodnocení si drží akcie s 11,1 %. To je dáno tím, že cena akcií (konkrétně S&P 500) má v dlouhém období konstantně rostoucí tendenci a reinvestice dividend také generuje značný výnos.

 

Zlato samo o sobě nemá produkční schopnosti a tím pádem nenese žádný úrokový nebo dividendový výnos, což znamená, že nemůže dosahovat takové výkonnosti jako například akcie. To potvrzují i data, kdy od roku 1940 do konce roku 2018 akcie zhodnotily kumulativně o velkolepých 356 471%, zatímco nemovitosti zhodnotily o 147 005 %, zlato pouze o 3 607 %, dluhopisy o 1035 % a pokladniční poukázky o 263 %.

 

investice srovnání

 

V uvedené tabulce se počítá s reinvesticí dividend, úroků a výnosů z nájmů. Taktéž se počítá s tím, že investor dokáže reinvestovat i malé částky. Tento předpoklad je mírně nereálný zejména u nemovitostí, kde jsou vyšší limity na vstupní investici. U nemovitostí ale lze tento problém kompenzovat možností získání financování.
Investoři mají zejména obavy z krize a války a proto se uchylují často ke zlatu (setkali jsme se i s investory, co mají právě 100 % svého portfolia ve zlatě). Z dlouhodobého hlediska se přitom připravují o výnosy či výraznějšího uchování hodnoty peněz. Jak ukazují data výše, tak i přes všechny krize a války, které v minulosti byly, tak akcie vykázaly mezi srovnávanými aktivy nejvyšší zhodnocení. My v rámci našeho hedgeového fondu Slavic Capital se zaměřujeme na produktivní a dynamická aktiva. Náše investiční myšlenky si můžete přečíst zde.

 

 

investice kam investovat

11.1.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  D. K. napsal:

  U zlata je poněkud irelevantní dívat se na zhodnocení až k roku 1940, když do roku 1971 platil zlatý standard a hodnota zlata byla defacto (až na jednu vyjímky u zrušení Brettenwoodského systému) konstantní.

  Je lepší porovnávat tedy období, kdy zlatý standard již neplatil.

  V srpnu 1971 byla hodnota S&P 609.83, hodnota zlata 42.71. V srpnu 2018 byla hodnota S&P 2813 a u zlata 1180. Když si spočítáme výnos, je to na 47 let – pro zlato 2,709.52%, 7.35% p. a.

  U akcií bez reinvestované dividendy je výnos 361.90% tj 3.31% p. a. Dividenda se v tomto období pohybovala v průměrné hodnotě 2.89% což nám zvyšuje výnos na 6.2% p.a.

  admin napsal:

  Hezký den, pokud se dividendy reinvestují, tak nám výnosnost vychází od počátku 1972 do konce 2018 u akcií na cca 10 % a u zlata těch cca 7,4 %. Pokud by se dividendy nereinvestovaly (a investor by je použil třeba na spotřebu), tak by výnosnost držby akcií byla nižší.

  sbx513 napsal:

  Bolo by dobre uvadzat tie vynosy ocistene o inflaciu. Lebo takto su tam bombasticke cisla, ktore nemaju s realitou vela spolocneho. Ak strelim od brucha, ze bola za dane obdobie priemerna inflacia 4%, tak zrazu zistime, ze na drzbe dlhopisov sme prerobili napriek pekne vypadajucemu zhodnoteniu 1035%

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?