Finlord Sněmovna financí

Zisk firem se koncentruje do 10 % nejúspěšnějších

7.12.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Zisky firem

Jak se v ekonomice rozděluje zisk firem? Jaká je pravděpodobnost, že vaše společnost bude úspěšná? Proč by se běžní investoři měli držet diverzifikovaného akciového portfolia?

 

Pro další zajímavé investiční myšlenky se přihlaste do newsletteru a sledujete náš Twitter či Facebook.

 

Následující graf od poradenské společnosti McKinsey ukazuje pro USA průměrný zisk firem rozdělený dle decilů. Horní graf ukazuje průměrný zisk v období od 1995 do 1997 (2450 firem) a druhý zisk v období 2014 až 2016 (5750 firem).

 

Zisk firem finlord

 

 

Na první pohled je patrné, že zisk firem se dlouhodobě soustředí do 10 nejlepších společností. Naopak dá se říct, že až 30 % firem jenom ničí hodnotu. Taktéž je zajímavý posun do stavu, kdy se zvětšují rozdíly mezi nejvýkonnějšími a nejméně výkonnými společnostmi.

 

 

Zisk firem bude vždy nerovnoměrně rozdělen

 

 

Jako investoři si musíme uvědomit, že najít hvězdnou společnost nebo nějaký investiční projekt skutečně není snadné. Tématu jsme se věnovali v tomto článku. Nový Amazon či Apple se po celém světě snaží najít miliony investorů, analytiků a podnikatelů. Pravda je ale taková, že i věhlasní investoři se mohou zmýlit a někdy jednoduše u konkrétních investic prodělají. Pro drobné nezkušené investory je proto nejlepší strategií zaměřit se na budování širokého portfolia různých aktiv. Při takovémto nastavení sice nezaznamenají raketové růsty hodnoty portfolia o stovky procent, ale také se vyhnout katastrofickým ztrátám, při kterých přijdou i o celou investici. Při sestavení diverzifikovaného portfolia pomůže drobným investorům levná robo-advisory služba Portu. Pokročilejší portfolio pak ukazujeme v rámci služby Portfolio Manažer, přičemž na stejné myšlence je založen i náš hedge fond Slavic Capital.

 

 

Uvedený graf ale není důležitý jenom pro investory. Zisk firem se samozřejmě dotýká i manažerů, dalších zaměstnanců a jiných zájmových skupin. Pokud budete pracovat pro společnost, která bude dlouhodobě ztrátová, tak jednoho dne přijdete do práce. Tam bude čekat ředitel, aby vám oznámil bankrot firmy a okamžité propuštění. Jak se proti tomu dá bránit? Zejména sledováním světa kolem nás a zájmem o nové znalosti. Firmy sice zanikají, ale také vznikají nové a poptávají novou sadu zkušeností a zručností. Pokud toto nové know-how budete ovládat, tak po ztrátě pozice u jednoho zaměstnavatele najdete pozici jinde. Celosvětový ekonomický rozmach se nikdy nezastaví.

7.12.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS