Finlord Sněmovna financí

Je zlato nejlepší uchovatel hodnoty?

21.8.2017

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
investice

Akcie vs. zlato vs. nemovitosti vs. dluhopisy. Co nejlépe uchová hodnotu pro vaše vnoučata? Udělali jsme přehled, který vám usnadní výběr nejvhodnější dlouhodobé investice. 

 

Z různých stran slyšíme různé názory. Někdo tvrdí, že nemovitosti, jiní zase že zlato, dluhopisy nebo akcie. Jelikož nemáme rádi, když nejsou investiční tvrzení podloženy pevnými daty, tak jsme pro lepší zorientování připravili přehled na základě spolehlivých historických údajů.

 

Nedávno jsme narazili na brožurku, která prezentovala investice do fyzického zlata. Na první pohled byla sympatická a graficky docela pěkná, nicméně obsahově to bylo jedno velké fiasko. Brožura totiž obsahovala nepřiměřené prodejní triky, které dokáží neznalého investora uvést v úplný omyl. Začalo to grafem vývoje zlata na burze. Určitě, proč si taky nedát do brožury vývoj zlata, že ano?! Problém ovšem byl, že graf v brožuře končil v roce 2013, kdy se zlato dostalo na historicky nejvyšší úroveň. I když byla brožurka určena pro rok 2017, tak nikde nebylo napsáno, že od maxima v roce 2013 došlo k markantnímu propadu ceny zlata o přibližně 30 %.

 

Když jsme otočili o stránku dál, tak jsme narazili na docela vtipný text, který doslova pojednával o tom, že zlato si dlouhodobě drží výnos 15 % p.a.. Tohle je velmi klamavý údaj, jelikož od roku 1940 (v brožuře uváděný jako referenční rok) je průměrné roční zhodnocení zlata 4,7 %. Vyšší průměrné roční zhodnocení si od roku 1940 drží nemovitosti s 9,8 % (růst ceny + nájem) a úplně to nejvyšší průměrné roční zhodnocení si drží akcie s 11,1 %. To je dáno tím, že cena akcií (konkrétně S&P 500) má v dlouhém období konstantně rostoucí tendenci a reinvestice dividend také generuje značný výnos.

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte tříměsíční seriál o zodpovědném investování s našimi postupy, myšlenkami a analýzami.

 

Zlato takové výkonnosti nemůže dosahovat, jelikož samo o sobě nemá produkční schopnosti a tím pádem nenese žádný úrokový nebo dividendový výnos. To potvrzují i data, kdy od roku 1940 do konce roku 2016 akcie zhodnotily kumulativně o velkolepých 305 930 %, zatímco nemovitosti zhodnotily o 120 183 %, zlato pouze o 3 251 %, dluhopisy o 1004 % a pokladniční poukázky o 249 %.

 

investice do zlata

 

 

V uvedené tabulce se počítá s reinvesticí dividend, úroků a výnosů z nájmů. Taktéž se počítá s tím, že investor dokáže reinvestovat i malé částky. Tento předpoklad je mírně nereálný zejména u nemovitostí, kde jsou vyšší limity na vstupní investici. U nemovitostí ale lze tento problém kompenzovat možností snadného získání financování od banky.

 

Pokud by člověk v roce 1940 jednorázově investoval jenom svoji tehdejší roční mzdu 10 000 Kč do akcií, tak by se jeho potomci mohli v roce 2016 těšit z portfolia o velikosti 30 592 962 Kč, z nemovitosti by to pak bylo 12 018 321 Kč, ze zlata už jen 325 072 Kč, z dluhopisů by to bylo 100 407 Kč a z pokladničních poukázek jenom pouhých 24 927 Kč.

 

Nejvíce výstižný příklad uchování hodnoty si ukážeme na autě Škoda Superb za 700 tisíc Kč. Nákupem zlata v hodnotě průměrné roční mzdy z roku 1940 došlo k uchování hodnoty, za kterou bychom teď koupili maximálně polovinu jednoho Superbu. Investice do akcií uchovala hodnotu nejlépe, jelikož člověk si takových Superbů nyní může koupit hned 44. Nemovitostní investice zachovala hodnotu na 17 Superbů. Investice do pokladničních poukázek, což můžeme použít jako alternativu pro běžné a spořicí účty, by nám teď dopomohla maximálně k hodně ojetého Fiatu Multipla (anebo 4 % Superbu).

 

Investoři by neměli hned skočit na marketingové vyjádření a spíše by měli ověřovat investiční myšlenky pomocí dat. Není to tak složité, jak to na první pohled vypadá. Údaje uvedené v tabulce jsme na internetu dohledali a následně zpracovali za méně než půl hodiny.

