Finlord Sněmovna financí

Vytváří finanční aktiva vyšší hodnotu než reálná aktiva?

18.7.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
finanční aktiva a reálné aktiva

Vytváří finanční aktiva vyšší hodnotu než reálná aktiva? Je lepší investovat do nemovitostí, zlata, sběratelských předmětů nebo do akcií?

 

Na grafu níže od BofA Merrill Lynch je poměr cenového indexu reálných (nefinančních) aktiv a finančních aktiv. Jak je z grafu patrné, tak v dlouhodobém horizontu jsou jednoznačně výnosnější finanční aktiva. Tento graf je trochu jinak sestaven, ale ukazuje úplně ty samé výsledky, které jsme spočítali v naší analýze, kde srovnáváme mezi sebou jednotlivá aktiva dle historické výkonnosti.

 

finanční aktiva

 

Finanční aktiva souvisejí s budoucí schopností emitentů vytvářet peněžní toky, které mohou použít na vyplácení dividend nebo na splácení dluhu. Růst nefinančních aktiv je spojen s poptávkou po zdrojích.
Hodnota finančních aktiv je na historicky nejvyšší hodnotě oproti nefinančním aktivům. Nefinanční aktiva zhodnocovaly v době vysoké inflace a v období válek, kdy je potřeba více komodit. Peněžní toky se přesunuly do finančních aktiv a to zejména do těch, které souvisejí s technologiemi, které nejsou náročné na kapitál. Nevýhodou nefinančních aktiv je, že negenerují okamžitý tok peněz, ale musí být transformovány pro spotřebu nebo použití. Zejména komodity a sběratelské předměty nemají sami o sobě produkční schopnost, nenesou dividendu, úrok nebo jinou formu pravidelné cash – flow.

 

Jako investoři se snažíme nacházet taková aktiva, která mají co nejvyšší očištěný výnos a jsou likvidní. Z tohoto důvodu se vyhýbáme sběratelským předmětům a nákupu fyzických komodit, což jsou oblasti, kde jsou také velmi vysoké vstupní a výstupní náklady. Ve fondu Slavic Capital cílíme na dlouhodobě vyrovnaný růst hodnoty portfolia.

 

Na závěr se ještě krátce pozastavme u slova „reálná aktiva“. Anglické označení real assets se do češtiny celkem nešťastně překládá, jako reálná aktiva (ve smyslu skutečná) přitom anglické označení spíše poukazuje na formu daného aktiva. V češtině je lepší používat označení nefinanční aktiva. Finanční aktiva jako akcie, dluhopisy a vklady v bankách mají také reálný základ (ve smyslu skutečný).

 

Nezapomeňte se zdarma přihlásit do newsletteru, ať nepřijdete o sérii důležitých investičních myšlenek.

18.7.2018

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA LYNX BROKER