Finlord Sněmovna financí

Naše investice v dubnu 2018: 0 %

7.5.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio

Naše investiční portfolio zaznamenalo v dubnu stagnaci hodnoty. Duben přinesl na finanční trhy jednoznačnou stabilizaci. Důvodem je především růst tržeb a zisků společností. Silný ekonomický rozmach je stále patrný v USA, Evropě i Asii. Na obzoru zatím není žádný větší problém, který by měl způsobit významné odchýlení od současných makroekonomických odhadů. Trump sice stále hrozí zavedením cel, což by odstartovalo obchodní válku, nicméně šok z jeho kroků už postupně opadává.

 

Celé naše portfolio můžete sledovat pomocí služby Portfolio Manažer, případně se námi používané investiční postupy můžete naučit v rámci podrobně připravených Výukových balíčků.

 

Jak dopadl duben?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem 1 až 3 % ročně v závislosti na měně. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK.
Finlord portfolio
Pro srovnání ještě tabulka výnosů v roce 2017:
201712 Finlord portfolio
A tabulka výnosů v roce 2016:
201612 Finlord portfolio
Poznámka k EstateGuru a FundingSecure: úroky jsou většinou připsány až při splatnosti úvěru.

 

Naše portfolio je široce diverzifikované, proto je vývoj hodnoty velmi plynulý. Z 28 měsíců byly jenom dva ztrátové.
Finlord portfolio vývoj

 

Technologie táhnou akciové indexy nahoru

 

Technologické akcie už mají na nejznámějším akciovém indexu S&P 500 podíl přes 25 %. Před deseti lety byl podíl přibližně pětinový. V období technologické bubliny byl podíl až 35 %. V portfoliích velkých podílových fondů mají technologické akcie také více než čtvrtinový podíl.

 

Velmi důležité je, že technologické akcie jsou schopné generovat zisky. Dle výpočtu Goldman Sachs měly technologické akcie příspěvek na celkovém růstu zisku indexu S&P 500 ve výši jedné třetiny a byly zodpovědné za 73 % nárůstu celkové ziskové marže. Netechnologické firmy platí technologickým firmám čím dál větší část ze svých tržeb, jelikož od nových technologických řešení očekávají firmy zvýšení konkurenční výhody. Stačí se podívat třeba do strojírenských, logistických nebo marketingových firem. Kdo nevyužívá cloudové služby od Amazonu, Googlu nebo Microsoftu, ten je jednoduše „100 let za opicemi“. Google a Facebook zase prakticky dominují online reklamě a pokud chce být jakákoliv firma na internetu vidět, tak ji nezbyde nic jiného, jenom jim za inzerci zaplatit.

 

Samozřejmě i mezi technologickými akciemi se najdou výkonnější a méně výkonné společnosti. Podíl FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google) na celém indexu Nasdaq Composite už vyskočil na 28 % a brzy bude pravděpodobně pokořena hranice 30 %. Služby uvedených firem jsou totiž v současnosti na téměř nedostižné úrovni.

 

FAANG podíl

 

Může nastat úpadek technologický firem po vzoru období 2000 až 2002? Korekce se vyloučit nedá, ale žádný kolaps očekávat nelze. Důvodem je právě schopnost technologických firem generovat zisky a závislost jiných společností na technologickém řešení. V historii byli investoři svědky dominance různých odvětví od námořních přepravců, přes železniční dopravu po energetický sektor nebo také finanční sektor. V rámci historického srovnání je současná dominance technologického sektoru zatím relativně krátká.

 

Ekonomické změny jsou nevyhnutelné, musíme se adaptovat

 

Globální ekonomika se postupně mění, z čehož mají mnozí lidé strach. Strach ale není na místě. Spíše je lepší postupně upravovat své chování dle dlouhodobých trendů. Příkladem je rozmach e-commerce. Nemá smysl bojovat proti tomuto trendu. Lepší je adaptovat se na nové podmínky. Na následujícím grafu je zaměstnanost v USA v kamenných prodejnách (bílá křivka), v nákladní dopravě (modrá křivka) a ve skladech (žlutá křivka). Podobný trend je všude ve světě. V nejbližších letech bude určitě mnohem větší poptávka po řidičích kamionů a skladnících než po prodavačích.

 

e-commerce vliv na zaměstnanost
 
Přihlaste se do našeho newsletteru. Neuniknou vám informace o novinkách a také získáte tříměsíční seriál s našimi investičními myšlenkami.
 