 

Těchto 30 minut může rozhodnout, jestli za 76 let budou mít vaše vnoučata peníze na nákup 44 Superbů nebo 17 Superbů anebo budou jezdit v ošuntělém Fiatu Multipla :).

 

Celé naše portfolio můžete sledovat v rámci služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků.

 

zhodnocení investic

 

 

21.8.2017

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Tomáš napsal:

  Dobrý den,
  občas si Vaše články přečtu, ale tento mě docela pobavil..

  Za mě jsou to strašně průstřelné názory a trochu se divím, že takový článek vypustíte na svět. Pominu to, že odkazujete na nějakou knížku, kterou kritizujete a ani neuvedete zdroj.

  Závěry jsou za mě velmi neprofesionální – nejen že neuvádíte proč se růst zlata zastavil, ale ani se nevyjadřujete k tomu, co se s cenou zlata děje v době krizí. Zlato je hlavně uváděno jako dobrý uchovavatel hodnoty právě v těchto obdobích a to bych v analýzách nejdříve probádal a srovnal co se děje ve stejnou chvíli třeba s akciemi. U investic do nemovitostí a nájmů vůbec neuvádíte, jak vzhledem k růstu nájmu rostou také počáteční investice, růst nákladů spojených s vlastnictvím, energie, fondy oprav, započítal bych i nutnou rekonstrukci po určité době a další investice v průběhu let vlastnictví – ten výnos pak taky nebude tak vysoký a bude záležet v jakém regionu/městě ty výnosy počítáte, jak se změnilo rozložení populace a dle toho i změny cen nemovitostí. Akcie – jaké portfolio akcií berete v úvahu? Rozhodně to neplatí v takto širokém pojetí a naopak by asi musel mít člověk velké štěstí, aby zainvestoval do akcií tak, aby ted vydělal tolik kolik uvádíte. Nehledě na to, že asi nezohledňujete i rizika, zánik akcií, apod.

  Jak uvádíte v článku Vaše závěry, jsou postaveny na půlhodinovém zpracování dat – to je snad vtip? Toto jednoduché srovnání dokáže udělat i středoškolák. Vystudoval jsem finanční informatiku a statistiku a na vysoké škole bych s tímto tedy rozhodně neuspěl. Za mě tady chybí rozhodně hlubší poznání vývoje, trendy spojené s těmito možnostmi investování a další hlubší analýzy, které by poukázali na vše podstatné..

  Pokud bych se postavil do role investora a měl se rozhodnout na základě tohoto článku, právě naopak bych raději zainvestoval do zlata, protože při troše zamyšlení vidím závěry postavené v podstatě na ničem..

  admin napsal:

  Dobrý den, děkujeme za názor. Čekali jsme, že se objeví nějaký podobný komentář, jelikož představy o rizicích jsou mezi investory hodně překroucené. Píšete, že zlato je dobrý uchovatel hodnoty v obdobích krizí, což jsou nějaká období v rozmezí od 5 do 15 let. Jenomže my v uvedeném článku vůbec nesledujeme horizont 5 až 15 let, nýbrž horizont 76 let (1940 až 2016). Časové úseky jsou jenom diskrétní veličiny, které si v analýzach můžete vždy zkracovat a natahovat dle libovůle. Když budeme měřit volatilitu jenom na jednoletých datech, tak nám vyjdou ukazatele rizika pro jednoleté horizonty. My máme ale 76letý horizont, tudíž logicky musíme volatilitu měřit na 76letých datových oknech a pohyb cen uvnitř tohoto okna lze bezpečně ignorovat – podrobněji se tomu budeme věnovat v samostatném článku. Kdyžtak se ale zkuste teď zamyslet nad otázkou: jak byste se rozhodl, kdybyste otevřel oči a podíval se na ceny aktiv jenom teď a pak zase až za 76 let? Co byste viděl? Vysokoškolská investiční matematika vychází z jednoletých časových oken, což se hodí pro firmy, které vedou roční účetníctví, ale pro investory je zamyšlení nad investiční matematikou trochu jiné. K zastavení růstu ceny zlata a samotné brožurce se nebudeme vyjádřovat, jelikož to nejsou podstatné body článku.
  U nemovitostí jsme vzali průměr pro US trh, stejně tak jsme vzali průměr pro akciový (viz. v článku S&P 500, do kterého se už desítky let dá investovat pomocí levných podílových fondů), dluhopisový a zlatý trh. Náklady jsou započtené do čistého výnosu z nájmu ve výši 5 %. Samozřejmě, jak píšete region od regionu, nemovitost od nemovitosti se to bude lišit. Ale opět připomeneme, že bereme v úvahu průměry. Všichni ví, že když koupí blbou nemovitost, tak na ní prodělají a naopak, když koupí dobrou nemovitost, tak na ní nadprůměrně vydělají. To platí i u zlata – když zlato koupíte pod cenou, tak vyděláte více, když nad cenou, tak vyděláte méně.
  Ano, investování je snadné. Stačí středoškolské znalosti a jednoduchá srovnání důležitých finančních ukazatelů.

  Tomáš napsal:

  Dobrý den,

  díky za odpověd.
  jen se vrátím k časovému horizontu – poukázal jsem na jisté časové úseky, protože v tom právě může být rozdíl, kdy spousta investorů v době krize může v rámci akcií přijít o vše a tím jsme s dalším vývojem svého portfolia v podstatě skončili. Kdežto zlato zřejmě dokáže ustát toto období – je samozřejmě otázka kdo pozná, že nastane krize a přesune své prostředky do zlata.. to je ale spíš na investorovi. Mě jen přijde toto srovnání špatně postavené. Od Vás bych čekal něco mnohem hlubšího a zajímavějšího. Když si toto dokáže spočítat téměř každý kdo investuje, tak proč to vůbec psát? Navíc já jako investor rozhodně nebudu investovat na např. těch uvedených 76 let – chci spíše zainvestovat např. na 20-30 let maximálně, kdy po této době budu mít dobré zhodnocení a peníze ještě využiji. Pokud bych chtěl investovat na tak dlouhý časový horizont a předat svoje finance někomu dalšímu v rodině, pak se zase vracím k tomu, že bych raději investoval do zlata, jelikož na takovou dobu investovat do akcií je rizikové a náročné, abych udržel zdravé portfolio..

  Stanislav Vik napsal:

  Doporučuji Vám k přečtení knihu od Jeremy Siegela Investice do akcií-běh na dlouhou trať. Je to vynikající kniha, kde na začátku srovnává výnosy jednotlivých druhů investic, včetně zlata. Jestliže chcete zainvestovat na 20-30let, jsou akcie tou nejlepší, nejbezpečnější a nejvýnosnější investicí. Prokázalo to mnoho studií na toto téma. Možná s jedinou výjimkou, a to když očekáváte v krátké době apokalypsu a nutnost útěku na druhou stranu světa, kde zlato bez problémů prodáte. Zlato hodnotu především uchovává(např. za 50 let si za něj koupíte to samé množství stejné věci, jako dnes), ale žádné reálné zhodnocení od něj moc nečekejte.
  Vždyť do akcií můžete investovat jednoduše nakupováním indexů, které např. obsahují stovky největších světových akcií, a to s minimálními náklady. Vaše představa, že zkrachují všechny tyto firmy a najednou, je, nezlobte se na mě, hodně naivní. Právě kvůli tomu, že chcete svým dětem předat něco hodnotného, jsou akcie výborné, protože přinášejí pravidelné dividendy, jsou v dlouhém horizontu nejvýnosnější a také nejméně rizikové. To je prostě nezpochybnitelný fakt prokázaný mnoha analýzami. Ono i v historii zlata se nacházela období, která trvala třeba i 20 let, kdy reálné výnosy zlata byly záporné.

  admin napsal:

  V jednoduchosti je krása. To víte, že bychom mohli udělat obrovskou analýzu, jak měly třeba zlato a akcie v určitých obdobích negativní korelaci, jenomže takováto analýza by nic nezměnila na faktu, že za uplynulých 76 let byl kumulativní zisk akciové investice přes 300 tisíc procent a kumulativní zhodnocení investice do zlata bylo kolem 3250 procent. To je holá skutečnost, kterou nemůžeme nijak překroutit a nezbude nám nic jiného, jenom ji akceptovat.

