Finlord Sněmovna financí

Mintos: kde hledat vyšší úroky?

27.7.2018

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
P2P Mintos Finlord

P2P platforma Mintos se těší z obrovské popularity. Počet investorů už totiž přesáhl 70 tisíc. Takovýto počet investorů je ovšem dvousečná zbraň. Na jednu stranu se platforma dokázala neuvěřitelně vyšvihnout nahoru a na druhou stranu se doslova takovýto nával investorů podepsal na úrocích. Zkrátka nyní toho nebankovky využívají a snižují úroky pro investory, jelikož jsou si jisté velkým přetlakem poptávky. Tento trend snižování úroků pozorujeme také i na jiných P2P platformách a to zejména na EstateGuru, kde už se úroky pohybují okolo 10 % p.a..

 

Přihlaste se do našeho newsletteru a získáte řadu prověřených investičních myšlenek.

 

Na P2P platformě Mintos byla velmi oblíbená stabilní nebankovní společnost Mogo. Ta nabízela investorům úvěry i za více než 13 %. Nedávno však Mogo avizovala, že díky emisi dluhopisů v objemu 50 mil. EUR vykoupí stávající půjčky a nahradí je půjčkami s úrokem do 11 %. Každopádně 11 % je pořád hezkých, když si uvědomíme, že díky emisi dluhopisům se z Moga stala velmi stabilní společnost s dostatkem financí. Nepochybně je lepší mít 11 % úrok od velmi bezpečné společnosti, než 14 % od společnosti, u které nevíme, zda tady příští rok bude. Nicméně pokud investoři hledají vyšší úroky, tak budou muset jít do půjček od jiných nebankovek nebo se třeba budou muset poohlédnout po jiné P2P platformě.

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE (my jako referující strana získáme také 1 %). Pro registraci není nutné jít přes referral odkaz, ale je škoda přijít o bonus, když ho platforma investorům bez závazků nabízí.

 

Mintos: které nebankovky ještě nabízí vyšší úroky s buyback garancí?

 

Na Mintosu lze ještě najít nebankovky, které nabízí vyšší úroky s buyback garancí. Mezi takovéto nebankovní společnosti patří Aforti Finance, Banknote, GetBucks a Lendo.
Banknotu a Lendu jsme se věnovali nedávno.

 

V dnešní analýze rozebereme tedy Aforti Finance a GetBucks (Aforti Holding a MyBucks se obchodují i na burze):

 

Aforti Finance – rozšiřuje portfolio služeb v oblasti půjček, faktoringu a měnové směny

 

O Aforti Finance jsme naposledy psali v roce 2016, kdy se jednalo ještě o relativně novou a malou společnost. Za uplynulé dva roky ale nastal významný posun celé společnosti dopředu. V roce 2015 měla společnost celkové tržby 43 milionů polských zlotých a zisk měla kolem 600 tisíc zlotých. Loni už tržby překonaly 190 milionů PLN a zisk byl více než 1,2 milionu zlotých. Po přepočtu do EUR byly tržby 46 milionů EUR a čistý zisk byl 292 tisíc EUR.

 

Mintos aforti

 

Celková výše aktiv a tedy i pasiv byla na konci loňského roku více než 89 milionů PLN. Co se týče financování, tak pořád převažuje cizí kapitál. Z uvedených pasiv ve výši 89 milionů PLN tvořil vlastní kapitál jenom 4,4 milionu PLN. Významnou část cizího kapitálu tvoří nezajištěné dluhopisy s měsíční výplatou kupónu, přičemž u posledních emisí byla kupónová sazba na úrovni 7 %.

 
Údaje za první kvartál naznačují, že v posledních měsících nastalo další významné zlepšení situace celé skupiny. Kvartální tržby se už vyšplhaly na téměř 100 milionů zlotých a kvartální zisk byl více než 700 tisíc zlotých. To jsou lepší údaje než za celý rok 2016.

 

mintos

 

I když je velikost vlastního kapitálu Aforti Finance relativně nízká vzhledem k velikosti celkových aktiv, tak můžeme společnost zařadit mezi relativně bezpečnější firmy. Důvodem je rozšiřující se portfolio služeb v oblasti půjček, faktoringu a měnové směny. Zaměření na malé a střední podniky dává Aforti výhodu v tom, že do svého portfolia zákazníků získává mnoho firem jenom díky tomu, že banky jsou na malé podnikatelské subjekty až příliš přísné. Aforti tak ve své podstatě přispívá k podpoře malých polských podnikatelů, což je z celospolečenského hlediska jenom dobře.

 

 

GetBucks – nebankovní společnost, která je převážně zaměřena na Afriku

 

 

GetBucks je africká nebankovní společnost a je součástí Lucemburského holdingu MyBucks S.A.. MyBucks S.A. řeší finance pomocí technologií a následně prostřednictvím dceřiných společností poskytuje svým zákazníkům spotřebitelské úvěry, bankovní řešení a pojistné produkty. Společnost MyBucks byla založena v roce 2011 a v současné době působí v 11ti afrických zemích, ve dvou evropských zemích a v Austrálii. Společnost v současné době zaměstnává ve skupině 800 lidí. Celkem poskytla půjčky v objemu 230 milionů EUR. V současnosti tvoří úvěrové portfolio 99 milionů EUR. Nesplácené půjčky na Mintosu činí téměř 11,6 milionu EUR.

