Finlord Sněmovna financí

Které sektory mají nejvyšší a nejnižší ROE?

9.1.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Sektory ROE

Při tvorbě portfolia je celkem dobré zaměřit se na takové společnosti a sektory, kde se dlouhodobě generuje nadprůměrné ROE (return on equity, zisk na akcii). Jak takové společnosti najít? Připravili jsme pro vás přehled sektorů s dlouhodobě nejvyšším a nejnižším ROE v USA.

 

Pro další statistiky sledujete i náš Twitter a Facebook a nezapomeňte se přihlásit do newsletteru.

 

Když se zaměříme na údaje z USA od roku 1998 do roku 2016, tak zjistíme, že v tomto období dosáhl nejvyššího ROE tabákový průmyslu. Průměrné roční ROE tohoto odvětví bylo 36 %. Producentům cigaret a dalších tabákových výrobků se dařilo zejména do roku 2013. Pak ale nastal prudký propad ziskovosti, jelikož tabákové produkty se dostaly na černou listinou v řadě zemí. Hned za producenty tabáku se ale umístili výrobci kosmetiky s průměrným ROE na úrovni 33 %. V jejich případě už byl vývoj mnohem vyrovnanější, když jejich ROE prakticky nikdy nepokleslo pod 10 %. S mírným odstupem a průměrným ROE na úrovni 25 % jsou pak výrobci domácích potřeb. S 24 % pak následují výrobci nealkoholických nápojů a 23 % dosáhly stravovací zařízení.

 

Graf č.1: Vývoj ROE pěti nejziskovějších odvětví v USA, zdroj: Finlord

 

nejvyšší ROE

 

Mezi další odvětví s ROE na úrovni 15 % a výše patří také: výroba chemikálií, zprostředkování pojištění, maloobchody, výroba elektrických zařízení, výroba kancelářského vybavení, letecký průmysl, výroba jídla, letecká přeprava, výroba obuvi, výroba léčiv či výroba PC softwaru a PC komponentů.

 

Na opačném konci mezi sektory s nízkou ziskovostí najdeme společnosti z oblasti internetových služeb. To je pro mnohé investory překvapením. Nicméně musíme si uvědomit, že až do roku 2004 měl celý sektor velmi negativní ROE. Až následně se začala finanční stránka firem ze sektoru zlepšovat s tím, jak počet uživatelů internetových služeb prudce narostl. Vývoj v tomto sektoru mimo jiné ukazuje transformaci ekonomiky. Ještě před 30 lety nikdo netušil o internetu a nové firmy z této oblasti se ze začátku stále pohybovali na pokraji krachu. Teď bychom si už svět bez internetu nedokázali představit a jsme ochotní internetovým firmám dobře platit za jejich služby.

 

Mezi nevýdělečnými firmami najdeme i společnosti z oblasti těžby drahých kovů. Ty mají průměrné ROE na úrovni 2 %. Zejména v posledních letech dosahují záporné ziskovosti. Mezi neatraktivní firmy se dostaly i společnosti z oblasti finančních služeb. Ty potopila především finanční krize z let 2007 až 2009. Do té doby měly ziskovost celkem vysokou.

 

Graf č.2: Vývoj ROE pěti nejméně ziskových odvětví v USA, zdroj: Finlord

 

nejnižší ROE

 

Samozřejmě platí, že atraktivní investiční příležitosti se dají najít i v sektorech, kde je ROE relativně nižší. Nicméně zejména v počátcích tvorby portfolia si můžeme práci usnadnit a hledat tam, kde je výskyt dlouhodobě ziskových firem častější. Nesmíme zapomínat na to, že zisky se koncentrují do několika málo nejúspěšnějších společností.

9.1.2019

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

8 % DLUHOPIS MIDEA PRO FINANCOVÁNÍ ZISKOVÉHO E-SHOPU BEJBYNET