Obchodní přirážka nadnárodních korporací
11.6.2018
3 min.
Jak se vyvíjí obchodní přirážka nadnárodních korporací? A jaká je výnosnost rozvíjejících se zemí a jaká naopak rozvinutých zemí?
Rostoucí bohatství a moc nadnárodních korporací vyvolaly obavy z přílišné koncentrace a tržní síly vybraných gigantů. Obzvláště ve vyspělých ekonomikách je rostoucí síla korporací považována za důvod nízkých kapitálových investicí, poklesu podnikatelské dynamiky, slabé produktivity a snížení podílu mezd na celkových tržbách firem, a to i navzdory rostoucím ziskům.
Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru pro další analýzy. Řadu grafů, analýz, myšlenek dáváme i na Twitter, případně Facebook.
Graf níže od Mezinárodního měnového fondu ukazuje index obchodní přirážky vypočtený dle dat z veřejně obchodovaných společností ze 74 zemí. Čím vyšší je hodnota indexu, tím je schopnost firem určovat si ceny pro konečné odběratele vyšší. To tedy poskytuje určité měřítko tržní síly.
Jak je z grafu patrné, tak obchodní přirážka v rámci rozvinutých zemí se od osmdesátých let významně zvýšila v průměru o 43 %, přičemž tento trend se v posledním desetiletí zrychlil. U rozvíjejících se zemí je růst obchodní přirážky mírnější a od roku 1990 vzrostla v průměru o 5 %.
Zvýšení obchodní přirážky v rozvinutých zemích je způsobeno „hvězdnými korporacemi“, které dokázaly výrazně zvýšit svou tržní sílu, zatímco obchodní přirážka v jiných společnostech zůstala plochá. Tento vývoj lze spatřovat v různých sektorech nejenom v oblasti informačních a komunikačních technologií.
Díky vyšší schopnosti společností zvyšovat obchodní přirážku je výkonnost akcií rozvinutých trhů vyšší než výkonnost akcií z rozvíjejících se trhů navzdory tomu, že hospodářský růst v rozvíjejících se trzích je mnohem vyšší. Od roku 1900 do roku 1945 výkonnost rozvíjejících se trhů a rozvinutých trhů korelovala. Od roku 1945 se rozevřely nůžky mezi výkonností rozvinutých a rozvíjejících se trhů. Od roku 1975 se výkonnost rozvíjejících se trhů začala přibližovat výkonnosti rozvinutých trhů. Čili pokud by člověk investoval do indexu rozvíjejících se trhů 1 USD v roce 1900, tak by v roce 2017 jeho potomci měli naakumulované portfolio 4 367 USD, zatímco pokud by investoval 1 USD v roce 1900 do indexu rozvinutých trhů, tak by v roce 2017 bylo naakumulovaných 12 877 USD.
Investoři nemusí hned panikařit a investovat na rozvíjejících se trzích. Vysokou výnosnost mohou najít i na rozvinutých trzích.
11.6.2018
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Napsat komentář