 
GetBucks na Mintosu nabízí půjčky v EUR, USD, PLN s průměrným výnosem 11,5 % a s garancí zpětného odkupu. Na Mintosu by od GetBucks měly být půjčky z Polska, Botswany, Keni a Zambie. V době psaní analýzy jsou na Mintosu od této nebankovky osobní půjčky pouze ze Zambie za 13 % p.a.

 
Při posuzovaní schopnosti dostát svých závazků musíme posuzovat situaci MyBucks. Výsledky společnosti jsou uváděny za pololetí. V roce 2017 se pololetní tržby meziročně zvýšily o 18,4 % na 29 milionů EUR. Velikost úvěrového portfolia v roce 2017 vzrostla o 7,5 % na 49 milionů EUR. Odpisy špatných půjček v roce 2017 meziročně vzrostly o 6,9 % na 6,2 milionu EUR. Provozní zisk v roce 2017 vzrostl o 76,9 % na 9,7 milionu EUR, což nastalo díky zvýšení objemu poskytnutých úvěrů a tržeb. MyBucks je prozatím ztrátová společnost, ačkoliv za rok 2017 snížila meziročně pololetní ztrátu z 5,5 milionu EUR na 2,1 milionu EUR. Dá se očekávat, že pokud roční tržby vzrostou o dalších 10 milionů EUR, tak by se společnost dostala do zisku. V procentuálním vyjádření to znamená, že pololetní tržby se musí zvýšit o 17 %.

 
Vlastní kapitál na konci roku 2017 činil 16,7 milionu EUR. Dlouhodobé závazky společnosti ke konci roku 2017 byly 51 milionu EUR a krátkodobé závazky činily 103 milionu EUR, přičemž závazky celkem činily 153 milionu EUR. Společnost využívá financování pomocí dluhopisů, u nichž objem se splatností na jeden rok činil 51 milionu EUR a objem se splatností nad jeden rok byl 23,9 milionu EUR. Podíl vlastního kapitálu na celkových pasivech byl ke konci roku 2017 méně než 10 %.

 
Vzhledem k tomu, že společnost MyBucks je ztrátová a značně zadlužená, tak ji vnímáme jako rizikovou. Nicméně je dobré upozornit na to, že v únoru letošního roku se společnosti podařilo upsat mezi investory další kapitál ve výši 11,7 milionu EUR, což zvedlo podíl vlastního kapitálu k pasivum nad 15 %. Vzhledem k této nové kapitálové infuzi by zatím firma měla být schopná přežít minimálně dalších 24 měsíců. Pokud ale nebude příští léto vykazovat tendenci k ziskovosti, tak může být její budoucnost ohrožena. Další vyhlášení finančních výsledků je naplánované na konec října.

 

 

Vyšším úrokům na Mintosu můžeme postupně mávat mávátkem

 

 

Mintos vnímáme jako nejlepší P2P platformu v Evropě. Nepochybně snižování úroků ze strany nebankovky Mogo je pro mnoho investorů „čára přes rozpočet“. Ale jak už jsme avizovali – lepší je mít 11 % úrok od velmi bezpečné společnosti, než 14 % od společnosti, u které nevíme, zda tady příští rok bude.

 
Postupně se dá očekávat, že i u zbylých nebankovek dojde ke snižování úroků. Tento trend na P2P platformách bude čím dál tím víc častější, neboť nebankovky se za poslední roky výrazně stabilizovaly a na P2P platformy připlouvá čím dál tím víc investorů, čili nebankovky nebo jiné subjekty budou využívat této situace. V následujících týdnech zveřejníme analýzy na P2P platformy, na kterých je možné najít vyšší úroky.

 

 

Na platformě Mintos je pořád v platnosti bonus pro nové investory ve výši 1 % ze zainvestovaného kapitálu v prvních třech měsících, jen je nutné využít referral odkaz ZDE (my jako referující strana získáme také 1 %). Pro registraci není nutné jít přes referral odkaz, ale je škoda přijít o bonus, když ho platforma investorům bez závazků nabízí.

27.7.2018

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Jura napsal:

  Na Mintosu už teď není co koupit. Časem to půjde do kopru. 🙁

  Vojta napsal:

  Nebyl bych tak nenažranej Juro 😀
  Banka ti dá spořák když moc tak procentu, tzn. si vesele chrochtám i se snížením úrokem 10%.

  Neprijemne to je (nam uz se tento mesic pres buyback protocila vetsina portfolia), ale je potreba to vnimat v kontextu vyssi bezpecnosti investice. Ty vysoke uroky taky nekdo musi platit – a i kdyz ted centralni banky utuzuji politiku (to plati i pro euro, byt ne zatim ve forme zvysovani sazeb), kvalitni dluznici se taky neshaneji snadno… A cim vyssi uroky, tim vyssi riziko celeho portfolia, at uz ma nebankovka sebelepsi scoring.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?