Finlord Sněmovna financí

Která investice uchová hodnotu peněz?

11.1.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
investice Eva Mahdalová Finlord

Která investice je nejlepším uchovatelem hodnoty? Akcie, zlato, nemovitosti nebo dluhopisy? Co nejlépe uchová hodnotu peněz? Aktualizovali jsme přehled, který vám usnadní výběr nejvhodnější dlouhodobé investice. Z různých stran slyšíme různé názory. Někdo tvrdí, že nemovitosti, jiní zase že zlato, dluhopisy nebo akcie. Jelikož nemáme rádi, když nejsou investiční tvrzení podloženy pevnými daty, tak jsme pro lepší zorientování připravili přehled na základě spolehlivých historických údajů.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.

 

Od roku 1940 je průměrné roční zhodnocení zlata 4,7 %. Vyšší průměrné roční zhodnocení si od roku 1940 drží nemovitosti s 9,8 % (růst ceny + nájem) a úplně to nejvyšší průměrné roční zhodnocení si drží akcie s 11,1 %. To je dáno tím, že cena akcií (konkrétně S&P 500) má v dlouhém období konstantně rostoucí tendenci a reinvestice dividend také generuje značný výnos.

 

Zlato samo o sobě nemá produkční schopnosti a tím pádem nenese žádný úrokový nebo dividendový výnos, což znamená, že nemůže dosahovat takové výkonnosti jako například akcie. To potvrzují i data, kdy od roku 1940 do konce roku 2018 akcie zhodnotily kumulativně o velkolepých 356 471%, zatímco nemovitosti zhodnotily o 147 005 %, zlato pouze o 3 607 %, dluhopisy o 1035 % a pokladniční poukázky o 263 %.

 

investice srovnání

 

V uvedené tabulce se počítá s reinvesticí dividend, úroků a výnosů z nájmů. Taktéž se počítá s tím, že investor dokáže reinvestovat i malé částky. Tento předpoklad je mírně nereálný zejména u nemovitostí, kde jsou vyšší limity na vstupní investici. U nemovitostí ale lze tento problém kompenzovat možností získání financování.
Investoři mají zejména obavy z krize a války a proto se uchylují často ke zlatu (setkali jsme se i s investory, co mají právě 100 % svého portfolia ve zlatě). Z dlouhodobého hlediska se přitom připravují o výnosy či výraznějšího uchování hodnoty peněz. Jak ukazují data výše, tak i přes všechny krize a války, které v minulosti byly, tak akcie vykázaly mezi srovnávanými aktivy nejvyšší zhodnocení. My v rámci našeho hedgeového fondu Slavic Capital se zaměřujeme na produktivní a dynamická aktiva. Náše investiční myšlenky si můžete přečíst zde.

 

 

investice kam investovat

11.1.2019

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ HEDGE FOND SLAVIC CAPITAL