Finlord Sněmovna financí

Přehled P2P platforem a zařazení při zdanění

8.3.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
P2P tabulka 1

Naposledy jsme dělali přehled P2P platforem, na kterých dlouhodobě investujeme, zhruba v polovině minulého roku. Jelikož se svět P2P rychle mění, tak jsme připravili aktualizaci. Zaměřili jsme se na nejpodstatnější charakteristiky, abychom investorům pomohli při výběru.

 

U jednotlivých charakteristik vycházíme nejenom z údajů poskytnutých provozovatelem platformy, ale také z našich investičních zkušeností. Subjektivní jsou zejména bodová hodnocení (Investiční příležitosti…až Podpora platformy…), proto mohou mít investoři v reálu trochu jiné zkušenosti než my. Pod tabulkovým přehledem jsou i nové informace k některým konkrétním platformám pro dokreslení současného stavu. Novinky z P2P světa můžete průběžně sledovat i v sekci „Novinky z P2P a finančních trhů“, kterou najdete na homepage  vpravo (pro snadnější navigaci viz. obrázek níže).

 

P2P odkaz

 

Pokud budete mít požadavky na další specifikace, tak napište dolů do komentářů pod článkem. A nezapomeňte se přihlásit do našeho newsletteru, kde máme pro čtenáře další informace.

 

Tabulka je pro přehlednost rozdělená na dvě části. V bodovém hodnocení je 5 nejvíce, 0 nejméně. Také jsme přidali novou kolonku k daním, aby se investoři mohli rychleji zorientovat, kam jednotlivá P2P platforma spadá.

 

P2P tabulka 1

 

P2P tabulka 2

 

Na Mintosu, Viventoru a na Investaukce (nově iaukce by Roger) se výrazně zlepšila nabídka úvěrů pro investování. Naopak výrazně se zhoršila nabídka úvěrů pro investování na Twinu.

 

Nejen že buyback model Mintosu je velmi úspěšný, ale také se na této platformě profinancovalo už 542 mil. EUR. V tomto ohledu je nutné také upozornit na platformu Investaukce (nově iaukce by Roger), která od spuštění profinancovala 1,1 mld. Kč. Velice dobře se také zaběhl Bondster, který ani ne po roce od spuštění profinancoval 118,6 mil. Kč, což je například v porovnání s Fundliftem, který funguje téměř 2 roky, naprosto výborný výsledek.

 

Trh nemovitostí se ve Velké Británii zpomaluje. Průměrné prodejní ceny v Londýně stagnují od července 2017 a nyní už nepatrně klesají. Pokud by se situace výrazně zhoršila, tak by to mohlo mít dopad na platformy Lendy (Saving Stream), FundingSecure a MoneyThing. Nicméně pro investory je dobrá zpráva to, že nemovitosti na britských platformách mají LTV do 70 %.

 

index cen nemovitostí

 

V pobaltských státech pozorujeme stále nemovitostní boom. Jak jsme psali v předchozím článku, tak nejvýznamnější nárůst aktivity na realitním trhu nastal v Estonsku. V Estonsku působí konkrétně P2P platforma EstateGuru. Tato P2P platforma za celou dobu své existence zaznamenala pouze jeden default z 284 poskytnutých úvěrů. Nicméně tato defaultní půjčka se nakonec splatila celá a na platformě zatím nebyla zaznamenána žádná ztráta kapitálu. Průměrné LTV na EstateGuru je 55 %, což je stále příjemná úroveň pro investory.

 

Dle našeho názoru je nejvyšší stabilita z P2P platforem na Mintosu. A tedy konzervativnější investoři by se raději měli držet této osvědčené P2P platformy, která už se dostala do stabilní fáze podnikání.

 

V současné době nabízí některé P2P platformy pro nově registrované investory bonus 1 % z vkladu v prvních třech měsících, pokud použijí referal link nebo promo kód (bonus 1 % získá také referující strana). Při zakládání účtu není nutné referal link nebo promo kód použít, ale je škoda přijít o 1 %, když to platformy nabízí.

 

Pro snadnou orientaci jsme pro investory připravili přehled P2P sítí, které 1 % bonus (případně další bonus) nabízí.

 

Pro nové investory Mintos pořád v platnosti bonus 1 % z vkladu v prvních třech měsících od registrace, pokud použijí referal link.

 

Nemovitostní P2P platforma Estateguru.co má v současnosti v platnosti speciální akci, v rámci které zvýšila bonus pro nové investory z 0,5 % na 1 % z objemu vkladu. Tato marketingová akce bude v platnosti, dokud nebude na platformě 11 000 investorů. Pro získání bonusu je nutné kliknout na referal odkaz ZDE, nebo použít při registraci promo kód EGU08287. Investoři, kteří se na platformu registrují napřímo (ne skrze referal odkaz), bonus nezískají.