  Anonym napsal:

  zajímaloby mě jak sejemnuje ta firma z brožurky a také z čeho vycházíte když používáte mzdu z roku 1940. Děkuji

  Štěpán napsal:

  Díky za srovnání od roku 1940, ale od 5.4.1933 do 31.12.1974 bylo zlato v USA, s jejiž akciovým indexem srovnáváte, nelegální k držení pro běžného US občana (do roku 1971 také bylo podkladovým aktivem pro dolar takže extrémně ovlivňovaná manipulovaná cena USA a světovými mocnostmi), tak má cenu srovnávat nejdříve od roku 1975, kdy bylo skutečně uvolněno na nějvětším světovém trhu k běžnému držení a obchodování a pak by zisky p.a. na zlatě (a stříbře) byly o dost zajímavější. Pokud článek doplníte o změny od roku 1970-1975 pak z mého pohledu bude mít mnohem vyšší vypovídací hodnotu.

  admin napsal:

  Dobrý den, cena zlata v roce 1975 byla 139 USD. V roce 2016 byl průměr 1156 USD. U toho akciového indexu je hdodnota pro rok 1975 na úrovni 4142 a pro rok 2016 je hodnota indexu 328 584 (důvodem takto vysoké hodnoty jsou reinvestované dividendy). Když uděláme jednoduchý výpočet 1156/139 – 1 = 732 % a 328584/4142 – 1 = 7833 %, tak i na Vámi navrženém časovém úseku musíme konstatovat, že zlato významně zaostalo ve výkonnosti za pouhým nákupem akciového indexu. U zlata byla anualizovaná výkonnsot v daném časovém úseku 5,3 %, u akciového indexu byla anualizovaná výkonnost 11,3 %. Pét procentních bodů výkonnosti ročně skutečně dokáže udělat v dlouhém období obrovský rozdíl.

  Štěpán napsal:

  Dobrý den, skvěle, moc děkuji za názorný propočet, osobně myslím, že 5,3% p.a. na 40letém horizontu pro obecně branou konzervativní investici (i když v některých letech také velmi volatilní) pro zajištění hodnoty majetku, není vůbec špatný výsledek.
  V současné době, se ale také musí vzít do úvahy fakt, že akcie (a ještě více dluhopisy) jsou díky kvantitativnímu uvolňování všude na světě v šílené bublině, která dříve či později jako každá bublina praskne. Také lze upozornit na to, že banky posledních 40 let u běžného obyvatelstva zlato/stříbro a i další komodity spíše hanili a prodávali raději svoje strukturované produkty, na kterých vydělávají více. Také je vhodné se zamyslet nad stabilitou dolaru (a tedy skoro všech ostatních měn na něj navázaných), který již není ani částečně kryt zlatem a jak je známo všechny fiat měny po nějakém časovém úseku zanikli z důvodu neuváženého neomezeného tisku papírové měny v časech krize (většinou války či velkých požadavků na státní správu a příspěvky obyvatelstvu) a úplně se znehodnotili.
  Osobně se domnívám, že zlato/stříbro a tím myslím fyzické, nikoliv pochybné ETF (i přesto, že některé ETF některé tvrdí, že vlastní fyzické) by mělo pro následující roky tvořit minimálně 10% (ale nebál bych se nyní ani až 30%) portfolia, spolu s nemovitostmi/pozenky, ale již dříve nakoupenými leč dnes již jsou také velmi drahé (také až 30% portfolia), akcie nyní max 30% a zbytek měnová hotovost na nákupní příležitosti (až budou akcie ve výprodejích), za kterou se dají považovat i nejrůznější alternativní investice P2P (tam kde lze z investice hned vystoupit), kterým se na Vaší rozsáhlé platformě velmi pěkně a důsledně věnujete a za to Vám děkuji a jak tvrdíte diverzifikace důležitá (a já k tomu dodám i úprava dané diverzifikace na delším horizontu podle podhodnocených aktiv, nyní zlato/stříbro ale i komodity obecně), případně také, velice omezeně v procentech portfolia i nějakou zavedenou kryptoměnu (Bitcoin, Ethereum, Bitcoincash, Litecoin).
  PS: všem mohu velice vřele doporučit na youtube shlédnout sérii Hidden Secrets of Money od Mike Maloney, případně Netflix serii Dirty Money a hlavně film Inside Job, mě to před pár měsíci hodně otevřelo oči, co se ve finančnictví děje a že další finanční krize je opravdu jen otázka času a od roku 2007 se vlastně nic moc nevyřešilo, jen zakrylo hromadou vytištěné měny…. Přeji ať se daří.

  Alex napsal:

  Zlato není označováno jako uchovávatel hodnoty jen tak pro srandu a jakákoli dlouhodobá investice je krom jiného nejstabilnější do něj… Hned první komentář od Tomáše – má ve všem recht.

  Markéta napsal:

  Mě by zajímalo, jak se stavíte k uchování investic pro vnoučata (jak uvádíte v perexu) v první vlně Coronakrize. Názor pana Tomáše se mi jeví jako stabilita, jistota.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K P2P PLATFORMĚ MINTOS