Vytvoření investičního portfolia není složité

 

Mohli bychom naše čtenáře a klienty strašit krizí, recesí, válkou nebo čímkoliv, co vzbuzuje obrovské obavy. Strach má na lidi silný psychologický dopad, což kupříkladu velmi dobře ví banky, které na strachu a přemrštěném ukládání peněz na vkladové účty celkem lukrativně vydělávají. My tyto manipulativní techniky nemáme rádi. Raději sledujeme dlouhodobé prověřené myšlenky, které lze podložit empirickými daty, jak jsme třeba ukázali zde. Finanční svět skutečně není v základním nastavení moc složitý. Atraktivní dlouhodobé portfolio lze z akciových instrumentů, fondů, realit a P2P platforem vytvořit celkem snadno.

7.5.2018

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Rosta napsal:

  Opet vynikajici clanek. Diky!

  Investor napsal:

  Z přehledu není zřejmý alokační poměr do jednotlivých P2P crowdfundingových platforem, máte 1 akciové portfolio a 14(!!!) P2P platforem, z toho 11 s plnou expozicí v EU, všechny s prťavou třžní kapitalizací (nižší stovky milionů EUR), to se mi zdá hodně riskantní, ale tuším, že skutečná kapitálová alokace bude úplně jiná a většinu platforem asi jen testujete.

  Které z uvedených P2P platforem považujete za opravdu bezpečné i s ohledem na zvyšující se pravděpodobnost recese v USA a Evropě? Disponují platformy dostatečnou likviditou na sekundárním trhu? Je převod prostředků bezproblémový, plaformy funkční, nebo jsou šité „horkou“ jehlou, upravované a osekávané, namísto manuálního výběru bonitních klientů umožňují jen automatické přiřazení?

  Ptám se, protože jsem před dvěmi roky s P2P portály skončil a řekl si, že potřebují ještě dost času na „uzrání“, dnes rebalancuji akciové a nemovitostní portfolio a přemýšlím, zdali je situace lepší a má význam o seriózně uvažovat i o nějakém P2P portálu. Třeba stabilita ve výnosech u Mintos i Twino je vyníkající (jsou-li započítávany i ztráty z defaultních úvěrů).

  admin napsal:

  Dobrý den, přesně tak, jak píšete. Většinu platforem máme kvůli statistickým účelům (máme na nich pár set eur), aby čtenáři a klienti měli přehled o možných reálných výnosech po započtení defaultů. Nejvíce prostředků máme na platformách Mintos, Twino, Estateguru. Rozhodně největší a nestabilnější je Mintos, ke které uděláme tento týden další analýzu – zrovna dnes vydala výroční zprávu za 2017, tak to zpracujeme. Mnoho českých investorů na této platformě působí. Pokud nesledujete náš web dlouhodobě, tak se podívejte na tento odkaz, kde je řada našich analýz a komentářů k P2P: https://finlord.cz/?s=p2p&post_type=post&submit=
  P2P rozhodně mají své problémy. Ani my na nich většinou nemáme více než 25 % portfolia. Většinu soukromého portfolia máme v Interactive Brokers, kde nedržíme jenom akcie, ale i řadu jiných burzovně obchodovaných instrumentů včetně derivátů.

  Investor napsal:

  Díky za komentář i odkaz, prostuduji. Na článek si určitě počkám.

  Díky taky za informaci o celkové alokaci u P2P, 25 % mi osobně příjde hodně, uvažuji maximálně o 10 %.

  Osobně mě zajímá jestli není při vámi dosahované výkonnosti u Mintos a Twino problém efektivně alokovat během tří měsíců částku okolo 50 tis. EUR (tzn. rozdělit úvěry co nejrovnoměrněji alespoň mezi 50 až 100 různých dlužníků s podobným výnosem a rizikovostí/bonitou denominovaných v eurech, pochybné nebankovní podniky samozřejmě neuvažuji) a s tímto objemem prostředků dál dlouhodobě pracovat. V minulosti jsem měl právě s tímto problém, úvěrů bylo buď málo, nebo byly velmi rychle rozebrány ty nejzajímavější, o rovnoměrném rozdělení nemohla být vůbec řeč.

  admin napsal:

  U Mintosu problém určitě nění. 50 tisic EUR tam zainvestujete do atraktivních půjček s výnosností 12%+ a splatností do 12 měsíců v průběhu jednoho dne. Momentálně je na tržišti přes 130 tisíc nabídek, od spolehlivých nebankovek je cca 50 tisíc nabídek. Na Twinu je to trochu horší, tam by zainvestování 50 tisíc EUR trvalo minimálně několik dní, možná až několik týdnů.

  Investor napsal:

  Díky za přesnou reakci, v tom případě možná ještě zvýším alokaci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ HEDGE FOND SLAVIC CAPITAL