 

Česká P2P platforma Bondster spustila atraktivní bonusovou akci, která platí pro nově registrované investory (podepsaná smlouva) do 31. 3. 2018. V rámci akce dostane doporučený investor 1 % ze své investice v prvních 90 dnech od registrace. Bonus je vyplácen na virtuální investorský účet jedenkrát měsíčně po dobu tří měsíců s rozhodným obdobím 30/60/90 dnů od podpisu smlouvy doporučeného investora. Pro získání bonusu je nutné při registraci uvést promo kód. Náš promo kód je 0043. Registraci na Bondster je možné učinit ZDE.

 

Na britské platformě Lendy je v platnosti bonus pro nové investory, pokud investují alespoň 1000 liber po dobu alespoň 3 měsíců. Pak dostanou bonus 50 liber. Referující strana dostane 5 % z vyplacených úroků po dobu 12 měsíců. Registace pomocí affiliate linku je možné učinit ZDE.

 

Platforma Lenndy má také v platnosti affiliate program, nicméně v rámci něj nedostává investor odměnu. Malou odměnu získá jenom referující strana. Pokud o tuto platformu máte zájem a chcete podpořit web Finlord, tak můžete při registraci použít tento odkaz.

 

Podobný affiliate program má i platforma Viventor. Pokud investor proinvestuje na platformě za 30 dní alespoň 500 EUR, tak referující strana dostane malou odměnu. Investor bonus nedostává. Pokud o tuto platformu máte zájem a chcete podpořit web Finlord, tak můžete při registraci použít tento odkaz.

 

8.3.2018

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Radovan napsal:

  Opět skvělý přehled, za který se sluší minimálně poděkovat.

  Majkl napsal:

  Také děkuji za výborný článek. Ohledně zdanění nevíte kam patří platformy Ablrate, Assetz Capital a Fellow Finance? Představu sice mám, ale potěší názor „kovanějších“. Děkuji

  admin napsal:

  Dobrý den, na uvedených platformách neinvestujeme, ale odhadli bychom to na §8. Musíte se podívat do smlouvy. Pokud přímo půjčujete na základě úvěrové smlouvy, tak je to §8, pokud odkupujete existující pohledávku, tak je to §10.

  Tomáš napsal:

  Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat na crowdestate. V článku jste o něm mluvili velmi pěkně, ale nikde jej od té doby, kromě 2 zmíněk, že to existuje, neuvádíte. Je s ním nějaký problém?

  admin napsal:

  Crowdestate je pořád velmi dobrá platforma, má však celkem značný nedostatek v tom, že nabídek je na platformě stále málo a prakticky jsou ihned za několik hodin (nebo pár dnů) rozprodány. My na platformě pořád investujeme. Tady jsou nějaké statistiky: https://crowdestate.eu/statistics Třeba v únoru se profinancovalo 700 tisíc EUR, v lednu 1,2 mil. EUR. Přitom investorů je na platformě přes 17 tisíc.

  Pavla napsal:

  Dobry den,

  muzete prosim rozvest informaci o zdaneni vynosu z Fundliftu – ze spada pod paragrafy 8 i 10. Ja mela loni na teto platforme prijmy ze dvou projektu a u obou bylo uvedeno, ze je vynos jiz zdaneny. Proto si nejsem jista, jak v tomto pripade vyplnit v danovem priznani. Predem diky za komentar.

  Pavla

  admin napsal:

  Dobrý den, ty minibondy a kupóny z nich (my třeba držíme dluhopisy Burrito Loco) spadají pod §8 a je dobře, že jste dostala čistý úrok. Tak se totiž dle §8 postupuje u domácich investic do dluhopisů. Investoři už nedělají nic. Do kolonky jsme ale uvedli, dle kterého paragrafu se postupuje, ať je to kompletní. Do textu pod tabulku kdyžtak dáme, že už to je zdaněné a investoři už nic nedělají. Do §10 spadnou zejména příme účasti ve firmách, což byl třeba případ Startup Yard. U konvertibilních investičních certifikátů to pak bude trochu koplikovanější a zdanění bude záviset od toho, jestli nastane konverze do podílu nebo ne. Žádná taková událost ještě nenastala, tak ani nemáme daňový příklad.

  Pavla napsal:

  Diky moc za vysvetleni!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

REVOLUT: ZDARMA KONVERZE MĚN A BONUS 300 KČ